Karbon Peeling Hakkında Merak Edilen Her Şey!

0

Karbon Peeling Nedir Ne İşe Yarar Cilde Faydaları Ve Zararları

Karbon peeling, cilde karbon solüsyon sürülmesinden ardından, cilde lazer uygulanması ile devam eden bir cilt tedavi yöntemidir. Karbon peeling sivilce tedavisi, gözenekleri sıkılaştırma,kırışıklık giderme ve ciltteki matlığı geçirip yüze aydınlık bir görüntü verme amaçlı yapılır.

Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling aktif karbonla yapılan bir uygulamadır. Karbon oldukça yararlı bir maddedir. Cilde uygulanan karbon solüsyonunun Q-switchedNd:YAG lazer ile parçalanmasına karbon Peeling denir. Bu işlem sırasında yalnızca hafif ısı hissedilir ve acı duyulmaz. Açığa çıkan bu ısıyla elastin ve kollajen dokuda aktivasyon, yağlanmada azalma olur, gözenekler daralır ve cildin elastikiyeti artar. öte yandan uygulanan lazer ışınıyla cilt lekeleri yok olur.

Karbon Peeling Nasıl Yapılır?

Karbon Peeling; karbon losyonu ve lazer cihazı kullanılarak uygulanır. Son dönemlerde sıklıkla tercih edilmekte olan bu cilt yenileme uygulaması oldukça basittir ve kısa sürede tamamlanır. Cilt temizlendikten sonra aktif karbon, sıvı formda cilde uygulanır. Uygulanan sıvının cilt yüzeyinde kuruyup maske haline gelmesi için 15-20 dk bekletilir. Karbon kuruyarak maske halini alınca üstünden lazer atışları gerçekleştirilir.

Problemin boyutuna göre uygulama alanı lazerle en az 2 tur taranır. İlk turda genel tarama yapılmakta olup 2. turda ise lazer, karbonu yakar. Yakma esnasında lazer ışınları karbonla beraber deri altına inerek etkisini göstermeye başlar.

Lazerin şiddeti, taramanın sayısı, dozu ve uygulama şekli tedavinin başarı oranına etki etmektedir. Ciddi bir uygulama olduğundan doktor kontrolü dışında kesinlikle uygulanmamalıdır.

Karbon Peeling Kaç Seans Sürer?

Sorunun derecesi ve uygulanan tedaviye alınan yanıt, seans sayısının değişkenlik göstermesine neden olmaktadır. Tedavinin sonlanması, haftada 1 defa olmak üzere yaklaşık 6-10 seansı bulabilmektedir.

Karbon Peelingin Cilde Faydaları Nelerdir?

Karbon peeling lekelerin rengini açar. Gözenekleri kapatır. Cilde sağlıklı ve parlak bir görünüm verir. Cilde ışıltı katar. Yağ oranını dengeler. Bu uygulamada enjeksiyon ve benzeri araçlar kullanılmaz. Onun için ciltte iz bırakmaz.

Karbon Peelingin Cilde Zararı Yan Etkisi Var mı?

Karbon peelingin fazla bir yan etkisi olduğu söylenemez. Nadir de olsa kaşıntıya sebep olabilmektedir. Fakat bu geçicidir ve birkaç saat içinde kesilir. Uygulamanın ardından hafif kızarıklık olabilir, endişe edilmemelidir. Kısa zamanda geçecektir. Uygulamadan sonraki 5-6 saat güneşe maruz kalınmazsa daha iyi olur. Deride yara varsa bu uygulamadan uzak durulmalıdır. Öte yandan egzama, atopik ve alerjik hassasiyeti olanlara uygulanması önerilmez. Cildinde dikiş, çizik vb. olanların da bu uygulamadan kaççınması gerekir. Zira aktif karbon yüzeye yapışarak deformasyonu ağırlaştırır. Sedef, mantar ve buna benzer deri rahatsızlıkları mevcutsa yine bu uygulamanın yapılması zararlı olacaktır. Ayrıca sivilceli bölgelere uygulanmamalıdır. Önceden sivilce çıktıysa ve tamamen kuruduysa o zaman yapılabilir.

Karbon Peelingin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Karbon peeling, ömür boyu olmasa da etkisini uzun süre devam ettirir. Vücut kendini sürekli yenilemektedir. İşte bu yenilenme sürecinde peeling, etkisini kaybedebilir. Fakat bu peeling yıpranmayı azalttığından uzun zaman geçse bile cildin gençliğini ve güzelliğini muhafaza eder. Peeling etkisi 1-1 buçuk yıl sürer.

Karbon Peeling Ne Zaman Yapılmalı?

Bunun için belli bir zaman dilimi olmayıp, kişi istediği zaman diliminde yaptırabilir. Bazıları yaz aylarında uygulanmayacağını söylemektedir fakat bu yanlıştır. Karbon peeling 4 mevsim yapılabilir.

Karbon Peeling Etkisini Hemen Gösterir Mi?

Evet, karbon peeling uygulamasının hemen ardından cilt belirgin şekilde canlanır ve kayganlaşır. Cildin nem ve yağ oranı dengelenir. Ancak ciltteki deformens, yavaş yavaş düzeleceği için bu konuda sabırlı olunmalıdır. Deri altı 3-6 ay içinde yenilenmektedir. Etkisini 1 buçuk yıl koruyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.