Keçiboynuzu Pekmezi Ve Unu Kaç Kalori Gıda Kıymeti Nedir

0

Akdeniz devletlerinde yetişen keçiboynuzu birçok sıhhat problemleri için fazlaca şifalı ve yararlı bir besindir. Keçiboynuzu, yüksek gıda değerleri ile vücut için fazlaca şifalıdır. Keçiboynuzu demir, yüksek proteinli, potasyum, vitamin, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Taze tüketildiğinde fazlaca tatlı bir tadı vardır. Bu şeker tadını içindeki bir sıvı vermektedir. Keçiboynuzu kalorisi düşük besinler içindedir. Tertipli ve dengeli tüketildiğinde tokluk hissi verir ve zayıflamaya destek verir.

Keçiboynuzu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım 1 tane orta büyüklükte keçiboynuzunun 31 kalori bulunduğunu anlatmaktadır.

1 tane mini keçiboynuzu 14 kaloridir.

1 çay bardağı doğrusu 100 ml keçiboynuzu pekmezi 270 kaloridir.

1 yiyecek kaşığı keçiboynuzu pekmezi 41 kaloridir.

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi ise 22 kaloridir.

1 yiyecek kaşığı keçiboynuzu unu 22 kaloridir.

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu unu 11 kaloridir.

Keçiboynuzu Kilo Aldırır Mı?

Keçiboynuzu varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla tok tutma özelliği bulunur. Vücuttaki yağ emilimini azaltır ve zayıflamaya destek verir. 100 gram keçiboynuzunda neredeyse 40 gram lif ihtiva eder. Aç karna keçiboynuzu tüketmek, tokluk hissi verdiğinden daha geç acıkmayı sağlar. Ek olarak keçiboynuzu çikolata yerine geçebilecek en sıhhatli ve tatlı gıdalardan biridir.

Keçiboynuzu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Uzmanlar keçiboynuzunu pişmemiş tüketilmesindense kaynatılıp kür yapımında kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Sadece pişmemiş olarak tüketmek isteyenler öğünlerinden 1 saat öncesinde 1-2 tane uzun uzun çiğneyerek tüketebilirler. Böylelikle uzun süre tokluk hissi verecektir.

Dr. Umut Aktaş’dan Zayıflatan Keçiboynuzu Kürü

Malzemeler

  • 1 su bardağı ılık keçi Sütü
  • 2 tatlı kaşığı Keçiboynuzu tozu

Hazırlanışı

Güvendiğiniz aktarlardan keçiboynuzu tozu satın alabilirsiniz. Sadece hazır almaktansa evde kendinizin yapmasını tavsiye ederiz. Aldığınız keçiboynuzunu bıçak yardımıyla çekirdeklerini çıkarmadan ufak parçalara bölün. Arkasından kahve öğütücünüz var ise bununla iyice öğüterek toz haline getirin. 1 su bardağı ılık keçi sütünün içine iki tatlı kaşığı öğüttüğünüz keçiboynuzu tozunu ilave edin. Sütü toz eriyene kadar karıştırın. Her sabah kahvaltıdan ve gece yatmadan 1 saat ilkin kürünüzü soğutmadan tüketin. Not: Laktoz intoleransınız var ise süt içmemelisiniz. Doktoruna danışmadan bu kürü denemeyiniz.

Keçiboynuzu Yararları Nedir?

Oldukça iyi bir antioksidan deposudur. Vücuda direnç verir. A, B, E vitamini ve naturel antibiyotik özelliği yardımıyla nezle grip şeklinde hastalıkların geçmesini kolaylaştırır.

Keçiboynuzu içindeki potasyum ve sodyum karaciğerin sağlığı için fazlaca önemlidir.

Keçiboynuzu varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla aşırı yiyecek yeme isteğini azaltmaya destek verir, kilo vermeyi kolaylaştırır.

Keçiboynuzu astım ve bronşit şeklinde solunum sistemi hastalıkları için oldukça etkilidir. Astım ataklarının seyrini azaltır. Bronşları açarak daha rahat nefes almayı sağlar. Bilhassa evlatların bu şeklinde şikayetlerinde daha acele sürede tesirini göstermektedir.

