Kayısı Yağının Cilde Yararları Ve Kayısı Yağı Maskesi Tarifi

0

Kayısılar yalnızca leziz bir meyve değil, hem de vitamin ve mineral dolu da bir meyvedir. Kayısı yüksek oranda A vitamini, C vitamini, Beta Karoten, Antioksidan içinde ne olduğu cilt için de fazlaca faydalıdır. Kayısı ile meydana getirilen maskeler cildi ölü hücrelerden arındırır, sivilceyi kurutur, siyah noktaları yok eder, cilt lekelerini geçirir.

Kayısının, Kayısı Maskesinin, Kayısı Yağının Cilde Yararları Nedir?

 1. Kayısı yağı, kayısı ile meydana getirilen cilt maskeleri güneş ve yaşlılık lekelerini geçirmekte etkili rol oynar.
 2. Kayısı yağı, kayısı, cildin esneklik ve elastikiyetini artırıp erken sarkmasını önler
 3. Kayısı yağı nemlendirici ve besleyici özellikleri yardımıyla egzama ve dermatit şeklinde cilt hastalıklarının tedavisine destek sunar.
 4. Kayısı ve kayısığı yağı ciltteki, ölü cilt hücreleri, siyah noktaları ve tıkanmış gözeneklerdeki kirleri temizler cildi derinlemesine arındırır.. Netice olarak, yeni hücre büyümesini teşvik ederek cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.
 5. Kayısının, kayısı yağının içinde bulunan yoğun oranda A vitamini yardımıyla ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildi ölü hücrelerden arındırır. Böylece cilt dokusunun standardını artırır
 6. Kayısı vitamin ve mineral içinde ne olduğu yardımıyla sivilce probleminin çözülmesinde etkili rol oynar. Kayısı, yapısındaki kalsiyum ve magnezyum yardımıyla cildi naturel yağ dengesine kavuşturur ve sivilceye yol açan etkenleri yol eder. Böylece sivilce ve lekeleriniz kaybolacak cilt renginiz dengeli olacaktır.
 7. Kayısı yağı, egzama, atopik dermatit ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Kayısıda bulunan antioksidanlar yardımıyla cilt dokusu kendini acele onarır ve tahriş olmuş cilt daha acele iyileşir.
 8. Kayısıda bulunan kalsiyum ve fosfor cildin daha sıhhatli olmasına ve pürüzsüz görünmesine destek sunar.

Kayısı Maskesi Iyi mi Yapılır?1. Tanım

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kayısı Ve Elma Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • Bir tane sert ekşi olmayan orta boy kırmızı elma
 • Dört tane kayısı

Elmalar 1,5  santimetre kalınlıkta olacak şekilde soyulur. Maske için elmayı değil, soyduğumuz elma kabuklarını kullanacağız. Dört tane kayısı her biri ortalama 1,5 santimetre genişliğinde doğranır. Ufak bir tencereye elma kabukları ve doğranmış kayısılar konur, içine fazlaca azca su ilave ederek kısık ateşte beş dakika pişirilerek lapa haline getirilir. Ocaktan alınıp çatalla yada kaşıkla ezilir. Beş dakika ılımaya bırakılır.. Ilık hale ulaşınca bu maskeyi alnınıza, burun ve yüzünüze nazikçe sürünüz. 20-30 dakika bu maske cildinizde kalsın. Süre tamamlandığında cildinizi su ile yıkayıp havluyla kurulayın . Bu işlem haftada bir kez uygulanır. Ayda üç defadan fazla uygulamayınız.

Kayısı Maskesi Iyi mi Yapılır?2. Tanım

 • 2-3 tane kayısı (Kuru ya da taze kayısı olabilir. Sadece taze kayısı kullanmanız daha etkili olacaktır)
 • 2 yiyecek kaşığı bal
 • 2 yiyecek kaşığı tam yağlı süt

Kayısı Maskesinin Yapılışı

Kayısı çekirdeklerini çıkarın. Kayısıyı maske kıvamına getirmek için kayısıları bıçakla minik minik doğrayıp cezvede suya koyup haşlayabilir peşinden çatalla ezerek püre haline getirebilirsiniz. Veya taze kayısıların çekirdeklerini çıkarın ve püre haline gelene kadar blenderdan geçirin.

Çatalla ezerek ya da blenderdan geçerek püre haline gelen taze kayısıları bir kaba alın. Üstüne 2 yiyecek kaşığı bal ve 2 yiyecek kaşığı tam yağlı süt ilave edin. Kaşıkla iyice karıştırın. Tüm malzemelerin bütünleşip benzeşik bir hale gelene kadar karıştırmaya devam devam edin. Kazandığınız karışımı göz çevreniz hariç yüzünüze ve boyun bölgenize sürün. Maske cildinizde kuruyana kadar 10-15 dakika kadar beklemeye alın. Peşinden bolca su ile yüzünüzü, cildinizi yıkayıp, cildi maskeden arındırın. Cildinizin ölü hücrelerden arındığını, canlandığını bu maskeyi uyguladıktan sonrasında siz de farkına varacaksınız.

Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kayısı Maskesi Iyi mi Yapılır?3. Tanım

Serap Kunak Tarifi (Tv Programcısı Dr. Feridun Kunak’ın Eşi)

Malzemeler

 • 2 tane kuru kayısı
 • 1 çay kaşığı ozon yağı
 • 1 çay kaşığı kayısı yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Kayısı cezvede kaynatın haşlayın. Suyunu süzgeçten geçirin. Kayısıları çatalla ezip içine bal, kayısı yağı ve ozon yağı katın. Cildinize sürüp 15 dk beklemeye alın. Peşinden yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.