Kakao Kaç Kaloridir, Kakao İle Zayıflatan İçecek Tarifi

0

1 Paket 1 Tatlı Kaşığı 1 Yiyecek Kaşığı Kakao Kaç Kalori Zayıflatır mı?

Toz Kakao Kaç Kaloridir?

Kakao, her insanın olmazsa olmaz lezzetlerinden önde gelen çikolatanın temel malzemesidir. Kakao ağaçları tropikal iklimlerde yetişmektedir ve bu ağacın meyvelerindeki tanelerden kakao elde edilmektedir. Çeşitli tariflerde kullanılan kakao tozu, kakao çekirdeklerinin öğütülüp preslenmesiyle meydana gelmektedir. Lezzetiyle her insanın damak zevkine hitap eden kakaonun sağlığa yararları da bir fazlaca çoktur.

Kakao Kaç Kaloridir?

 1. 1çay kaşığı şu demek oluyor ki 2 gr kakao 5 kaloridir.
 2. 1 tatlı kaşığı şu demek oluyor ki 5 gr kakao 11 kaloridir.
 3. 1 yiyecek kaşığı şu demek oluyor ki 10 gram kakao 23 kaloridir.
 4. 1 paket şu demek oluyor ki 25 gram kakao 57 kaloridir.
 5. Dr. Oetker marka 100 gr kakao 226 kaloridir.

Kakaonun Zayıflamaya Yararları

Kakao tozu, geçmişten bu yana kullanılan mühim bir gıda maddesidir.

Kakaonun zayıflamaya yararları şöyledir;

Beslenme Uzmanı  Bersu Ekinci bildiriyor:

“Kakao, mutlu hissetmemizi elde eden serotonin ve dopamin hormonlarını uyarır. Böylelikle iştahı da azaltır. Kakaoyu naturel bir antidepresan olarak nitelendirebiliriz. Kakao metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar ve enerji düzeyini artırır. Bu mevzuyla ilgili 2005 senesinde bir gözlem yapılmıştır. Her gün belirli bir oranda kakao tüketenlerin, tüketmeyenlere gore daha çok kilo kaybettiği, enerji seviyelerinin de belirgin şekilde durağan(durgun) kalmış olduğu gözlemlenmiştir.”

Kakao, fenolik adlı bir antioksidan ihtiva eder. Bu madde yağ yaktırır ve damarları açar. Kakao, enerji kaybetmeden, halsiz ve bitkin düşmeden kilo vermek için kullanılabilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı kakao, zayıflamayı büyük seviyede kolaylaştırır. Hem zayıflamak hem de ideal kilosunu muhafaza ederek sıhhatli bir yaşam sürmek isteyenlerin kakao tüketimine de ihtiyacı vardır. Pastaların, keklerin ve pek oldukça tatlının yapımında kullanılan bu araç-gereç günlük olarak da tüketilmelidir. Mesela her gün birazcık suyun içine bir miktar kakao ilave edilip gönül rahatlığıyla içilebilir. Çay, salep ve süt benzer biçimde sıcak içeceklerin lezzetini de kakao ile çoğaltmak iyi bir fikirdir. Böylece daha süratli zayıflamanız mümkün olacaktır.

Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci’den Zayıflatan Metabolizmayı Hızlandıran Kakao Kürü

Malzemeler

 1. İki çay kaşığı pişmemiş kakao
 2. İki tatlı kaşığı Türk kahvesi
 3. İki kahve fincanı dolusu su

Suyu cezveye koyalım ve kahveyi ilave edelim. Kısık ateşte karıştıralım. 2 dk sonrasında kakaoyu ekleyip karıştırmayı sürdürelim. Kahvemiz köpürmeye başladığında fincanlara doldurup ikram edelim.

Kakaonun Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Kakaonun ihtiva ettiği antioksidanlar kansere karşı koruyucudur. Antioksidan oranı yeşil çayın 3 katıdır.
 2. Tansiyonu dengeler.
 3. Kalp-damar hastalıklarına engel olur.
 4. Fena kolesterolü düşürür.
 5. Kanserle mücadelede etkin rol oynar.
 6. Enerjik hissettirir.
 7. Beyin ve sinir sistemine faydalıdır.
 8. Kan şekerini düzenler.
 9. Sinirleri yatıştırır.
 10. Vücudu uyarır, zindelik verir. Beynin daha iyi çalışmasına yardım eder.
 11. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 12. Beynin daha çok oksijen almasını sağlar. Kakaonun etken maddelerinden önde gelen “flavanol”, beyne giden kan akışını artırarak hücrelere daha çok oksijen taşınmasına destek olur.
 13. Kakaonun yalnızca kokusu bile kendimizi iyi hissetmemiz için yeterlidir. Öte taraftan kakao damarları rahatlatır ve kalp sağlığını korur.
 14. Yoğun ritmde yaşayanların günde belirli bir miktar kakao tüketmesi daha da önemlidir. Bundan dolayı kakao, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Kakaonun stresi ve depresyonu hafiflettiği meydana getirilen araştırmalarla kanıtlanmıştır. Mutluluk hormonuna naturel bir ek takviye olan kakaonun antidepresan tesiri oldukça güçlüdür.
 15. Kakao protein ve vitamin açısından zengindir. Antioksidan, nişasta, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından da oldukça iyi bir kaynaktır. Yüksek oranda tuz ve demir barındırır. A, D, E vitaminlerine haizdir.
 16. Kakao neye iyi gelir? sorusunu cevaplandırırken; bu besin malzemesinin bununla birlikte şifa dolu bir sıhhat kalkanı bulunduğunun altını çizmemiz gerekir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde etkilidir. Mesela astım, kronik bitkinlik, kanser, solunum sistemi hastalıkları, aşırı kiloluluk ve kolesterol bunlardandır.
 17. Bağırsakları düzene sokar ve metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyenler için oldukça uygun bir tercihtir. Kabızlık ve benzeri sindirim problemlerine de engel olur. uzmanların belirttiğine gore kakaonun ihtiva etmiş olduğu lif, bağırsak florasını koruyarak sindirim sorunlarını önlemektedir.

Kakaonun Zararları Nedir?

Görüldüğü benzer biçimde kakaonun yararları çoktur fakat zararları olduğu da inkar edilemez. Mide rahatsızlığı yaşayanların kakaodan uzak durmaları önerilir. Aksi takdirde reflü ve öteki mide şikayetlerinde artış meydana gelebilir. Mide hassasiyeti olanların kakao tüketiminden kaçınması daha doğrudur. Sadece gene de tüketmek istiyorsanız miktarının oldukça azca olmasına itina göstermelisiniz. Kakao böbrek taşı olanlar için de tavsiye edilmez. Taş oluşumunu tetikleyebilir. Kakao, bol miktarda kafein içerdiğinden uykusuzluğa yol açabilir. Gerçi sinirsel açıdan rahatlama sağlamaktadır fakat kafein içinde ne olduğu sebebiyle enerji vererek uykuyu kaçırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.