Hanımlarda Çene Altı Kıllanma Niçin Olur Çene Tüylerini Iyi mi Almalı

0

Çene altında kılların çıkması hormon bozukluğu, genetik, hamilelik, yaşlanma, menopoz periyodu şeklinde çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorundan mustaripseniz ilk olarak Endokronoloji doktoruna gitmelisiniz.

Çenede Kıl Niçin Çıkar?

Genetik

Anne, gelenek, babane şeklinde ebeveynlerde çenede kıllanma var ise bu durum sizde de görülebilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Çenede kıllanmanın en sık karşılaşılan sebeplerinden biri polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu, erişkin bayanların averaj %10’unda görülen bir hastalıktır. Bu sendromda, yumurtalıklarda kist vardır ve bu kistler yumurta hücrelerinin gelişmesini engellemektedir ve buna bağlı olarak doğurganlığı engellemekte ve daha birçok değişik problemlere niçin olmaktadır. Hanımlarda görülen çene kılları ya da vücutta başka bölgelerdeki aşırı kıllanma, tane düzensizliği ve kısırlık problemi polikistik over sendromunu işaret etmektedir.

İlaçların Yan Tesirleri

İlaçlar vücut kimyamızı değiştirerek çenede kıllanma yapabilir. Vücutta bağışıklık sistemini baskılayan maddeler içeren anaboliksteroidler, testosteron ve siklosporin benzeri ilaçlar yüzdeki tüylerde artış şeklinde yan etkilere yol açabilir.

Cushing  Sendromu

Damarlardaki kan basıncını düzenleyip vücutta kalp ve kan damarlarının çalışmasını elde eden ve irin oluşumunu engellemiş olan hormona kortizol adı verilmektedir. Hiperkortizolizm olarak da malum Cushing sendromu, vücuttaki kortizol seviyesinin uzun bir süre oldukça yüksek seyretmesi sonucunda meydana gelir.Çenede kıllanma bu hastalığın belirtilerindendir. Ek olarak kilo alımı, tip 2 diyabet ve vücutta çatlaklar oluşması da Cushing sendromu emareleri içinde yer almıştır.

Hamilelik

Hanımefendilerin vücudunda hamilelik süresince hormonal dengesizlikler görülmektedir. Bilhassa de bu zamanda artan testesteron (erkeklik hormonu) hormonunun çenede kıllanmaya sebep olduğu billinmektedir. Değişken olan hormonlar, hamilelik süresince bu şeklinde başka emarelere de niçin olabilir ve bu tüyleri etkilenmesi endişenlenecek bir durum değildir.

Menopoz

Hanımlarda menopoza girildiğinde vücuttaki östrojen seviyesi düşer ve buna bağlı olarak çenede kılların çıkmış olduğu görülebilir. Bu durum düzgüsel olarak kabul edilmektedir.

Şişmanlık

Çenede çıkan kılların artışına ek olarak şahıs eğer kilo alıyor yada veriyorsa bunların ortak bir sebebi olabilir. Uzmanlar kişinin fazlaca fazla kilo alması ve aşırı kiloluluğun; vücuttaki adam ve hanım hormonlarının dengesini bozduğunu bildirmektedir. Aşırı kiloluluk vücuttaki insülin direncini yükseltir ve bu durum tip 2 diyabet görülme riskini yükseltir. Ek olarak yüksek insülin seviyeleri vücutta adam hormonu üretimini arttırıp çenede kıl çıkmasına sebep olabilir. Diyabet ve insülin direncinin tedavileri içinde sıhhatli beslenme, ilaç tedavisi ve egzersiz yapmak yer almıştır.

Çenedeki Kıllar Iyi mi Geçer?

İğneli Epilasyon

Çenedeki kıllardan kurtulmanın en etkili yolu iğneli epilasyondur. İğneli epilasyon; vücuttaki kıllardan kurtulmak için fazlaca uzun süredir yaygın olarak başvurulan bir uygulamadır. Bu uygulamada her bir kıl köküne tek tek akım verilir ve bu sayede kıl yok olur. En o kadar da çene, çene altı, yanak ve favori şeklinde yüz bölgesindeki kıllar için çoğunlukla başvurulan iğneli epilasyon etkili olduğu bilinmektedir. İğneli epilasyondan ilkin tüylerin cımbız tutacak boyda olması gerektiği unutulmamalıdır.

Ağda

Yüzdeki kıllar için ağda fazlaca tavsiye edilmemektedir. Şu sebeple yüz bölgesine uygulanan ağda sarkmalara yol açabilir. Sadece çene bölgesi daha sert olduğundan buradaki kıllar için ağda bantları kullanabilirsiniz. Ağda hem zahmetsiz hem de süratli bir yötemdir ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için fazlaca yardımcıdır.

İp Kullanın

Daha önceleri istenmeyen tüylerden kurtulmak için yaygın olarak başvurulan ip yöntemi yüz bölgesi için zararsızdır. Şu sebeple hem içinde bir kimyasal madde yoktur hem de metal yoktur. Çenedeki kılları temizlemek için kullanacağınız ip yöntemi,çenedeki kılları kalınlaştırmaz. Ek olarak bu yöntem tertipli uygulandığında çenedeki kıllardan tamamen kurtulmanız da mümkündür.

Lazer Epilasyon

Günümüzde,vücuttaki her türlü tüyden kurtulmak için en etkili yöntem lazer epilasyondur. Çenenizdeki kıllar için de lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. Bu yöntemle kıllarından neredeyse tamamen kurtulan birçok insan vardır.

Tüy Dökücü Kremler

Çenedeki kıllardan kurtulmak için en acısız ve süratli yöntem tüy dökücü kremler kullanmaktır. Bunun için yüze hususi olan tüy dökücü kremleri kullanmalısınız.

Tüy Azaltma Şekilleri, Kılları Yok Etmek İçin Bitkisel Tarifler Tıklayınız

Kıl Köklerini Kurutan Nebat Tüyleri Kökten Yok Eden Bitkiler Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.