Kaş almanın asla duyulmamış 5 ziyanı

0

Kaş almak hanımefendilerin güzelleşmek adına uyguladıkları yöntemlerdendir. Bilhassa cildi kırılgan olan kişilerde kaş almak kıl köklerine zarar verip kaşlarda küsmeye yol açabilir. Ek olarak kaş aldıktan sonrasında bu bölgede sivilce çıkması da en sık karşılaşılan problemlerdendir.

Yüzde kaş, yüzün görünümü ve ifadesini belirleyen en mühim kısmıdır. Bakışları etkileyen kaşların yüz güzelliğini belirleyen bir özelliği de bulunmaktadır. Bundan dolayı bazı hanımefendiler kaşlarını alarak biçim  vermeye çalışırlar.Sadece kaş almak bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. İşte kaşları almanın niçin olabileceği zararlar;

Kaş Almak Hakkaten Zararı olan mıdır?

Enfeksiyona Yol Açabilir

Kaş kıllarının cımbızla almak gözeneklerin açılmasına sebep olur ve oluşturulan gözenekler ise dışarıdaki zararı dokunan bakteri ve mikroplara karşı savunmasız hale gelir. Bilhassa de kullanılan cımbızın yeterince temiz olmaması ve bu cımbızın herkeste kullanılması cilde enfeksiyon oluşumuna yol açabiir. Uzmanlar cımbızların kullanım sonunda ne olursa olsun sterilize edilmesi için alkolle temizlenmesi icap ettiğini anlatmaktadır. Cımbızın temiz olması ciltte enfeksiyon oluşma riskini düşürecektir. Kaş çevresinde enfeksiyon anlaşıldığında bir doktora görünmek iyi olacaktır. Enfeksyion fark ettiğinizde cildinizi sıkmamalı ve kaşları almaya devam etmemelisiniz.

Kaşları Küstürebilir

Kaş almaktaki büyük tehlikelerden biri de kaşların muntazam şekilde alınmamasıdır. Bu durumda kaşların değişik ve fena alınması yüzün ifadesini değiştirip çirkin ve alışılmadık bir görünüme sebep olabilir. Halk içinde “kaşım küstü” olarak anılan yanlış alınan kaş kılları tekrar çıkmama durumu hanımefendiler için büyük bir sorundur.

Kıl Köklerine Zarar Verebilir

Birçok hanım kaş alırken kendini kaptırıp gereğinden fazla kaş almaktadır. Bunun için kullanılan cımbızın kıl köklerine zarar verme ihtimali de yüksektir. Bunun sonucunda kaşlarda zaman içinde küsme problemi yaşanabilir.

Sivilce Yapabilir

Cildi kırılgan olan kişilerde kaş alımı sonrasında o bölgede sivilceler çıkabilir.Bunu önlemek için kaşları almadan ve aldıktan sonrasında ne olursa olsun cımbızınızı alkol şeklinde dezanfektan ile paklayın.

Kaşlarınızı Aldığınız Yer Kızarabilir

Kaşlar alındıktan sonrasında kaş aldığınız yer kızarır ve bilhassa kırılgan bir cildiniz var ise bu durum uzun süre devam edip toplumsal hayatınızı negatif etkileyebilir. Kaş alımı sonrasında ciltte kılların çekilmesine bağlı olarak kızarıklık oluşmaktadır. Bunun aslolan sebebi kıl çekilen kıl köklerinin olduğu bölgenin hassaslaşması ve bu durumda da bu bölgeye olan kan akışı hızlanmasıdır. Kaş alımı öncesinde sıcak duş alırsanız ciltteki gözenekler ve kılk kökleri rahatlayacağı için kaş alım işlemini daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.