Kabak Yemeği Kaç Kaloridir Diyetisyenden Rejim Kabak Yemeği Tarifi

0

1 Yiyecek Kaşığı 1 Tabak Kabak Yemeği Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

Kabak yemeği zayıflamaya destek sağlar ve bu yüzden rejim listelerinde kendine çoğunlukla yer bulur. Diyetisyen Dilara Koçak kabak hakkında şu detayları vermektedir;

“Kabağın su oranı bir fazlaca yüksektir. O şekilde ki %90-95’i sudan oluşmaktadır. Lif bakımından da oldukça zengindir. Bundan dolayı kalorisi düşüktür. Kabağın 100 gramında yalnız 20-25 kalori bulunur. Zayıflama diyetlerinin en büyük destekçilerinden biri de kabaktır.”

Kabak Yemeği Kaç Kaloridir?

Kabak yemeği hazırlanırken salça, dereotu, domates ve sıvı yağ benzer biçimde pek oldukça araç-gereç kullanılır. Bu yemeğin içinde ne olduğu varlıklı fakat kalorisi azdır. 220 gram kısaca 1 porsiyon kabak yemeğinde takriben 250 kalori vardır. 1 yiyecek kaşığı kabak yemeği ise 27 kaloridir.

Kabak yemeğine kıyma eklenirse lezzeti ikiye katlanır. Bununla birlikte mütevazı kabak yemeğinin tadı da son aşama güzeldir. Kıymalı yapıldığı vakit daha besleyici olur fakat kalorisi de artar. Kıymalı kabak yemeğinden bir tabak tüketildiğinde vücuda averaj 464 kalori girer.

1 yiyecek kaşığı kıymalı kabak yemeği ise 45 kaloridir.

Kabağın Zayıflamaya Yararları Nedir?

Diyetisyen Andaç Yeşilyurt’un mevzuyla ilgili açıklamaları şöyledir;

“Kabak, zayıflamayı hızlandıran oldukça yararlı bir sebzedir. Kabağın bu özelliği, kalorisinin düşük olmasıyla yakından ilişkilidir. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız kabak yemeği sizin için oldukça sıhhatli bir tercihtir. Kabak yemeğinin kalorisi fazla değildir sadece lif miktarı bunun tam aksinedir. Adeta bir lif hazinesi olan kabak, yenilen gıdaların bağırsaklarda daha süratli emilmesini sağlar. Böylece besinlerin kalorisi azalır. Ek olarak bu sebze kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir. Özetlemek gerekirse hem şifalı, hem leziz, hem de zayıflamaya yardımcıdır.”

Diyetisyen Tuğçe Sertten Yağ Yakan Zayıflatan Kabak Yemeği Tarifi

Malzemeler

 1. 4 orta boy kabak
 2. 2 orta boy kırmızı kapya biber
 3. 2 orta boy domates
 4. 1 minik boy soğan
 5. 2 diş sarımsak
 6. 1 bağ dereotu
 7. 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 8. Tuz
 9. Pul biber

Yapılışı

Soğanlar küp küp doğranır. İki yiyecek kaşığı zeytinyağında sarımsaklarla beraber hafifçe kavrulur. Peşinden küçük küçük doğranmış kırmızı biberler ve küp küp doğranmış kabaklar soğanların üstüne eklenmiş olur. Kabaklar birazcık sararıncaya kadar yağda çevrilir. Son olarak domatesler de ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılır. Domatesler suyunu salıp kaynamaya başlayınca pul biber ve tuz katılır. Ocağın altı kısılır ve pişirmeye devam edilir. Tam olarak pişince dereotuyla süslenir ve afiyetle yenir.

Rejim Kabak Yemeği 2. Tarifi

Malzemeler

 1. 4 tane orta boy kabak
 2. 2 tane küçük soğan
 3. 2 domates
 4. ¼ bağ Taze nane
 5. ¼ bağ Dereotu
 6. Yeteri oranda tuz
 7. ½ çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı

Kabaklar güzelce soyulur ve temizlenir. Sonrasında ortadan ikiye bölünür. Yarım ay şeklinde tencerenin içine doğranır. Soğanların kabukları da soyulur ve temizlenen soğanlar ufak ufak doğranıp kabakların üstüne serpiştirilir. Domatesler bir kesme tahtası yardımıyla doğranır ve tencereye atılır. 2 – 3 dal taze nane ince ince kıyılır. Dereotu da bu şeekilde kıyılır ve malzemeler tencereye eklenmiş olur. İstenilen yeşillikler bu şekilde ince ince kıyılarak yemeğe eklenebilir. Hepimiz tuz miktarını kendine gore ayarlayabilir. Yanmaması için ilkin 1 kahve fincanı su koyulabilir. Sonrasında aslına bakarsanız yemeğiniz kendi suyunu salmaya başlayacaktır. İsterseniz bir miktar da zeytinyağı katabilir yada baharatlarla da lezzetlendirebilirsiniz. Ortalama 20 dakika süresince kısık ateşte pişirip afiyetle tüketebilirsiniz.

Kabak Rejimi İle 2 Haftada 8 Kilo Zayıflayın! Tıklayınız

Kabak Detoksu İle 3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Rejim Sıralaması Tıklayınız

Haftada 8 Kilo Yağ Yakan Kabak, Lahana İle Sebze Çorbası Tarifi Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.