Kasım Ayında Yenilebilecek En Leziz Balık Türleri Ve Yararları

0

Her balığın kendine özgü lezzetinden yararlanmak için balıkları mevsiminde tüketmek gerekir. Hem sıhhat açısından hem de balığın lezzetini ve tazeliğini koruması adına, balık zamanı ulaştığında tüketilmelidir. Güz mevsiminin Kasım ayı içinde birbirinden leziz balıklar yer alır. Başta hamsi olmak suretiyle uskumru, barbun (barbunya), lüfer Kasım ayının en leziz ve taze balıklarındandır. Levrek ve mercan balığı da Kasım ayında hala tazeliğini korumasıyla beraber sofralarda yerini almaktadır.

Kasım Ayı Balıkları Nedir?

  • Hamsi
  • Uskumru
  • Barbun (barbunya)
  • Lüfer
  • Levrek
  • Mercan

Kasım Ayı Balıklarının Sağlığa Yararları Nedir?

Hamsi

Hamsi içinde bolca oranda; B1, B2, B6, B12 vitaminleri ve Omega-3 yağı ihtiva eder. Birçok şahıs tarafınca en oldukça sevilen ve tercih edilen hamsi, Kasım ayının en taze balıkları içinde yer alır. Balık hallerinin en oldukça satılan balık çeşidi olan hamsi, varlıklı gıda içinde ne olduğu yardımıyla kalp-damar hastalığına karşı korur ve kalp krizi ve nüzul riskini en aza indirir. Hamsi, ihtiva ettiği yüksek orandaki iyot yardımıyla kişinin tuz ihtiyacını karşılar. Bununla beraber sinir hastalıklarına karşı korur, stres ve depresyonu ortadan kaldırır. Bununla beraber hamsi, cilt hücrelerinin tazelenmesini saplayarak cilde canlılık, parlaklık kazandırır.

Uskumru

Uskumru balığı yoğun lezzetinden dolayı Kasım ayında sık tercih edilen balıklar arasındadır. Gümüş rengi, ve ince uzun yapısıyla beraber kırmızı ete haizdir. Uskumru balığı ok yüksek oranda D vitamini ve protein ihtiva eder. Demir eksikliğine bire bir olan uskumru, beyin hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşın ilerlemesiyle beraber oluşabilecek unutkanlık ve Alzheimer hastalığı riskini en aza indirerek zihni kuvvetlendirir. Bağışıklığı güçlendiren uskumru bilhassa gelişim dönemindeki çoxukların kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

Barbun (barbunya)

Orta büyüklüğe ve oldukça lezzete haiz olan barbun Kasım ayının taze balıklarındandır. Halk içinde barbunya ismiyle de malum barbun balığı; protein, kalsiyum ve selensyum bakımından varlıklı gıda içeriğine haizdir. Tertipli tüketim sonucunda göz hastalıklarına şifa olan barbun, göz görme yetisini kuvvetlendirir. Selenyum özelliği yardımıyla kanser hastalığına karşı koruyucu olup vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak vücudu temizler. Şeker hastalığını önlediği benzer biçimde kalp-damar hastalığını da önler. Ek olarak enerji verici özelliği yardımıyla barbun tükettikten sonrasında kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Lüfer

Lüfer balığı oldukça kuvvetli B12 vitamini kaynağınıdır. Kasım ayında balık hallerinde fazla rağbet gösterilen lüfer balığı, ince uzun ve oldukça etli bir yapıya haizdir. Lüfer balığı niasin içinde ne olduğu bakımından varlıklı olup uykusuzluk şikayetlerinin, bitkinlik ve halsizlik problemlerinin giderilmesine destek sağlar. Ek olarak kalp ritiminin düzenlenmesine ve kalp sağlığını korumaya destek olan magnezyum içermektedir. Antioksidan özelliğe haiz olup hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Ek olarak A ve K vitamini içinde ne olduğu yardımıyla kas-kemik gelişimini destek sunar ve göz sağlığını koruyarak katarakt benzer biçimde göz hastalıkları riskini en aza indirir.

Levrek

Etli ve yağsız bir balık olan levrek Kasım aylarında tezeliğini korumaya devam eder. Her balık benzer biçimde levreğin de bilhassa hamilelik döneminde, çocukluk ve yaşlılık döneminde ne olursa olsun tüketilmesi gerekir. Levrek ihtiva ettiği Omega-3 yağı yardımıyla zihni geliştirir. Kalp-damar sağlığını korur, ve kemikleri sağlamlaştırır. Ek olarak anksiyete, ürkü atak ve depresyon benzer biçimde sinir hastalıklarını önler. Vitamin vemineral içinde ne olduğu yardımıyla bağışıklığı kuvvetlendirir ve grip, nezle soğuk algınlığı benzer biçimde gribal enfeksiyonlara karşı korur.

Mercan

Bolca etli ve leziz yapısıyla Kasım aylarında tazeliğini korumaya devam eden mercan balığı gıda içinde ne olduğu bakımından oldukça zengindir. İçerdiği Omega-3 yağı yardımıyla kalp-damar hastalıklarına ve dolaşım sistemine oldukça yarar sağlar. Ek olarak hafifçe bir balık olduğundan sindirim sisteminin tertipli çalışmasına destek sağlar, mide ve bağırsak sıkıntılarını engeller. Her balık benzer biçimde mercan balığı da her yaşta tüketilmesi ihtiyaç duyulan, beyine ve kemik gelişimine destek elde eden bir balıktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.