Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Rejim Iyi mi Yapılır Yararları Ve Zararları

0

Haftada 4-5 Kilo Verdiren Karbonhidrat Rejimi Sıralaması

Düşük karbonhidrat rejiminde amaç, günlük karbonhidrat alımını sınırlandırmak ve kontrollü bir halde zayıflama sağlamaktır. Düşük karbonhidrat rejimi uygulanırken Besleyici ve doyurucu yiyecekler tüketilir. Zira daha uzun süre tok kalmış olarak yiyecek yeme sıklığının azaltılması gerekmektedir. Bundan dolayı katkı maddesi içermeyen, rafine edilmemiş bitkisel gıdalar tercih edilir ve hazır gıdalardan, hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak durulur. Karbonhidrat rejimi ile insülin salınımı durdurulur. Böylece şahıs kendini tok hisseder.

Düşük Karbonhidrat Rejimi Iyi mi Yapılır?

“Yiyeyim, yiyeyim fakat kilo almayayım…” Bu her insanın en büyük temennisidir. Aslına bakarsak karbonhidrat rejimi ile bunu yapmanız mümkündür. 14 gün süreyle uygulayacağınız bu rejim programında sabah kahvaltınız asla değişmeyecektir. Rejim sıralamasında bildirilen et porsiyonlarının ölçüsü 200 gram saf et ile eşittir. Balık, et ve tavuk yenebilir fakat yağda kızartılmamalıdır. Havuç, salatalık, domates, kıvırcık, soğan, marul, turp, şalgam, yeşil biber ve tüm lahana çeşitleri salata olarak tüketilebilir. 14 günden fazla uygulanmamalıdır.

1. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve ya da neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran,

Akşam : Tavuk, salata

2. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir çay, kahve ya da neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran

Akşam : 3 tane kabak (ya da dolma, domates biber), 1 kaşık yoğurt

3. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık.

Akşam : 8 tane ızgara köfte, salata

4. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık

Akşam : Kıymalı taze fasulye

5. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram haşlanmış patates, salata istendiği kadar

Akşam : 3 tane küçük kuzu pirzola, salata

6. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir çay, kahve, neskafe

Öğle : Menemen, salata

Akşam : Balık yada bonfile, salata

7. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : Peynirli tost, ayran

Akşam : Yoğurtlu makarna

En Kolay Düşük Karbonhidrat Rejim Sıralaması

KAHVALTI: 3 yumurta beyazı yarım bardak süt ve yarım bardak yulaf ezmesi

Ara Öğün: 1 dilim karabuğday ekmeği üstü tepeleme fıstık ezmesi ve badem sütü

ÖĞLE YEMEĞİ: Tavuk göğsü, ıspanak, peynirli salata (tam yağlı)

Ara Öğün: 1 kase yoğurt ve kivi

Akşam Yemeği: fileto somon, bulgur pilavı, yeşil salata (üstüne birazcık susam)

Ara Öğün: Bir avuç badem ve ceviz

Karbonhidrat Rejiminin Zararları Nedir?

Araştırmalar göstermiştir ki; düşük karbonhidratlı rejimler, düşük yağlı diyetlerden daha kısa sürede ve daha çok kilo verdirmektedir. Sadece uzun solukta bu kiloların misliyle geri kazanılmasına yol açmaktadır.

Karbonhidratlar yoğun enerji verdiğinden beyin ve sinir sistemi başta olmak suretiyle tüm vücut sistemleri için son aşama önemlidir. Oysa karbonhidrat yönünden fukara bir rejim programı uygulamak, beynin çalışmasını negatif etkisinde bırakır ve unutkanlık benzer biçimde nörolojik sorunların oluşmasına sebebiyet verir. Daily Mail Gazetesi’nde gösterilen bir haber, Boston’da bulunan Tufts Üniversitesinde meydana gelen bir araştırma hakkında çarpıcı bilgileri gözler önüne sermiştir. Bu araştırma kapsamında rejim yaparken sınırı olan oranda ekmek, papates ve makarna benzer biçimde karbonhidrat içerikli gıdaları tüketenler ile karbonhidratsız rejim yapanlar bellek testine tâbî tutulmuştur. Sonuçlara nazaran karbonhidratsız beslenenlerin hafızası belirgin şekilde zayıflamıştır. 22-55 yaş grubundaki bayanların katılmış olduğu bu araştırmada, bazıları düşük karbonhidrat rejimi bazıları ise düşük kalori rejimi uygulamıştır. 1 haftanın peşinden katılımcılara bellek testi yapılmış ve düşük karbonhidrat rejimine giren bayanların performansı öbürlerinden daha düşük olmuştur.

Düşük karbonhidratlı-yüksek proteinli rejim uygulayanlar, osteoporoz ve böbrek taşı için daha ciddi risk altındadırlar. Karbonhidrat sınırlaması doğru bir halde yapılmazsa bu biçim rejimler bayanların östrojen, progesteron, FSH ve LH benzer biçimde cinsiyet hormonlarını da azaltır. Buna bağlı olarak tane düzensizliği meydana gelebilir ve hamileliğin gerçekleşmesi daha zor olabilir.

Düşük Karbonhidrat Rejiminin Yararları Nedir?

Doğru uygulanan düşük karbonhidrat rejiminin yararlı olduğu uzmanlar tarafınca ifade edilmektedir. Düşük karbonhidrat rejimi uygun bir beslenme programı ile sürdürülürse, epilepsi nöbetlerini hafifletir. Aşırı kiloluluk ve tip 2 diyabet hastalığı olanların insülin ve glikoz direncini düşürür. Düşük karbonhidrat rejimi, diyabet hastalığı ve metabolik sendrom ile ilgili semptomların azalmasında da etkilidir. Öte taraftan bu rejimler iç organların etrafındaki yağlanmayı denetim altına alır, kan trigliserid değerlerinin düzgüsel seviyede olmasına yardım eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.