Kedi sahibi olmanın kanıtlanmış 11 faydası

0

Kedi sahibi olan ailelerdeki evlatların daha sakin ve stressiz bulunduğunu biliyor muydunuz? Meydana getirilen bazı çalışmalara nazaran evde kedi beslemenin, kişiye bir tek ruhsal yönde değil fizyolojik sıhhat yönünden de birçok faydası mevcut. Hatta araştırmacılar, kedi sahibi olunmasa dahi internetten izlenilen kedi videolarının bile kişiye enerji ve mutluluk verdiğini söylüyor. Bu araştırma sonucuna nazaran evinde kedi besleyenlerin ruh halini bir de siz düşünün… O vakit evde kedi beslemenin, başka ne benzer biçimde yararları var,  gelin beraber okuyalım;

Evde Kedi Beslemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Faydası

1) Stresi Azaltır

Evinde kedi besleyen kişiler kedileriyle zaman geçirirken günün güzelleştiğini dile getirirler. Esasen meydana getirilen bilimsel araştırmalara nazaran kedi besleyen kişilerde stres ve kaygının daha azca olduğu görülmüştür.

2) Mırlamasının Sağlığa Tesiri

Kedi mırlaması bir tek insana rahatlık vermez bununla birlikte sağlığını da pozitif yönde yönde etkisinde bırakır. Meydana getirilen bilimsel araştırmalara nazaran kedi mırlaması, kişinin sinirini yatıştırıp kişiye dinginlik verir. Bununla beraber kedi mırıltısı, beyinde oksijen üretimini çoğalttığı için kişide daha çok mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor.

3) Kişinin Yaşam Standardını Arttırır

Avustralya’da meydana getirilen bir emek verme, kedi besleyenlerin öteki insanlara nazaran ruhsal olarak daha iyi hissettikleri yönünde. Evde kedi besleyenlerin oldukca daha mutlu, özgüvenli ve daha azca gerilmiş oldukları gözlemlenmiş. Bununla beraber kişinin hayatında yaşamış olduğu sorunlarla daha iyi yüzleştiği görülmüştür.

4) Kedilerin Kaliteli ve Rahat Bir Uyku Uyumada Tesiri

Birleşik Krallık’ta meydana getirilen bir araştırmada, kedi sahiplerinin öteki insanlara nazaran daha rahat uyuduğu ve uyku standardını arttırdığı açıklanmıştır. Evde beslediğiniz kedinizle beraber uyumak sizi ruhsal anlamda iyi hissettirir, böylece sakin bir kafayla uyuyarak daha verimli bir uyku çekmenizi sağlar.

5) Gerilim Düşürücü Tesiri Vardır

Evde kedi beslemenin ruhsal anlamda faydası olduğu benzer biçimde fizyolojik sıhhat yönden de faydası bulunur.  Gene bir bilimsel araştırma, kediyi sevmenin, okşamanın vücudu sakinleştirdiği ve kalp atış hızını düşürdüğü yönünde. Kalp atışını düşürmesiyle bağlantılı olarak kan basıncını düşürmektedir.

6) Bağışıklık Sistemine Güç Kazandırır

Evde kedi besleyen bir kimsenin, insanlarla iletişimi artar ve depresyona girmez. Bununla beraber kedisiyle oyun oynadığı için vücudu mutluluk hormonu salgılar, ve böylece yüzünden gülümseme noksan olmaz. Kedi beslemek kişiyi hem fizyolojik hem de ruhsal anlamda mutlu hissettirdiği için de bağışıklığı düşmez. Hatta tersine bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

7) Kişiye Yalnızlık Hissettirmez

Kediler hisleri oldukça güçlü olan hayvanlardır. Evde yalnız olduğunuzda sizi yalnız hissettirmez, mutsuz olduğunuzu anladığında size varlığını hissettirerek mutlu olmanızı sağlarlar. Yalnız olduğunuzda kedinizi kucağınıza alıp okşayarak, oyun oynayarak ya da onunla konuşabilirsiniz. Şu sebeple meydana getirilen çalışmalara nazaran kedi besleyen kişiler yalnızlıklarını kedileriyle giderdiği yönündedir.

8) Ruh Halini İyileştirir ve Depresyonu Giderir

İnsan sevilmiş olduğu birini kaybettiğinde tarifi edilmez acılar yaşar. Bu acıyı azaltmanın ve insanoğlunun kendisini iyi hissedebilmesinin yollarından biri evcil hayvan sahibi olmaktır. Kediler, hisleri oldukca güçlü olan hayvanlardır, dolayısıyla kişinin zor anlarında toplumsal destek görevi görürler. Sevdiğini kaybeden birçok insan, kedi sahibi olduktan sonrasında kendisini oldukca daha iyi hissettiğini söylemiştir.

9) Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Stres, birçok hastalığın baş sebebi olmakla beraber kişinin yaşamını negatif etkisinde bırakır. Evde kedi beslemenin yararları içinde kişinin stresini azalttığı söylemiştik. Dolayısıyla kedi beslemek stresi azalttığından kardiyovasküler hastalıklar benzer biçimde birçok hastalığın riskini de en aza indirir. Bilimsel bir çalışmanın sonucuna nazaran, evde kedi beslemenin çeşitli kalp hastalıkları riskini ortalama yüzde 30 oranında azalttığı yönündedir.

10) Evi Haşerelerden Koruma Görevini Üstlenirler

Evde kedi beslemenin yararlarından biri de, naturel böcek öldürücü olmalarıdır. Pek oldukca ev kedisi evimizdeki sinek, örümcek benzer biçimde haşereleri yok ederler. Bu tarz şeyleri yaparken de oldukça zevk alırlar.

11) Hayatınızı Kurtarabilir

Kedilerin oldukca kuvvetli hislere haiz bulunduğunu bildirmiştik. Kediler hislerinin güçlü olmasının yanı sıra, sese ve kokuya da aşırı duyarlı hayvanlardır. Meydana getirilen bir çalışmada, evde kedi besleyen bir kimsenin evinde gaz borusu sızdırmaya başlamış ve kedi bunu anlayıp sahibini uyandırmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.