Kajunun Gıda Kıymeti Ne Zayıflatır mı Kilo Vermeye Tesirleri Nedir

0

Kaju oldukca kıymetli bir antioksidan,vitamin ve sıhhatli yağ deposu bir besindir. İçeriğindeki lif oranı düşük olup kalorisi yüksektir. Oldukca besleyici olan kaju bilhassa de diyetteki kişiler için uzun süreler tok tutmaya yardımcıdır. Dahası kajunun muhteviyatında yer edinen sıhhatli yağlar da zayıflama sürecine katkı sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus, tüketilen kaju miktarıdır. Her gıda için olduğu şeklinde kaju tüketiminde de aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız. Şundan dolayı kajunun fazla tüketilmesi zayıflamaya değil aksine kilo alımına sebebiyet verecektir.

Kaju Kaç Kalori Yapar?

 1. 1 tane kaju (pişmeden kaju) 11 kaloridir.
 2. 1 avuç kaju 215 kaloridir
 3. 1 çorba kaşığı kaju 57 kaloridir.
 4. 1 fincan kaju 402 kaloridir.
 5. 100 gram kaju 56 kaloridir.

Diyetisyen Deniz Zünbülcan kajunun kalori hakkında şu detayları vermektedir: 100 gram kaju 553 kalori eder ve bu kalorinin içinde karbonhidrat oranı 123 kalori, yağ oranı 367 kalori ve protein oranı ise 63 kaloridir. 

Diyetisyen Gözde Ağaca şu detayları vermektedir: 20 gram doğrusu 10 tane kajunun toplamda 118 kalorisi vardır ve bu kalorinin 4.2 gramı protein, 9.4 gramı yağ ve 4.4 gramı karbonhidrattır.

Diyetisyen Ezgi Mumcu 40 gram kavrulmuş kajuda toplam 238 kalori bulunduğunu bildirmiştir. Bu kaloriyi yakmak için bir kişinin averaj 1 saat yüzmeyi gerekmektedir.

Kaju Kilo mu Yapar Yoksa Kilo mu Verdirir?

Kaju içeriğindeki protein, lif ve sıhhatli yağ çoktur. Dahası yapısında birçok vitamin, mineral ve yararlı nebat bileşenler de bulunmaktadır. Kaju, öteki kuruyemişler şeklinde miktarında tüketildiği taktirde hem kilo yitirilmesine hem kan şekerini denetim etmeye hem de kalp sağlığını desteklemeye yardımcıdır.

Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç kajunun kilo verdiren gıdalardan bulunduğunu bildiriyor ve kaju hakkında şu detayları veriyor: Kaju fıstığında bolca oranda potasyum, fostor, B1 ve E vitamini ve  magnezyum bulunduğundan doğru oranda tüketildiğinde vücudun yağ yakma sürecini hızlandırır ve bu sayede kilo yitirilmesine katkı sağlar.  Ek olarak şunu da vurgulamakta yarar vardır, kaju oldukca sıhhatli yağlar ihtiva eder ve bu sağlar de vücutta metabolizmayı hızlandırara yağların yakımını sağlar. Ek olarak kaju vücuttaki sinir sistemi ve beyinin fonksiyonlarını da iyileştirir.

Kaju fıstığında bulunan tekli doymamış oleik asit, omega-3 alfa linolenik asit (ALA) ve öteki birçok sağlığa yararlı vitamin ve mineraller ile yüksek gıda değerine haizdir. Bu yüzden içeriğindeki kalori miktarı da yüksek olduğundan oldukca tüketildiğinde kilo alımına yol açmış olduğu halk içinde yaygın olarak bilinmektedir. 2014 senesinde American Journal of Clinical Nutrition’da, kaju fıstığının gün içinde ara öğünde tüketildiğinde iştahı kapattığı için kişinin daha azca yeme ihtiyacı duymasını sağlamış olduğu bildirilmiştir.

Kajunun içeriğindeki varlıklı protein vücudun tüm gün enerjik olmasını sağlar. Proteinli gıdaların zayıflamaya destek olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ek olarak kajunun muhteviyatında demir, bakır, magnezyum, çinko ve potasyum şeklinde sıhhatli mineraller ve C vitamini, B1 vitamini  (tiamin) ve B6 şeklinde vitaminler de bulunmaktadır.

Kaju fıstığında bulunan triptofan amino asiti vücutta serotonin doğrusu mutluluk hormonu üretimine destek olarak kişinin ruh halini iyileştirmeye yardımcıdır.

Kaju, öteki besinlere oranla en yüksek antioksidan taşıyıcıdır ve bu antioksidanların kalp sağlığını korumada oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

100 Gram Kajunun Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Kalori (kcal) 553
 2. Toplam yağ 44 g              
 3. Doymuş Yağ 8 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 12 mg
 6. Potasyum 660 mg          
 7. Karbonhidrat 30 g
 8. Rejim Lifi 3,3 g   
 9. Şeker 6 g
 10. Protein 18 g      
 11. C Vitamini           0,5 mg
 12. Kalsiyum             37 mg
 13. Demir   6,7 mg
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,4 mg
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      292 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.