Kayısı Kurusunun (Kuru Kayısının) Kalorisi Nedir Sağlığa Yararları Nedir

0

Çoğumuz Malatya kayısısının hem vatanımızda hem de dünyada ne kadar meşhur bulunduğunu duymuşuzdur. Yalnızca Malatya değil ülkemizin neredeyse her bölgesinde yetişebilen kayısının kurutulmuş halinin zayıflamaya faydası çoktur. Bu sebeple kuru kayısı kabızlığı önler ve uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermek isteyen insanların zayıflamalarına destek sağlar.

Kuru Kayısının (Gün Kurusunun) Kalorisi Nedir?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane kuru kayısının 25 kalori bulunduğunu bildirmektedir.2 tane kuru kayısı 50, 3 tane kuru kayısı ise 75 kaloridir.

Diyetisyen Batuhan Silvan 4 tane kuru kayısının 100 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Kuru Kayısının Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Kuru kayısının çiğnemesi uzun sürer ve bu yüzden beynin vücuda kısa sürede tokluk hissini göndermesini sağlar.
 2. Kuru kayısı her ne kadar düşük kalorili de olsa oldukca besleyici bir meyvedir ve bu sayede kilo kontrolüne tesiri büyüktür. Bilhassa diyetlerin ara öğünlerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 3. Kuru kayısı tüketiminin en büyük yararlarından biri bağırsaklara iyi gelmesidir ve düzensiz çalışmasını engellemesidir. Metabolizmayı hızlandıran kuru kayısının rejim döneminde tüketilmesi extra yararlı olacaktır.  Bu sebeple eğer bağırsakların tertipli çalışırsa şahıs kabızlık şeklinde sindirim problemleri yaşamaz ve hepsi zayıflama sürecini hızlandırır. Bu sebeple kabızlık problemi rejimde olanlar için büyük bir sorundur ve kilo vermeyi yavaşlattığı için {hiç de} istenmeyen bir durumdur. Kuru kayısının içeriğindeki varlıklı lifler bağırsaklara iyi gelir ve kabızlığı ortadan kaldırır. Ek olarak kuru kayısının vücutta yağ yapmadığı da bilinmektedir.
 4. Tokluk hissi vermede oldukca etkili olan kuru kayısı daha azca yiyecek yemeye destek sağlar. Bu sebeple kayısı tüketen şahıs azca yiyecek yiyerek kısa sürede doyar.
 5. Kayısının içeriğindeki lif miktarının devasa yükseklikte olduğu bilinmektedir. Bu lif içinde ne olduğu vücutta yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır ve sindirim sistemine iyi gelir. Kabızlık ve şişlik şeklinde problemler ortadan kalkar ve bu sayede zayıflama süreci hızlanır. Fakat kayısı tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir zira oldukca fazla tüketilecek kayısının ishale yol açmaktadır. Günlük tüketilmesi tavsiye edilen kuru kayısı sayısı 4 ya da 5 adettir.
 6. Kayısıda bulunan etkili antioksidan olan fitokimyasal bileşenler, vücudun kansere karşı korunmasına destek olmaktadır. Ek olarak kayısıda bulunan karotenoidler, folat, C ve E vitamini, kuarsetin, pridoksin ve selenyum şeklinde biyoaktif bileşenler bilhassa bazı kanser türlerine karşı vücudun müdafa enerjisini arttırır.
 7. Kayısının içeriğindeki varlıklı magnezyumun, vücutta kan basıncını dengeleyip yüksek tansiyonu düşürmeye destek olduğu bilinmektedir.
 8. Kayısıdaki yüksek miktardaki potasyum vücutta kalp ve damar sistemleri korur. Ek olarak kalp kasını beslediği için yükselmiş kalp atış hızını düşürmeye destek sağlar.
 9. Kayısıda yer edinen A,B,C ve E vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, mineral ve lif miktarı oldukça yüksektir. Bilhassa içeriğideki yüksek kalsiyum ve fosfor mineralleri vücutta kemik ve diş sağlığına pozitif tesiri yapmaktadır.
 10. Meydana getirilen araştırmalar kayısının haiz olduğu kalsiyum ve magnezyumun vücutta diş ve kemik hastalıklarının tedavisinde oldukca yararlı bulunduğunu göstermiştir.
 11. Kayısıdaki demir oranı yüksek olup kandaki kırmızı kan hücre üretimine katkı sağlamış olduğu için anemi tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 12. Kuru kayısı bilhassa rejim döneminde yaşanmış olan çikolata ve tatlı krizlerini bastırmaya destek sağlar.

Diyetisyen Betül Yücel’den Rejimde Yiyebileceğiniz Kayısı Topları

Kayısı topları hazırlayarak hem sindirim sisteminizi besleyebilir hem de rejiminizi bozmadan tatlı yiyebilirsiniz. Bunun için 10 tane kuru kayısı ve 5 tane hurmayı blenderdan geçirin. Arkasından üstüne ortalama yarım su bardağı yulaf unu ve 1,5 çay kaşığı tarçın ekleyip iyice karıştırın. İyice karışıp hafifçe kıvam aldığından güvenli olduktan sonrasında yuvarlayarak minik toplar yapın. Kazandığınız topları son olarak toz hindistancevizine batırın ve buzdolabına kaldıırın. Bu kayısı toplarının toplam kalorisi 250 kcaldır.

Diyetisyen Betül Yücel’den Rejimde Yiyebileceğiniz Kayısılı Muffin Tarifi

Diyetteyken çayın yanına besleyici ve fit muffin yapmak isteyenler için bu tanım oldukca kurtarıcıdır. Minik bir kase içine birazcık sıcak su alın ve içine 11 tane kuru kayısı ve saplarnı kopardığınız 11 tane inciri koyup birazcık beklemeye alın. Kuru kayısı ve incirler yeteri kadar şiştiklerinde sudan çıkarıp havlu peçete ile kurulayın. Öteki taraftan 1 su bardağı fındık içi ve bademi robottan geçirin. Arkasından üstüne 2 tane yumurta kırın ve sonrasında 1 çay bardağı süt ve rendeden geçirilmiş yarım limon kabuğunu ekleyip tüm malzemeleri güzelce çırpın. Çırpma bittikten sonrasında içine öncelikle hazırlamış olduğunuz kayısı ve incileri doğrayın ve 1 çay kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı kakaoyu da ilave ettikten sonra tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kazandığınız benzeşik karışımı muffin kek kâğıtlarına dökün ve 180 dereceli fırında 25 dakika pişirin. Hazırlamış olduğunuz bu kayısılı muffinlerin bir adedi 50 kaloridir. Afiyetle yiyin.

100 Gram Kayısının Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Kalori (kcal) 241
 2. Toplam yağ 0,5 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Karbonhidrat 63 g          
 5. Rejim Lifi 7 g
 6. Şeker 53 g          
 7. Protein 3,4 g
 8. Kolesterol 0 mg               
 9. Sodyum 10 mg
 10. Potasyum 1.162 mg       
 11. C Vitamini           1 mg
 12. Kalsiyum             55 mg
 13. Demir   2,7 mg
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,1 mg
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      32 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.