Karnabahar Kızartması Kalori Kıymeti Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori

0

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori?

Karnabahar en yararlı sebzelerdendir. Karnabahar yiyenlerin en merak etmiş olduğu hususlardan biri “Karnabahar kaç kaloridir?” Sorusudur. Makalemizde bu mevzu hakkında informasyon edinebilirsiniz.Karnabahar düşük kalorili kilo yapmayan hatta yüksek lif içinde ne olduğu ile zayıflamaya destek besinlerdendir.

Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon şu demek oluyor ki 150 gr. haşlanmış karnabahar 35 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon şu demek oluyor ki 75 gr. haşlanmış karnabahar  17 kaloridir.
 3. 1 yiyecek kaşığı haşlanmış karnabahar  17 kaloridir.
 4. 1 kilo haşlanmış karnabahar 230 kaloridir.

Pişmemiş Pişmeden Karnabahar Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon şu demek oluyor ki 150 gr. pişmemiş, pişmeden karnabahar 38 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon şu demek oluyor ki 75 gr. pişmemiş pişmeden karnabahar  19 kaloridir.
 3. 1 yiyecek kaşığı pişmemiş pişmeden karnabahar  17 kaloridir.
 4. 1 kilo pişmemiş karnabahar 250 kaloridir.

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori?

 1. 1 orta boy tabak şu demek oluyor ki 255 gr. karnabahar  yemeği 112 kaloridir.
 2. 1 yiyecek kaşığı karnabahar yemeği 18 kaloridir

Karnabahar Kızartması Kaç Kalori?

 1. Karnabahar kızartmasının 100 gramı (1 orta porsiyon) 185 kaloridir.
 2. 1 tane karnabahar kızartması (ortalama 30 gram) ise, ortalama 60 kalori değerindedir.
 3. Büyük boy bir karnabahar tercih ederseniz, alacağınız kalori miktarı 220 kalori olacaktır. Bu kıymet, rejim icra eden kişiler için yüksek bir kalori miktarıdır.

Karnabaharın Sağlığa Yararları Nedir?

Turpgiller familyasına ilişkin olan karnabahar, oldukça besleyici bir kış sebzesidir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından fazlaca zengindir. İçerdiği oldukça sayıda mineral ile vücut sağlığı için sayısız yararı bulunur. Bilhassa sülforafan bileşiği yardımıyla, kalınca bağırsak kanseri ve öteki kanser türlerine karşı koruyucu tesir sağlar.

Karnabahar, sinir sisteminin kuvvetlenmesine,bitkinlik hissinin giderilmesine, vücudun kuvvetli ve enerjik olmasına destek sağlar. Antioksidan içinde ne olduğu ile kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Bununla birlikte beyin fonksiyonlarının düzenlenmesini ve vücuttaki öteki sistemlerin etkili şekilde çalışmasını da destekleyen bir sebzedir.

Kandaki glikoz seviyesini dengelemek, diyabeti önlemek, romatizmal hastalıkların etkilerini azaltmak, cinsel gücü ve isteği arttırmak şeklinde yararları bulunan karnabahar, naturel afrodizyak olarak da bilinir. Kolesterol seviyesinin dengelenmesi ve mide problemlerinin giderilmesi için de karnabahar tüketimi önerilir. Bilhassa mide ekşimesi, midede yanma hissi, gastrit ve ülser şeklinde hastalıkların tedavisini desteklemektedir.

Karnabahar, lif açısından varlıklı bir besindir. Bu sayede bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, vücuttaki toksinlerin atılması, kabızlık probleminin giderilmesi ve sindirim sistemi fonksiyonlarının etkili şekilde yerine getirilmesini sağlar. idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Karnabahar, lifli yapısı yardımıyla midede daha oldukça alan kaplar. Böylece azca porsiyonda tüketerek de tokluk hissedebilirsiniz. Ek olarak bel çevresinde görülen bölgesel yağların azalmasına da destek olur.

Karnabaharın besleyici özelliklerinden yararlanabilmek için, tüm sebzelerde olduğu şeklinde doğru pişirme tekniklerinin seçilmesi gerekir. Aksi halde mineral ve vitamin kaybı meydana gelecektir. Karnabaharı salata olarak, haşlayarak ya da zeytinyağlı yemeğini yaparak tüketmeniz tavsiye edilir. Kızartıldığında ise gıda değerleri ciddi bir kayba uğrayacaktır.

Karnabahar Satın Alırken Iyi mi Seçilir?

 1. Karnabahar seçerken ilk olarak temiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kırık beyaz tonlarında, temiz ve tomurcukları oldukça büyümemiş olan bir karnabahar tercih edilmelidir.
 2. Matlaşmaya başlamış, üstünde çiçekleri bulunan ve noktalı karnabaharlar ise kesinlikle alınmamalıdır.
 3. Karnabaharın büyüklüğü, ne kadar kaliteli bulunduğunu etkilemez. Taze tüketebilmek için kendinize uygun olan ebatlarda bir karnabahar seçmeniz gerekir.
 4. Son olarak karnabaharın çevresinde yeşil yapraklarının olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.