Karma Cilt Nedir? Karma Ciltler İçin Nemlendirici Organik Maskeler Tonik

0

İnsanlar 5 tip cilt çeşiti vardır; yağlı cilt, kuru cilt, düzgüsel cilt, karma cilt ve duyarlı cilt. Dermatolog uzmanı Yard.Doç.Dr. Zahide Eriş Eken karma cilt tarifini şöyleki yapıyor; Göz çevresi ve yanaklar düzgüsel yada kuru, T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çene yağlı olan cilde karma cilt denir. Yağlı olan bölgelerde cildin gözenekleri açıktır, bu kısımlarda sivilceler ve siyah noktalar görülebilir. Bu makalemizde karma cildiniz için evde hazırlayabileceğiniz  Güzellik Uzmanı Pervin Dinçer , Suna Dumankaya ve öteki uzmanlar tarafınca tarifi verilen cildinizin nemlenmesine destek olabilecek maske, peeling ve tonik tariflerine yer verdik.

Güzellik Uzmanı Pervin Dinçer’den Karma Ciltler İçin Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 1 çay kaşığı kayısı yağı
 2. 1 çay kaşığı lavanta yağı
 3. 1 tatlı kaşığı toz maya
 4. 1 çorba kaşığı süt

Hazırlanışı: Tüm malzemeler karıştırılır. Hazırlanan maske göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 30 dakika bekledikten sonrasında ılık suyla ciltten temizlenilir. Bu maske 10 günde bir uygulanabilir.

Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Karma Ciltler İçin Maske Tarifi (1. Tanım)

 Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı beyaz kil
 2.  3 çay kaşığı biberiye yağı
 3. 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı: Yumurta sarısı iyice çırpılır. Yumurtanın içine biberiye yağı ilave edilir. Arkasından kil ilave edilir. Bu malzemeler iyice karıştırılır. Elde edilmiş maske gözler ve dudaklar hariç tüm cilde uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletilir. Sürenin sonunda maske ılık su ile temizlenir.

Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Karma Ciltler İçin Maske Tarifi (1. Tanım)

 1. 2 tatlı kaşığı Bepanthen krem
 2. 1 yumurta sarısı
 3. 2 çay kaşığı badem yağı

Yumurta iyice çırpıldıktan sonrasında Bepanthen ilave edilir. Birazcık karıştırıldıktan sonrasında badem yağı ilave edilir. Bu karışım ciltte 20 dakika bekletilir. Ayda 1 kez uygulanır.

NOT: Bu maske içinden yumurta çıkartılarak hazırlanırsa çatlak oluşumunu önlemek için kullanılabilir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Ciltler İçin Maske Tarifi (1. Tanım)

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı pirinç unu
 2. 1 yiyecek kaşığı kadar polen unu
 3. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 4. 1 tatlı kaşığı da organik süt

Yapılışı 1 yiyecek kaşığı polen unu, 1 yiyecek kaşığı pirinç unu, 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı da organik sütü ufak bir kap içinde bir araya getirin. Tüm malzemeleri birbirine iyicene yedirecek şekilde karıştırıp maske kıvama almasını sağlayın. Maskeyi uygulamadan ilkin yüzünüzü sudan geçirin, gözeneklerin açık hale gelmesi gerekmektedir. Hazırlanan maskeyi yüz ve boyun kısımlarına sürüp 20 dakika kadar bekleyin peşinden yüzünüzü ılık su ile sudan geçirin ve hemen sonra da soğuk su ile yüzünüzü yine dan durulayıp temiz bir havlu ile peşinden kurulayın. Sizde bu mükemmel maske tarifini haftada bir kez cildinize uygulayıp faydalan malısınız.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Sual: Karma bir cilt tipim var. Bana evde uygulayabileceğim organik bir maske tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir çorba kaşığı havuç suyu, bir çorba kaşığı susam yağı ve bir tatlı kaşığı polen tozunu karıştırın. Cildinizde 20 dakika bekletip sudan geçirin.)

Sual: Karma cilt tipine sahibim. Daha sıhhatli bir cilt için cildime iyi mi bir bakım uygulamalıyım?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kahve fincanı taze bezelye, 2 çorba kaşığı pekmez, 1 yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı tereyağını karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 20 dakika beklemeye alın. Yıkandıktan sonrasında cildinize su bazlı bir nemlendirici uygulayın. Bu formülden haftada 1 kez yararlanabilirsiniz.)

Sual: Karma bir cildim var. Güzellik salonuna gitmeden evde iyi mi bir bakım uygulayabilirim_

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Elma suyu meyva asitleri içerdiğinden karma cilde oldukça iyi gelir. Ek olarak isterseniz 1 şişe maden suyunu buz kalıbına döküp içine yarım limon sıkıp bu kalıbı buzluğa koyup dondurduktan sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Maden suyunda mineral olduğundan hem cildin o yağlı bölgesini dengeler hem mineral verir.

Öteki tarifim; Bir tane sprey şişesinin içine bir şişe maden suyu, taze taze sıkacağınız yarım limonun suyu ve yarım greyfurtun suyu ek olarak bir elmanın suyunu karıştırıp buzdolabına koyarız. Bu karışımı her gün cildimize sıkarak hem cildimizin yağ oranı dengelenir hem de sıkı bir cilde kavuşuruz.

Karma ciltlere maske yapmak için; birazcık kil ve elma suyunu karıştırıp birazcık da tatlı badem yağı ilave edip cildimize maske şeklinde uygulayabiliriz.)

Sual: Cildim karma, burun ve çene bölgesinde yoğun olmak suretiyle siyah noktalarım var. Bunlardan kurtulmam için iyi mi bir formül önerirsiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Isterseniz bu siyah noktaları bir uzmana gidip cildinizi temizletebilirsiniz. Evde bakım yapmak isterseniz de eşit oranda su, mısır unu, ıslatılmış kil ve el kremini karıştırın, bununla cildinizi yavaşça ovarak paklayın. Sonrasında yüzünüzü maden suyu ile sudan geçirin.)

Sual: Karma cildime bakım yapmak için cildimdeki kiri yağı, temizlemeyen bitkisel bir tonik tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (İhtiyacınız olacak malzemeler; avanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği, yarım fincan saf alkol, içme suyu. Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atın, 15-20 dakika demlendirip süzgeçten geçirin. Saf alkol ilave edin. (Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında saklayın)

Sual: Karma bir cilt tipim var. Bana evde hazırlayıp cildime uygulayabileceğim organik bir tonik tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (300 gram kaynar suyun içine 1 tutam ebegümeci koyun. Çay şeklinde demledikten sonrasında içine 2 damla lavanta katın. Organik bir besleyici tonik niteliği taşıyan bu karışımı, haftada minimum 3 kez sabah-akşam cildinize uygulayın. Cildinize sıhhat ve canlılık katacaktır.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.