Kabak Kesesi Lif Kabağı Ne İşe Yarar Defne Sabunu İle Kullanımı

0

Kabak Lifi Nedir Kabak Lifi Kesesi Iyi mi Kullanılır Yararları Ne

Kabak meyveleri kurutulduktan sonrasında kabukları soyularak çekirdekleri çıkarılır. İşte bu yöntemle meydana gelen ürüne kabak lifi denir. Baklagiller familyasından olan kabak lifi, oldukça kısa sürede yetişmesiyle ön plana çıkmaktadır. Kabak lifinden banyo kesesi olarak yararlanılmaktadır. Kabak lifi vücudun ölü derilerden arınmasını sağlar, selülitleri azaltır. Vücudun tekrardan yapılanmasına destek olur. Cildi tazeler, yaşlılık emareleriyle savaşım eder. Kabak lifiyle bacaklarınıza masaj yapmış olursanız üstünde bulunan lifler damarları rahatlatır, kan dolaşımının hızlanmasına yardım ederek varisleri hafifletir.

Sarı renkte iri çiçeklere haiz olan lif kabağıadından da belli olduğu benzer biçimde lif bakımından zengindir. Kabaklar kurumuş olduğu vakit kabukları soyularak elde edilmiş bu lifler sıhhat için oldukça faydalıdır. Kabak lifi bulaşık süngerlerinde de kullanılmaktadır. Öte taraftan kabak lifi içeren peelingler, vücudu ölü dokulardan temizlemektedir. Kabak lifinin yapısı oldukça serttir. Cildinizde tahrişe niçin olmaması için en yumuşak olanını kullanmanız önerilir. Sadece aslına bakarsanız kabak lifi su görmüş olduğu vakit yumuşayacaktır.

Kabak Lifi Iyi mi Kullanılır?

Kuru halde bulunan kabak lifi son aşama sert bir yapıdadır. Kullanılmadan evvel sıcak suya koyularak yumuşatılmalıdır. Arzuya nazaran defne sabunuyla köpürtülmelidir. Yumuşayan kabak lifi, vücuda kese yapmak için kullanılabilir. Fakat keseleme işlemini oldukça uzun süre ve sert bir halde yapmamaya itina gösterin. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir. Kabak lifiyle işiniz bitince güzelce durulayıp hava alan kuru bir ortamda kurumaya bırakın. Kese yaptıktan sonrasında cildinizi ne olursa olsun nemlendirin.

Yüz bölgenizi ovmak için de kabak lifi kullanabilirsiniz. Yukarıda yazılanlara dikkat ederek kabak lifiyle cildinize nazikçe organik peeling yapmak size iyi gelecektir.

Kabak Lifi Ne Kadar Süre Kullanılır?

4 ay süresince güvenle kullanılabilir. Sadece 4 ay geçtikten sonrasında -eskimese bile- daha çok kullanılmamalı ve değiştirilmelidir. Bakterilere ve mikroplara karşı bu şekilde yapmak hijyen açısından daha uygundur.

Kabak Lifinin Cilde Yararları

  1. Kabak lifi organik peeling tesiri gösterir. Ciltteki ölü hücreleri temizler ve yeni hücrelerin oluşmasına yardım eder.
  2. Selülitleri en aza indirir.
  3. Sivilceleri ve benzeri cilt sorunlarını giderir.
  4. Kabak lifiyle kese yapmanın yararları içinde; kan akışını harekete geçirmesini de sayabiliriz.
  5. Bununla birlikte kabak lifi, sivilce izlerinin geçmesinde de rol oynar.
  6. Basen, göbek, bel, boyun ve bacaklarda görülen aşırı yağlanmayı denetim altına alır.
  7. Kıl batıklarından kurtarmış olur.
  8. Bacaklarda meydana gelen akne, batık ve selülit benzer biçimde problemlerde etkilidir. Pul pul görünen ölü hücreleri temizler ve tıkalı gözenekleri açar. Doğrusu cilt kusurlarının üstesinden gelmesini bilir.
  9. Kabak kesesinde kimyasal maddeler ve naylonlar kullanılır. Oysa bunların üretiminde petrolden faydalanılmaktadır. Topraktan oluşan kabak lifi tam anlamıyla organik ve saf bir üründür. Kullanımında hiçbir sakınca yoktur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.