Kabak Maskesi İle Yüz Ve Cilt İçin Maske Tarifleri

0

Balkabağı içindeki enzim ve vitaminler yardımıyla cilt için mükemmeldir. Tüm cilt tipleri için uygundur. A vitamini, alfa ve beta karotenoidler, C, K ve E vitaminleri ve magnezyum, potasyum ve demir içeren mineraller ihtiva eder.

Balkabağında bulunan vitaminlerin cilde yararları; A vitamini; cildi nemlendirir, yatıştırır ve yumuşatır. Çinko;hormon seviyesi ve yağ üretimini denetim etmenin yanı sıra cildin iyileşmesine destek sağlar. İltihapla savaşım eder, gözenekleri küçültür, fazla yağı denetim eder ve sivilce, siyah nokta ve lekelerin görünümünü tedavi eder. C vitamini; özgür radikallerin niçin olduğu hasarı azaltır, güneş lekelerinin ve yaşlılık lekelerinin yok olmasına destek sağlar.

Balkabağı ile Nemlendirici Yüz Maskesi

Malzemeler: 1 yiyecek kaşığı haşlanmış balkabağı, 1 tatlı kaşığı E vitamini (eczaneden edinebilirsiniz), 1 yumurta sarısı, yarım salata

Salatayı rendeleyip püre haline getirin ve içine malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Bu maskeyi kalınca bir katman halinde parmak uçlarınızla yüzünüze sürün. 15-20 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Balkabağı ile Besleyici Yüz Maskesi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı haşlanmış bal kapağı, 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt, 1 yiyecek kaşığı bal, çeyrek bardak kadar toz badem, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı.

Tüm malzemeleri karıştırıp temiz yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar beklemeye alın. Peşinden bir havlu ile yüzünüzü paklayın.

Bal Kabağı ve Limon İle Cilt Maskesi

Limon; koyu lekelerin yok edilmesine destek olacak naturel bir beyazlatıcı olarak vazife gören C vitamini ve sitrik asit ile doludur.

Malzemeler:

 1. 1 yiyecek kaşığı balkabağı posası
 2. Birkaç damla limon suyu
 3. 2-3 tane E vitamini kapsülü

Hazırlanışı:

Bir kasede 1 yiyecek kaşığı balkabağı posasını limon suyu ile iyice karıştırın. İçine 2-3 tane E vitamini kapsülünü kırın ve macun kıvamına getirin. Bu maskeyi uygulamadan ilkin yüzünüzü güzelce paklayın. Peşinden yüz ve boynunuzda 15-20 dakika kadar beklemeye alın. Düzgüsel su ile durulayın. Cildinizi açmak için bu maskeyi haftada 1 kez uygulayın.

Balkabağı, Yulaf ve Bal Maskesi

Yulaftaki varlıklı antioksidan özellikler, UV ışınlarının niçin olduğu ziyanı iyileştirmeye destek sağlar. Saponin denilen bileşikleri ihtiva ettiği için muhteşem bir yüz temizleyicidir. Kir, yağ ve naturel yolla cildi soymaya destek sağlar. Bal cildi nemlendirmeye destek sağlar ve cilde rutubet verir. İçerdiği cilt gözeneklerini ve antioksidanları sıkılaştırıcılar yardımıyla cildi çevresel hasara karşı korumak için destek sağlar.

Malzemeler:

 1. 2 yiyecek kaşığı balkabağı posası
 2. 1 yiyecek kaşığı toz yulaf
 3. Birazcık bal

Hazırlanışı:

Bir kasede 2 yiyecek kaşığı balkabağı posası, 1 yiyecek kaşığı toz yulafı ve balı macun kıvamı alana kadar karıştırın. Eğer oldukça sıvı olursa, içine birazcık daha yulaf ilave edin. Peşinden bunu dairesel hareketlerle yüz ve boyun bölgenize uygulayın, 15 dakika beklemeye alın. Sonrasında düzgüsel su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Balkabağı ve Nohut Unu Maskesi

Balkabağı eşitli güzellik ve sıhhat yararları olan muhteşem bir cilt bakım malzemesidir. Nohut ununun naturel peeling özellikleri ölü deri hücrelerini soymaya destek sağlar ve yeni hücrelerin yenilenmesine destek sağlar. Ek olarak cildin ten renginin açılmasına destek olarak lekeleri giderir.

Malzemeler:

 1. 1 yiyecek kaşığı balkabağı posası
 2. 2 tatlı kaşığı nohut unu

Hazırlanışı:

Bir kasede malzemeleri karıştırın. Cildinizi nemlendirin ve bu maskeyi yüz ve boynunuza eşit olarak uygulayın ve 15-20 dakika beklemeye alın. Ek olarak gözlerinizi dilimlenmiş salatalık parçaları ile kaplayabilirsiniz. Sonrasında yüzünüzü düzgüsel su ile yıkayınız. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayın.

Balkabağı, Bal ve Süt Maskesi

Pişmeden süt, cildinizi temizlemeye destek sağlar. Bunun sebebi ise pişmeden sütün cilt aydınlatmasına katkıda bulunan protein, enzim, mineral ve laktik asit ile yüklü olmasıdır. Pişmeden süt ek olarak cildin nemlendirip cildin kurumasına engel olan maddeler ihtiva eder.

Malzemeler:

 1. 2 yiyecek kaşığı balkabağı posası
 2. Yarım tatlı kaşığı bal
 3. Yarım tatlı kaşığı pişmeden süt

Hazırlanışı:

Yukarıda belirtilen tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve pürüzsüz bir macun haline getirinceye kadar karıştırın. Peşinden temiz olan yüzünüze bu maskeyi uygulayın ve 15-20 dakika beklemeye alın. Boynuna da birazcık uygulayın. Sonrasında yüzünüzü sıcak su ile durulayın. Yatmadan ilkin bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayın.

Balkabağı, Bal, Süt ve Toz Tarçın Maskesi

Tarçın cilt için birçok faydası vardır; ölü cilt hücrelerinden arınmaya destek sağlar ve cildin kan dolaşımını ve oksijen akışını iyileştirir. Tarçında ek olarak cildin temiz görünmesini elde eden cilt açma özellikleri de bulunur.

Malzemeler:

 1. 2 yiyecek kaşığı balkabağı posası
 2. 1 yiyecek kaşığı bal
 3. 1 yiyecek kaşığı süt
 4. 1 yiyecek kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

Bir kasede tüm malzemeleri karıştırın.Macun kıvamına getirin. Sonrasında boyunuz ve yüzünüze uyguladıktan sonrasında 20 dakika kadar beklemeye alın. Peşinden ılık su ile durulayın. Bunu bir haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.