Bayanların mutfakta kullandıkları olmazsa olmaz vasıta ve gereçler

0

Hanımefendiler günün belli bir saatini mutfakta geçirirler. Leziz yemekler, çeşitli salatalar, mezeler yapmak ve renkli yiyecek masaları oluşturmak için bir fazlaca vakit harcarlar. Bizde mutfakta geçirilen bu kıymetli dönemin keyifli geçmesini sağlamak için ergonomik mutfak vasıta ve gereçlerini sizler için derledik.

Mutfağın Eğer olmazsa Olmazı Denilen Vasıta Ve Gereçler Nedir?

1.Kesme tahtası;

Bayanların mutfaktaki eli ayağı diyebiliriz. Yemeklik malzemeler, sebze, meyve yada etlerin doğranması için gereklidir ve orta büyüklükte olması idealdir. Sadece tüm gıdaları aynı kesme tahtasında doğramak doğru değildir. Mesela soğan ve sarımsak doğrandığında, kesme tahtasında koku bırakacaktır. Aynı şekilde et kestiğiniz bir tahtada meyve ve sebze doğrarsanız etin kokusu sinecektir. Bu yüzden birkaç kesme tahtası kullanmalı ve sıhhat açısından akrilik yada plastik kesme tahtası tercih edilmelidir.

2.Rende;

Bir mutfağın eğer olmazsa olmaz gereçlerinden biridir. Rende çoğu zaman çeşitli salataların yapımında kullanılmaktadır. Patates, soğan, havuç, salatalık, domates, çikolata ve peynir benzer biçimde gıdaların ince doğranması gerektiği yerlerde rende büyük yardımcıdır. Bununla birlikte rendenin büyük delikli kısmını kullanarak bayat ekmekleri galeta ununa dönüştürebilirsiniz.

3.Ergonomik çöp kutusu;

Bayanların mutfakta iş yaparken elinin altında olması gerekenlerden biri de çöp kovasıdır. En pratiği ise lavobaların altındaki dolaba mekanizma ile tutturulan çöp kovalarıdır. Çöp kovasının paslanmaz çelikten yada koku yapmayan plastikten üretilmiş olanını tercih etmelisiniz. Bununla birlikte mutfağınızdaki averaj çöp miktarına uygun boyutlarda tercih ederseniz, devamlı kapı önünde çöp biriktirmek zorunda kalmazsınız.

4.Şef bıçağı;

Mutfak gereçlerinde kullanımına en fazlaca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan temel ihtiyaçlardan biri de bıçaktır. Paslanmaz çelikten meydana getirilen kaliteli şef bıçağı tercih etmelisiniz.  Kesme tahtasının üstünde yapacağınız dilimleme, kesme yada doğrama benzer biçimde işlemleri şef bıçağıyla kolaylıkla yapabilir böylece şef siz olabilirsiniz.

5.Sebze-meyve soyacağı;

Keskin ve kaliteli bir soyacak, her mutfakta olması gerekenlerdendir. Patates, havuç yada salatanın kabuğunu bıçakla soyarken derinden soyabiliyor yada daha çok vakit harcıyoruz. Sadece soyacak yardımıyla işimizi kısa sürede bitirebilir ve sebzelerin israf olmasını önleyebiliriz.

6.Tencere ve tabak raf düzenleyicileri;

Her mutfakta olması gerekenlerden biri de düzenleyicilerdir. Bu düzenleyiciler yardımıyla dolabı her açtığınızda karmaşanın içinden tencere almaya uğraşmayacak aynı vakit da en altta kalan tabağı almak için tabak kırma riskine girmeyeceksiniz.  

7.Fırın eldiveni;

Fırındaki yemeği çıkarırken eldivene gerekseme duyarız. Fırın eldivenin olmadığı durumlarda bez yada havlu benzer biçimde şeylere sarılsak da aslen yaptığımız pek de doğru bir davranış değil. O an eliniz yanabilir ve ansızın tepsiyi bırakabilirsiniz. Hem kendinizi hem de fırında ki yemeği tehlikeye atmamak için her kadının mutfağında bir çift fırın eldiveni bulunmalıdır.

