İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin 5 Naturel Yol Nedir?

0

Vücudumuzun belirli bölgelerinde mevcud tüyler bazı kimselerde yoğun bir halde olabiliyor. Hal bu şekilde olunca bu kişiler tüylerinden kurtulmak için çeşitli yollara başvuruyor. Evde kolayca yapabileceğiniz etkili 5 tüy dökücü yöntemini yazımızın devamında paylaştık. Aşağıda önerdiğimiz tüy dökücü bitkisel kürlerle tüylerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin 5 Değişik Yöntem

Tüy Dökücü Kür;

 • 30 gram üzerlik
 • 20 gram çörek otu
 • 20 gram kekik
 • Etil alkol

Yapılışı;

Ilk olarak çörek otu, kekik ve üzerlik bir havanda övütülür. (kuru kahve çeken yerlerden yada aktarlarda çektirebilirsiniz.) Bir kavanozun içine öğütülen nebat tozları eklenmiş olur. Kavanozda 1-2 parmak kadar boşluk duracak şekilde etil alkol ilave edilir ve kavanozun kapağı kapatılır. Arkasından bu karışım güneş gören bir pencerenin önüne koyulur. 15 gün süresince her gün çalkalanır ve 15 günün sonunda bir tülbent yardımıyla kapalı renkte bir şişenin içine koyulur. (kürün daha uzun süre saklanabilmesi için koyu renkli şişe tercih edilmelidir.)

Tüy dökücü karışımı uygulamadan ilkin tüylerinizi epilatörlerle almanız gerekmektedir. Eğer ağda kullanırsanız gözenekleriniz kapanacaktır. Sadece elinizde epilatör aleti yok ise yada epilatörün acısına dayanamıyorsanız ağda yapın ve ağdayı yaptıktan sonrasında cildinizi kese yapın.

Tüy dökücü karışımı tüylerinizin dökülmesini istediğiniz bölgeye güzelce yedirin. Bunu günde bir kere yada üç kere yapabilirsiniz. Kavanozdaki karışım bitene kadar bu işleme devam edilir. Tüyleriniz eskisine nazaran daha azca çıkacak ve zaman içinde bitecektir. Eğer isterseniz küre başlarken ilk ağda yaptığınız vakit tüylerinizin yoğunluğu fotoğraf çekin ve kür bitimi sonunda ağda yaptığınızdaki tüylerle ilk fotoğrafınızı karşılaştırabilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Tüy dökücü Kür;

Malzemeler;

 • 1 tane soğan
 • 1 diş sarımsak
 • Siyah merhem

Yapılışı;

1 tane soğan ocağa alınır ve büyük bölümde ısıtılarak köz haline getirilir. Arkasından bir kasenin içine siyah merhem eklenmiş olur ve üstüne bir diş sarımsak rendelenir. Bu karışım sürülmek istenen bölgenin üstüne ince katman halinde sürülür ve köz haline getirilmiş soğan sürülen karışımın üstüne koyulur. Bu yöntem yedi gün süresince her gün uygulanmalıdır. Bir haftanın sonucunda tüylerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Kürü;

Malzemeler:

 • Gazlı bez ya da pamuk
 • 1 avuç ceviz kabuğu
 • 1 su bardağı su

Yapılışı;

1 avuç cevizin kahverengi kabukları uygun bir yerde ateş yakılarak kül haline getirin. Ceviz kabukları kül halini aldıktan sonrasında bir su bardağı suyun içine koyulur ve ortalama 12 saat kadar bekletilir. Yeteri kadar beklettikten sonrasında küllü suyun içine elinizde olan gazlı bez veya pamuk bandırılır. Tüylerden kurtulmak istenilen bölgeye ıslak gazlı bezi yada pamuğu koyun ve ortalama otuz dakika beklemeye alın. Gazlı bezi istenmeyen tüylerinizin üstünde 30 dakika beklettiğiniz taktirde ceviz kabuğuv kürü ile tüylerinizin daha seyrek ve azca çıktığını görmüş olacaksınız.

Zerdeçal Süt Maskesi;

Malzemeler:

 • 2 yiyecek kaşığı toz zerdeçal
 • 2 yiyecek kaşığı kadar süt

Yapılışı:

Ilk olarak 2 yiyecek kaşığı toz zerdeçal bir kaseye eklenmiş olur ve üstüne 2 yiyecek kaşığı süt ilave edin. Arkasından karışım macun kıvamlaşana kadar karıştırılır. Eğer karışımınız sıvı olursa zerdeçal katı olursa süt ilave ederek macun kıvamına gelmesini sağlayabilirsiniz. Macun kıvamına gelen tüy dökücüyü tüylerin dökülmesini istediğiniz bölgeye sürün ve ortalama otuz dakika kadar beklemeye alın. Bekleme süresi bittikten sonrasında ılık su ile sudan geçirin. Bu yöntemi haftada 3-4 kere uygulamalısınız. Tertipli kullanımda tüylerinizin daha seyrek ve azca çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Karbonat;

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı pişmiş Türk Kahvesi (telvesiyle beraber)
 • 1 çay bardağı karbonat

Yapılışı:

1 çay bardağı telveli Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı karbonat bir kasede karıştırılır. Arkasından tüylerin dökülmesi istenilen bölgeye dairesel ve nazik hareketlerle sürülür. Ortalama 10 dakika beklettikten sonrasında ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz. Türk kahvesinin cildi yenileyici ve canlandırıcı tesiri ve karbonatın antibakteriyel özellikleriyle cilde peeling yaparak istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.