Kantaron Yağı Sivilce İçin Ve Cilde Iyi mi Kullanılır? Kantaron Yağı Maskesi

0

Kantaron yağı kantaron bitkisinden elde edilir. Bu makalemizde kantaron yağının cilde yararları nedir, sarı kantaron yağı yüze sürülür mü, cilt lekelerine iyi gelir mi, sivilce için iyi mi kullanılır, kantaron yağı ile cilt maskesi iyi mi hazırlanmış olur? Mevzusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kantaron Yağının Cilde Yararları

 1. Kantaron yağı ciltteki gözenekleri derinlemesine temizleyerek, cildin daha sıhhatli ve bakımlı görünmesini sağlar.
 2. Kantaron yağı, anti bakteriyel, anti enflamatuar ve antiseptik özellikleri yardımıyla sivilcelerden kurtulmaya destek sağlar
 3. Cilt hücrelerini de yenileyen kantaron yağı, cilde pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm kazandırır.
 4. Yaraların hızla kapanmasında ve yara izlerinin kaybolup cildin eski haline dönmesinde mühim rol oynar.
 5. Kantaron yağı cildi ölü derilerden arındırır, ciltteki deformasyonları onarır, yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar.
 6. Oldukça eski dönemlerden beri yanık tedavisinde kantaron yağı kullanılmaktadır. Yanık cildin acısı kantaron yağı yardımıyla oldukça kısa sürede hafifler ve yanıktan meydana gelen yaralar da kolaylıkla kapanır. Bununla beraber yanık bölgelerde sıkça yaşanmış olan iltihaplanma ve mikroplanma problemi kantaron yağının antiseptik özelliği yardımıyla yok olur.
 7. Yazın güneşin yakıcı etkisinden kaynaklı güneş yanıklarına kantaron yağı sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem yanıklar daha kolay iyileşir hem de yanık bölgelerin acısı hafifler.
 8. Pek oldukça kişide ve bilhassa de bebeklerde çoğunlukla karşılaşılan pişik sorununa da kantaron yağıyla naturel bir çözüm bulmak mümkün. Bebeklerin cildi duyarlı olduğundan ilk olarak yağı birazcık su ile inceltip o şekilde pişik olan bölgeye uygulamak doğru olacaktır.
 9. Damar büzücü etkisinden dolayı, kılcal damarın niçin olduğu yüzdeki kızarıklıkların kaybolmasını sağlar.
 10. Kantaron yağı ciltteki lekelerin, güneş lekelerinin giderilmesinde mühim rol oynar.

Kantaron Yağı Cilde, Yüze Iyi mi Uygulanır?

Güneşe çıkılmayacağı zamanlarda yada gece yatmadan ilkin temizlenmiş cilde birkaç damlalık kantaron yağı sürerek masaj yapılır. Kantaron yağını yüzünüzde 1 saat beklettikten sonrasında durulayabilir ya da gece boyu yüzünüzde bırakabilirsiniz.

Kantaron Yağı Sivilce Ve Sivilce İzleri İçin Iyi mi Kullanılır?

Aktarlardan alabileceğiniz sarı yada kırmızı kantaron yağını sabah akşam yüzünüzü yıkadıktan sonrasında sivilce ve sivilce izlerine sürdüğünüz süre, zaman içinde izlerin kaybolduğunu, sivilcenin geçtiğini görmüş olacaksınız. Bunun için birkaç damla kantaron yağını sivilce yada sivilce olan yere sürün. Yalnız bu yöntem hemen hemen oldukça yerleşmemiş sivilce izlerinde işe yarıyor, kısaca hala kızarık olanlarda.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kantaron Yağı İle Ciltteki Çatlaklardan Kurtulma Kürü

20’şer gram bademyağı, kakaoyağı, kayısı yağı ve gliserin ile 10’ar gram çörek otu, kantaron yağı, zeytinyağı, keten yağı ve taze üzüm suyunu karıştırın. Banyo yapmış olup cildinizin iyice yumuşamasını sağlayın. Temiz cilt hazırlayacağınız karışımı daha iyi emecektir. Çatlak oluşmuş bölgeleri iyice keseleyin. Hazırladığınız karışımı sorunlu bölgelere iyice yedirerek sürün. Minimum 10 dakika bekletip sudan geçirin. Etkili bir netice alabilmek için bu kürü her gün uygulamanızı tavsiye ederim.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kantaron Yağı İle El Bakımı Tarifi

Yumuşacık ellere haiz olmak için; zeytinyağı, kakao yağı, kantaron yağı ve taze limon suyunu karıştırın. Bu tarz şeyleri bir şişenin içine koyun. Bu karışımı ellerinize sürün.

Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’tan Kantaron Yağı İle Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı kantaron yağı
 2. 1 kutu vazelin ( 50 gr.)
 3. 1 ampul B vitamini
 4. 1 yiyecek kaşığı lavanta yağı

Malzemeleri karıştırın ve akşamları ayaklara uygulayın.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Kantaron Yağı İle Sedef Hastalığını Ve Egzamayı Geçiren Naturel Kür Tarifi

 1. 50 gr. manda tereyağı
 2. 10 gr sarı kantaron yağı
 3. 10 gr çörek otu yağı
 4. 1 tatlı kaşığı ardıç katranı
 5. 15 gr aynı sefa yağı
 6. 100 gr vazelin

Tüm malzemeleri karıştırıp sedefli ve egzamalı olan bölgeye günde 3 sefer sürün.

Evde Kantaron Yağı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Taze ya da  güneşte kurutulmuş sarı kantaron bitkisi cam bir şişeye yada kavanoza şişenin almış olduğu kadar koyulur. Kantaron yağı yapmak için bitkinin çiçeklerini, yapraklarını ve bir bölüm saplarını alabilirsiniz. Hepsi de bitkinin yararlı kısımlarıdır. Sarı kantaron cam şişeye doldurulduktan sonrasında üstüne organik, soğuk press  zeytinyağı da aynı şekilde eklenmiş olur. Zeytinyağının saflığı, sızma olması önemlidir. Hazırlanan şişe minimum iki hafta ile 45 gün içinde bir süre, güneş alan bir yerde bekletilir. Yağın rengi döndüğünde, kantaron yağı da kullanıma hazır anlama gelir. Evde hazırlanan kantaron yağının uzun bir raf ömrü vardır. Serin bir yerde muhafaza edilirse, birkaç yıl bozulmadan bekleyebilir. Yağ bulanıklaşmaya başladığında raf ömrünün tükendiğini anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.