8.Blender ve mikser;

Mutfakta harcadığınız zamanı kısaltmak için her kadının elinde ne olursa olsun blender ve mikser ekibi olması lazımdır. Blenderı püre haline getireceğiniz yemeklerde, çorbalarda, smoothie tariflerinde yada sos yapımında kullanabilirsiniz. Mikseri ise çeşitli tatlıların, kremaların ve keklerin yapım aşamasında kullanabilir böylece işi ergonomik bir hale getirebilirsiniz. Aldığınız blender ve mikserin kalitesi fazlaca önemlidir. Uzun süre kullanabileceğiniz, kuvvetli, kaliteli ve sessiz olanları tercih etmelisiniz.

9. Vakumlu gizleme kapları;

Mutfağın eğer olmazsa olmazı denilen gereçlerden bir tanesidir. Artan yemeklerinizi saklamak için ve sebzelerinizin tazeliğini koruması için kaliteli gizleme kapları tercih etmelisiniz. Gizleme kabının, bulaşık makinasında yıkanır olması, buzdolabındayken yemeğe koku sindirmemesi, dondurucuda yada mikrodalgada gönül rahatlığıyla kullanılır olması fazlaca önemlidir.

10.Su Isıtıcı;

Mutfakta kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri de bu aleti almaktır. Yemekleriniz ve çorbalarınız için lüzumlu suyu yalnız birkaç dakikada kaynatmak için kesinlikle tezgahın bir bölümünü ona ayırmalısınız. Bununla birlikte çay ve kahve içeceğiniz vakit, siz bardakları hazırlayana kadar su kaynadı bile.

11.Limon sıkacağı;

Bir mutfak çekmecesinde yerini alması gerekenlerden biri de limon sıkacağıdır. Elinizle limon sıktığınızda çekirdeklerini sıktığınız yiyeceğin içine düşürmeniz an meselesidir. Bununla birlikte el ile sıkıldığında limonun tüm suyu sıkılamadığı için ziyan olmaktadır. Limon yada portakal benzer biçimde turunçgilleri ne kadar sıktığınızı ölçülü bir halde görebilmek için kesinlikle bir sıkacak almalısınız.

12.Açacak;

Çoğu zaman soda şişelerini ve çeşitli içeceklerin kapaklarını açmak için kullandığımız gereçlerden biridir. Bir tek içecek değil bazı yemeklerin kapağını açmak için fazlaca amaçlı bir açacak tercih edebilirsiniz.

13.Pişirme vasıta gereçleri;

Mutfakta yiyecek yaparken gereksinim duyulan pişirme vasıta gereçleri ne olursa olsun bulunmalıdır. Yiyecek yaparken en fazlaca gereksinim duyulan vasıta ve gereçler; silikon spatula, maşa, tahta kaşık, çırpıcı ve kepçedir. Eğer mutfak çekmecenizde bunlar bulunuyorsa, yiyecek yapmanız daha kolay hale gelecektir.

14.Düdüklü tencere;

Mutfakta yiyecek meydana getiren hanımefendilerin en zor zamanında yetişen yardımcılardan biridir. Gerek yemeklerin pişirme süresini yarıya indirmesi yada pişen yemeğin etrafı kokutmaması, gerekse pişen yemeklerin gıda kıymetini korumaya yardım etmesiyle, düdüklü tencere hakkaten mutfağın en lüzumlu parçalarından biridir.

15.Süzgeç ya da kevgir;

Mutfağın eğer olmazsa olmazı parçaları içinde yer almıştır. Bu gereçlerin görevi sıvı ve katı maddelerin birbirlerinden ayrılmasını sağlar. Pirinç, makarna, mercimek, fasulye benzer biçimde şeyleri yıkamak için kullanılır. Çoğu zaman makarna süzerken, yıkanmış meyve ve sebzelerin suyunu akıtırken yada üzüm benzer biçimde taneli meyveleri yıkarken işe yaramaktadır. Alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey, kullanımına bakılırsa delikleri ufak yada büyük olduğundan ihtiyacına bakılırsa iki türlüsünü de almaktır.

16. Çift taraflı tencere;

Bu tavalar son zamanlarda sıkça kullanılan ve memnun kalınan kullanışlı vasıta gereçlerden biri haline gelmiştir. Tavanın çift tarafı yardımıyla pişirmek istediğiniz yiyeceğin her iki tarafını da eşit pişirebilecek bununla beraber mutfak dolaplarına sıçrayan yağlardan kurtulmuş olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.