İktidarsızlık (sertleşme bozukluğu) yaşayan erkekler keçiboynuzu kürünü tertipli ve devamlı tüketmesi gerekir. Ek olarak, sperm azlığına karşı fazlaca etkili olduğu bilinir. Keçiboynuzu kürü tedavisi uygulayarak sperm sayısını arttırabilir bu sayede çocuk sahibi olma olasılığı büyük oranda artar.

Keçiboynuzu öksürüğü rahatlatır, göğsü yumuşatır, naturel balgam söktürücüdür. Nefes darlığına iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu ilerleyen yaşlarda kalsiyum azlığından meydana gelen kemik erimesi (osteoporoza) şeklinde hastalıklara epey etkilidir. Tabii tedavi etmiş olduğu söylenemez sadece vücutta kalsiyum depolamaya destek verir, kemik gelişimi için olukça önemlidir.

Keçiboynuzu varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla HDL kolesterol seviyesini dengelediği, LDL fena kolesterolü azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Keçiboynuzu kalp-damar sağlığı için fazlaca yararlı bir besindir. Kanı temizleme özelliği yardımıyla damar sıkışmasını önler. Kalp hastalıklarına kalkan olur, kalp çarpıntısını azaltır.

Mide sağlığı için fazlaca faydalıdır. Varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla midenin güçlenmesini sağlar. Sindirim sistemini korur, midedeki asit seviyesini dengeler. Ek olarak mide şişkinliklerini giderir, bağırsakları temizler.

Keçiboynuzu cinsel gücü ve cinsel isteği arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Organik enerji deposudur.

Keçiboynuzu sindirim sistemi rahatsızlıklarını yok etme mevzusunda etkilidir. Bilhassa ishalle karşı anında etkili bulunduğunu söyleyen uzmanlar vardır. İshal şikayeti yaşayan erişkin ve evlatların keçiboynuzu tüketmesini tavsiye ederiz.

Keçiboynuzu antioksidan tesiri yardımıyla sinir sistemi rahatsızlıklarını tedavi eder. Beyin hücrelerini yeniler ve stresi azaltır. Bilhassa evlatların keçiboynuzu tüketmesi fazlaca faydalıdır. Çocuklarda zeka geliştirici özelliği bulunmaktadır.

Keçiboynuzunun bazı alerjik hastalıları tedavi etmiş olduğu bilinmektedir.

KEÇİBOYNUZUNUN BESİN DEĞERLERİ

100 gram keçiboynuzunda aşağıdakiler bulunur:

Su: 3.58 g

Enerji: 222 kcal

Protein: 4.62 g

Toplam yağ: 0.65 g

Karbonhidrat: 88,88 g

Lif: 39,8 g

Toplam şeker: 49.08 g

Kalsiyum: 348 mg

Demir: 2.94 mg

Magnezyum: 54 mg

Fosfor: 79 mg

Potasyum: 827 mg

Sodyum: 35 mg

Çinko: 0.92 mg

C vitamini, toplam askorbik asit: 0.2 mg

Tiamin: 0.05 mg

Riboflavin: 0.46 mg

Niasin: 1.9 mg

B-6 Vitamini: 0,37 mg

Folat, DFE: 29 µg

B-12 Vitamini: 0 µg

A Vitamini, RAE: 1 µg

A Vitamini: 14 İÜ

E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.63 mg

D Vitamini (D2 + D3): 0 µg

D vitamini: 0 IU

K Vitamini (filokinon): 0 µg

Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.09 g

Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.2 g

Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.22 g

Yağ asitleri, toplam trans: 0 g

Kolesterol: 0 mg

Kafein: 0 mg

Keçiboynuzu Pekmezi Gıda Kıymeti

Gıda Kıymeti 100 gramda % Günlük Kıymet *
Kalori 270 kcal % 13.5
Karbonhidrat 65.7 g % 21.9
     Lif 1.0 g % 3.9
Protein 1.3 g % 2.5
Yağ 0.0 g % 0.0
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 1262.0 mg % 36.1
Kalsiyum 62.0 mg % 6.2
Demir 0.1 mg % 0.4
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.