Bayanları büyülü sopa değmiş şeklinde depresyondan çıkaran etkili yöntemler

0

Nedensiz yere ağlamak, kendini boşlukta duymak ve artık yaşamdan eskisi şeklinde zevk alamamak depresyonun emareleri arasındadır. Çağımızın en mühim hastalıklarından olan depresyon kişinin kendisini sürekli mutsuz, keyifsiz, kaygılı ve umutsuz hissettiği bir tür duygudurum bozukluğudur. O şekilde bir hastalıktır ki, kişinin yaşam standardını sıfıra indirip, hayatında yapmış olduğu hiçbir şeyden keyif alamamasına neden olur.

Hanımlarda depresyon erkeklere nazaran daha fazlaca görülür ve muhakkak tedavi olunması gerekir. Kişinin kendisini depresyondan kurtarması için en ilkin psikiyatri doktoruna başvurması gerekir. Bunun bununla beraber hayatına bazı değişimler katarak yaşam tarzını değiştirmesi gerekmektedir.

Bayanları Depresyondan Uzaklaştıran Etkili Yöntemler Nedir?

Psikiyatri doktoruna gidip ilaç kullanmalısınız;

Kendinizi depresyona girmiş hissediyorsanız psikiyatri doktoruna gidip yardım almalısınız. Psikoterapistinizle sıkıldığınız, darlandığınız yada işin içinden çıkamadığınız durumları açık açık konuşmalısınız. Bununla birlikte terapistinizin tavsiyelerine uymalı, lüzumlu olduğu süre süresince terapiye devam etmeli, eğer ilaç verirse tertipli bir halde kullanmaya itina göstermelisiniz.

Tertipli spor ve yürüyüş yapabilirsiniz;

Depresyonda ihtiyacınız olan en mühim şeylerden biri de antidepresanlardır. Antidepresan bir tek ilaç olarak alınmaz, açık, mis şeklinde havada yürüyüş yapmakta size fazlaca iyi gelecektir. Evinizin konumuna nazaran ister sakin bir sokakta yürüyün, ister sahilde isterseniz de ormanda… Yürüyüş yaparken tempolu bir halde yürümeli ve minimum 20 dakika yürümeye itina göstermelisiniz. Güvenilir olun yürüyüş yaparken kafanız dağılacak ve ruh halinize fazlaca iyi gelecektir.

Ruhunuza iyi gelecek aktiviteler yapmalısınız;

Sizin depresyondan çıkabilmeniz için ruhunuzu beslemeniz icap ettiğini unutmamalısınız. Peki ruhumu iyi mi beslerim diyorsanız mesela; kuş cıvıltı sesi dinleyebilir, yakarma edebilir, bebek sevebilir, keyifli hayvan videoları izleyebilir, yada kedi, köpek kuş şeklinde hayvanlarla süre geçirebilirsiniz. Hepimiz ruhuna iyi gelen şeyleri azca fazlaca bilir. Buna nazaran kendinize zaman ayırabilir ve depresyondan çıkabilirsiniz.

Moralinizi bozan insanlardan uzak durmalısınız;

Çevrenizde sizi mutlu eden insanlarla süre geçirmelisiniz. Sizin moralinizi bozan ve ruh halini daha fazlaca negatif etkileyen insanlarla aranıza mesafe koymalısınız. Size iyi gelecek, moralinizi bozmayacak ve devamlı negatif konuşarak kafanızı meşgul etmeyecek insanlarla görüşmeye çalışmalısınız. Güvenilir olun depresif düşüncelerinizi dağıtmanın en güzel yolu sizi anlayan sizinle ilgilenen ve moralinizi yükselten insanlarla birlikte olmaktır. Ailenizle daha fazlaca zaman geçirmek ve ailecek aktiviteler yapmak size fazlaca iyi gelecektir.

Gün ışığından faydalanmalısınız;

Geceleri geç yatıp sabah da geç kalktığınızda depresyonu günden güne sürüklemiş olmuş olursunuz. Kendinize bir saat belirleyin ve o saatte uyanmaya çalışın. Akşamları fazlaca geç vakitte uyumak yerine vakitlice yatağa yatabilir ve uykunuzu getirecek şeyler yaparak uyumayı kolaylaştırabilirsiniz. Ihmal etmeyin, depresyon da gün ışığından yararlanmak fazlaca önemlidir.

Ne olursa olsun bir işle meşgul olmalısınız;

Kendinizi boşlukta hissetmemek ve devamlı düşüncelere dalmamak için bir işle meşgul olmalısınız. Mesela dikiş dikebilir, örgü örebilir, fotoğraf çizebilir, boya yada tezhip yapabilirsiniz. Bununla birlikte çiçeklerle ilgilenmekte olabilir. Ya da yeni beceriler öğrenmek ve hobi edinmek için kursa gidebilirsiniz. Bu işlerle ilgilenmek sizi depresyondan uzaklaştıracaktır.

D vitamini ve B12 takviyesi almalısınız;

Meydana getirilen araştırmalara nazaran D vitamini ve B12 vitamini eksikliğinin beyin fonksiyonlarını negatif yönde etkilediği görülmüştür. Bu durumda depresyona girmeye daha yatkın hale getirir. Günlük lüzumlu B12 ve D vitamini takviyesi almalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.