Kavun Meyve mi Sebze mi Kavun Mevsimi Ne Vakit

0

Kavun yaz mevsiminin, tatlı, sulu, ve serinletici meyvelerindendir. Kavunun neredeyse %90’ını su oluşturmaktadır. Bolca su içinde ne olduğu ve bal şeklinde leziz tadıyla, sıcak yaz günlerinde adeta ferahlatıcı bir etkiye haiz olan kavun, birçok şahıs tarafınca heyecanla beklenen meyvedir. Hoş kokulu ve leziz tadının yanı sıra kalori kıymeti düşük olup vitamin ve mineral bakımından da zengindir. Kavun içinde A, B, C vitaminleri, potasyum, magnzeyum, demir, alfe-beta karotenleri, bakır ve folat ihtiva eder. Gıda kıymeti açısından varlıklı olan kavun başta kalp-damar sağlığı, böbrek sağlığı ve cilt sağlığı  olmak suretiyle birçok hastalığa şifa deposu olmaktadır.

Kavun Hangi Mevsimde Yetişir?

Kavun yaz mevsiminin en sevilen ve serin meyvelerindendir. İlk hasadı yaz mevsimine doğru doğrusu Mayıs ayının sonlarında yapılır ve yaz mevsiminin son ayına doğrusu Ağustos ayına kadar hasat işlemi devam eder. Mis şeklinde kokusu ve lezzetiyle beraber yazları tezgahlarda yerini alarak satışa sunulur.

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden olan kavun, yazları piyasaya sürülür. Yaz mevsimine son bir ay kala Mayıs ayında hasat edilmeye başlanır, Ağustos ayına kadar da hasat işlemine devam edilir. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı da dahil tüm yaz ayları süresince market ve pazarlarda satışa çıkarılır. Bal şeklinde tatlı ve leziz kavunu yaz ayları süresince market reyonlarında ve Pazar ve manav tezgahlarında bulabilirsiniz.

Kavun Meyve Mi Yoksa Sebze Mi?

Kavun mis şeklinde kokuya ve tatlı bir tada haiz olup yaz mevsimine ilişkin bir meyvedir. Bazı kişiler kavunun bir sebze bulunduğunu düşünür. Sadece kavun ince kabuğa, sulu ve sert tohumlara haizdir. Bir besinin meyve yada sebze olup olmadığı besinin içindeki çekirdekten anlaşılır. Eğer tükettiğiniz şey çekirdekli bir yapıya sahipse meyvedir, çekirdeksiz ise sebzedir. Bu durumda kavun, tatlı ve sulu tadı ile beraber çekirdeğe haiz olduğundan meyve olarak kabul edilir.

Kavunun Sağlığa Görkemli 7 Faydası

Kalp-Damar Sağlığını Korur

Kalp-damar sağlığı için potasyum mühim bir elementtir. Kavunun içinde de bolca oranda potasyum bulunur. Kavunun içinde bulunan potasyum; kalp ritim bozukluğunun önüne geçer ve kalp-damar sağlığını korumaya destek sağlar.

Göz Sağlığını Korur

Görme fonksiyonlarının daha da güçlenmesini elde eden beta-karoten maddesi kavunda yüksek oranda bulunur. Kavun içinde ihtiva etmiş olduğu beta-karoten yardımıyla göz sağlığını korumaya destek sağlar, görme kaybı, katarakt şeklinde göz rahatsızlıklarının önüne geçer.

Cilt Sağlığını Korur

Kavun vitamin, mineral ve yüksek oranda suya haiz olduğundan, tertipli tüketimde cildi canlandırır, cilde renk ve rutubet katar. Ek olarak kavun meyve olarak tüketildiği şeklinde cilt maskelerinin içinde de sıkça kullanılmaktadır. 1 tane kavunun içini ezerek bir kabın içine alın ve krem kıvamına gelene kadar süt ilave ederek karıştırın. Karışım krem kıvamına ulaşınca cildinize uygulayın ve 1 saat cildinize nüfuz etmesini sağlayın. 1 saat peşinden ılık su ili durulayın. Haftada bir kez bu maskeyi cildinize uygulayın. Bu cilt maskesi, cilt hücrelerini yenileyerek cilt kırışmalarının önüne geçer, cilde rutubet ve ışıltı kazandırır, sivilce ve akne probleminin kısa sürede geçmesine destek sağlar.

Yanık Bölgesini İyileştirir

Kavunun bir öteki mühim faydası ise yanık yaralarını kısa sürede iyileştirme özelliğine haiz olmasıdır.  Kavunu ezip, cildinizde yanık yarası olan bölgeye sürün. Birkaç gün süresince yanık bölgeye kavun sürerek kısa bir zamanda yanığın kaybolduğuna tanık olabilirsiniz. Ek olarak yanık yarasının vermiş olduğu ağrı ve acıyı da dindirecektir.

Böbrek İltihaplanmalarını Giderir

Kavun tertipli olarak tüketildiğinde böbrek iltihaplanmasını tedavi eder. Kavun çekirdeğiyle beraber tüketildiğinde böbrek iltihaplanmalarını temizler ve naturel olarak tedavi eder.

Uyku Sorunlarını Giderir

Geceleri başını yastığa koyduğunda bir türlü uykuya dalamayan kişiler için kavun alternatif bir çözümdür. Geceleri yeterince uykusunu alamayan kimse, gündüz kendini bitkin, agresif ve sinirli hisseder. Akşam yemeğinden 1-2 saat sonrasında kavun tüketerek sinir sistemini gevşetebilir, geceleri rahat bir uyku çekmeyi sağlayabilirsiniz.

Bağırsakları Tertipli Çalıştırır

Kavun tertipli olarak kucak kucak tüketildiğinde bağırsakları harekete geçirir ve bağırsakların tertipli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin tertipli ve süratli emek vermesi için kavun çekirdekleriyle tüketilmelidir. Çekirdekleriyle tüketilen kavun bağırsakları çalıştırdığı şeklinde kabızlık ve hazımsızık probleminin de önüne geçmesini sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.