Kavrulmuş Fındık,Taze,Yaş,Kabuklu Fındık Kaç Kaloridir Gıda Kıymeti

0

Halk içinde fındığın ne kadar enerji verici sıhhatli bir gıda bulunduğunu neredeyse hepimiz bilir. Bunun haricinde fındığın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başlangıcında kilo yitirilmesine destek olması, kabızlık oluşumunu engellemesi, saç ve cilt sağlığına iyi gelmesi, stresi azaltması ve yorgunluğu gidermesi gelmektedir. Fındık tüketiminin kişiyi uzun süreler tok tuttuğu için zayıflamaya pozitif yönde tesirinin olduğu malum bir gerçektir.

Fındığın Kalorisi Kaçtır?

1 tane pişmemiş fındıüın kalorisi 5 kcal iken, kavrulmuş fındığın kalorisi 7 kcaldır. Görüldüğü suretiyle fındığın haiz olduğu kalori oldukca azca olduğundan rejim icra eden kişilerin günde 2-3 tane tüketmesi iyi olacaktır. Fındığın kişiyi gün süresince tok tutma süresi oldukça uzundur ve bu yüzden kilo verip zayıflamayı amaçlayan kişiler fındık tüketmelidir.

Diyetisyen Batuhan Silvan 10 tane fındığın 126 kalori 5 tane fındık 63 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

100 gram fındık 628 kaloridir.

Diyetisyen Betül Yücel’in bu mevzuda verdiği data şöyledir:Bir avuç fındık toplamda 24 gram kadardır ve kalorisi ise ortalama 150 kcaldır. Günlük bir avuç kadar fındığı öğle ve akşam yiyecekleri içinde ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketilen fındık hem vücuda enerji verecek hem de tok tutacaktır ve bu sayede ana öğünlerde daha azca yiyecek yemeye tesiri büyük olacaktır.

Rejimde Fındık Yenir mi?

Beslenme Uzmanı Banu Kazanç’ın bu mevzuda verdiği data şöyledir : Rejim yaparken fındık tüketimi kaslarda zayıflamayı engeller. Ek olarak fındığın sinir sistemi için de yararlı olduğu bilindiğinden rejim döneminde günde 10 tane, koruma döneminde olan kişiler ise haftada 3 gün 50 gram fındık tüketmeleri iyi olacaktır. Her gıda için geçerli olduğu benzer biçimde fındık de ilgilendiriyor olan gerçek ise miktarında aşırıya kaçılmaması ve sayısına dikkat edilmesi gerektiğidir. Aksi taktirde, kilo verimini hızlandırmaktan ziyade yavaşlatacaktır.

Fındık Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Tuba Yaprak’ın bu mevzuda verdiği data şöyledir:

Fındıkta yüksek oranda kalori bulunmuş olduğu için gün içinde gereğinden fazla fındık tüketmek kilo alımına sebebiyet verecektir. Her gün değişik oranlarda, dikkatsizce tüketilecek fındık kilo artışına yol açabilir.

Diyetisyen Melisa Karataş, fındığın zayıflamaya destek olan etkili bir kuruyemiş bulunduğunu ifade etmektedir. Bundan dolayı fındıktaki yağın vücudu tok tutma ve yağ yakıcı özelliği vardır. Ek olarak meydana getirilen araştırmalar sonucunda fındığın vücuda enerji verdiği ve iştah kontrolüne  oldukca destek olduğu da kanıtlanmıştır.  Medical Park Ordu Hastanesi’nden Diyetisyen Melisa Karataş ek olarak bu mevzuda yürütülen ve New England Tıp Dergisi’nde piyasaya sürülen bir çalışmanın bulunduğunu söyleyerek, çalışmanın neticeleri içinde günlük tertipli olarak kuruyemiş tüketiminin vücuttaki yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırdığı da vurgular. Bu çalışmanın 30 yıl süreyle 120 bin kişinin gözlemlenerek yapılmıştır ve çalışmanın sonucunda ise tertipli olarak kuruyemiş tüketenlerinin yemeyenlere bakılırsa %20 daha uzun yaşamış olduğu görülmüştür. Bu araştırmadan yola çıkarak en sıhhatli kuruyemişlerin başlangıcında gelen fındığın her gün tüketimini öneren Diyetisyen Melisa Karataş, miktarında dikkatli olunması icap ettiğini anlatmaktadır. Günde en fazla bir avuç fındık tüketilmelidir şu sebeple fındığın içeriğindeki yağ ve gıda kıymeti oldukca yüksektir ve bu yüzden günlük bir avuçtan daha çok tüketilmesi vücutta kilo alımına yol açacaktır.

Diyetisyen Betül Yücel’in bu mevzuda verdiği data şöyledir;  Fındık miktarına dikkat edilip tüketildiği sürece kilo aldırmayan bir kuruyemiştir. Aşırıya kaçılması, mesela bir kase kadar tüketilmesi benzer biçimde,  kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden miktarına dikkat edilmiş olduğu sürece fındık tüketimi kilo aldırmaz.

Fındığın Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Rejim lifi: 9.7 g
 2. Protein: 15 g
 3. Yağ: 60.75 g
 4. Karbonhidratlar: 16.70 mg
 5. Kalsiyum: 114.0 mg
 6. Bakır: 1.725 mg
 7. Magnezyum: 163.00 mg
 8. Manganez: 6.175 mg
 9. Fosfor: 290.00 mg
 10. Potasyum: 680.00 mg
 11. Selenyum: 2.4mcg
 12. Çinko: 2.45 mg
 13. Demir: 4.70 mg
 14. Vitamin: B6 0.563 mg
 15. E Vitamini: 15.03 mg
 16. K Vitamini: 14.2mcg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.