Karbon Peeling Hakkında Merak Edilen Her Şey!

0

Karbon Peeling Nedir Ne İşe Yarar Cilde Yararları Ve Zararları

Karbon peeling, cilde karbon solüsyon sürülmesinden arkasından, cilde lazer uygulanması ile devam eden bir cilt tedavi yöntemidir. Karbon peeling sivilce tedavisi, gözenekleri sıkılaştırma,kırışıklık yok etme ve ciltteki matlığı geçirip yüze aydınlık bir görüntü verme amaçlı yapılır.

Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling etken karbonla meydana getirilen bir uygulamadır. Karbon oldukça yararlı bir maddedir. Cilde uygulanan karbon solüsyonunun Q-switchedNd:YAG lazer ile parçalanmasına karbon Peeling denir. Bu işlem esnasında yalnızca hafifçe ısı hissedilir ve acı duyulmaz. Açığa çıkan bu ısıyla elastin ve kollajen dokuda aktivasyon, yağlanmada azalma olur, gözenekler daralır ve cildin elastikiyeti artar. öte taraftan uygulanan lazer ışınıyla cilt lekeleri yok olur.

Karbon Peeling Iyi mi Yapılır?

Karbon Peeling; karbon losyonu ve lazer aleti kullanılarak uygulanır. Son dönemlerde çoğunlukla tercih edilmekte olan bu cilt yenileme uygulaması oldukça basittir ve kısa sürede tamamlanır. Cilt temizlendikten sonrasında etken karbon, sıvı formda cilde uygulanır. Uygulanan sıvının cilt yüzeyinde kuruyup maske haline gelmesi için 15-20 dk bekletilir. Karbon kuruyarak maske halini alınca üstünden lazer atışları gerçekleştirilir.

Problemin boyutuna gore uygulama alanı lazerle minimum 2 tur taranır. İlk turda genel tarama yapılmakta olup 2. turda ise lazer, karbonu yakar. Yakma esnasında lazer ışınları karbonla birlikte deri altına inerek tesirini göstermeye adım atar.

Lazerin sertliği, taramanın sayısı, dozu ve uygulama şekli tedavinin başarı oranına tesir etmektedir. Ciddi bir uygulama olduğundan tabip kontrolü haricinde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Karbon Peeling Kaç Seans Sürer?

Probleminin derecesi ve uygulanan tedaviye alınan cevap, seans sayısının değişkenlik göstermesine niçin olmaktadır. Tedavinin sonlanması, haftada 1 kez olmak suretiyle ortalama 6-10 seansı bulabilmektedir.

Karbon Peelingin Cilde Yararları Nedir?

Karbon peeling lekelerin rengini açar. Gözenekleri kapatır. Cilde sıhhatli ve parlak bir görünüm verir. Cilde ışıltı katar. Yağ oranını dengeler. Bu uygulamada enjeksiyon ve benzeri araçlar kullanılmaz. Onun için ciltte iz bırakmaz.

Karbon Peelingin Cilde Ziyanı Yan Tesiri Var mı?

Karbon peelingin fazla bir yan tesiri olduğu söylenemez. Ender de olsa kaşıntıya sebep olabilmektedir. Fakat bu geçicidir ve birkaç saat içinde kesilir. Uygulamanın arkasından hafifçe kızarıklık olabilir, kaygı edilmemelidir. Kısa zamanda geçecektir. Uygulamadan sonraki 5-6 saat güneşe maruz kalınmazsa daha iyi olur. Deride yara var ise bu uygulamadan uzak durulmalıdır. Öte taraftan egzama, atopik ve alerjik hassasiyeti olanlara uygulanması önerilmez. Cildinde dikiş, çizik vb. olanların da bu uygulamadan kaççınması gerekir. Zira etken karbon yüzeye yapışarak deformasyonu ağırlaştırır. Sedef, mantar ve buna benzer deri hastalıkları mevcutsa gene bu uygulamanın yapılması zararı olan olacaktır. Ek olarak sivilceli bölgelere uygulanmamalıdır. Evvel sivilce çıktıysa ve tamamen kuruduysa o vakit yapılabilir.

Karbon Peelingin Tesiri Ne Kadar Sürer?

Karbon peeling, yaşam boyu olmasa da tesirini uzun süre devam ettirir. Vücut kendini devamlı yenilemektedir. İşte bu yenilenme sürecinde peeling, tesirini kaybedebilir. Fakat bu peeling yıpranmayı azalttığından uzun vakit geçse bile cildin gençliğini ve güzelliğini muhafaza eder. Peeling tesiri 1-1 buçuk yıl sürer.

Karbon Peeling Ne Süre Yapılmalı?

Bunun için belli bir vakit dilimi olmayıp, şahıs istediği vakit diliminde yaptırabilir. Bazıları yazları uygulanmayacağını anlatmaktadır fakat bu yanlıştır. Karbon peeling 4 mevsim yapılabilir.

Karbon Peeling Tesirini Derhal Gösterir Mi?

Evet, karbon peeling uygulamasının derhal arkasından cilt belirgin şekilde canlanır ve kayganlaşır. Cildin rutubet ve yağ oranı dengelenir. Sadece ciltteki deformens, yavaş yavaş düzeleceği için bu mevzuda sabırlı olunmalıdır. Deri altı 3-6 ay içinde yenilenmektedir. Tesirini 1 buçuk yıl koruyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.