İştahsızlık Niçin Olur Iyi mi Geçer Giderilir İştahsızlığa Ne İyi Gelir?

0

İştahsızlık stresten, kansere kadar pek oldukça niçin kaynaklanabilmektedir. Bu makalemizde iştahsızlık niçin olur,  iştah açan yiyecekler, bitkiler nedir, iştahsızlığa ne iyi gelir? Mevzusu hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Diyetisyen Esra Aran tarafınca verilen bilgilere yer verdik.

İştahsızlık Sebepleri Nedir?

 1. Stres, depresyon
 2. Kansızlık
 3. Soğuk algınlığı (Grip, nezle)
 4. Hipotiroidizm (Troidlerin fazla emek vermesi)
 5. Enfeksiyon ve hastalıklar
 6. Çeşitli kanser türleri (Kolon kanseri, lösemi, böbrek kanseri, akciğer kanseri, mide kanseri vb.)
 7. Sigara içme alışkanlığı
 8. Kullanılan ilaçların yan tesiri
 9. Sinüzit
 10. Böbrek iltihabı
 11. Hamilelik
 12. Yaşlanma
 13. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği
 14. İshal, kabızlık ve bulantı benzer biçimde mide bağırsak sorunları
 15. Gastrointestinal enfeksiyonlar
 16. AIDS hastalığı

İştah Açıcı Yiyecekler Nedir?

Rezene tohumu

Rezene hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılabilen etkili bir iştah açıcıdır. Karaciğer tarafınca safra üretimini uyarır, böylece sindirim sisteminin çalışmasını destek sunar. Bunun sonucu olarak iştah artar. Rezene tohumunu iştah açıcı olarak kullanmak için; 1 tatlı kaşığı rezene tohumu, yarım tatlı kaşığı çemen tohumu, 2-3 su bardağı su. Rezene ve çemen tohumlarını birkaç dakika kaynatın. Arkasından süzüp için. Isterseniz içine bal yada portakal suyu ilave edip tatlandırabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak sindirim sistemini uyarıp iştahın açılmasında mühim rol oynayan bir bitkidir. İştahsızlıktan kısa sürede kurtulmanıza destek sağlar. Bir bardak suya üç yada dört diş sarımsak atın kaynatın. Karışımı süzgeçten geçirin, içine yarım limon sıkın. Günde iki kez bu karışımı içmeye devam edin.

Zencefil

Zencefil İştah açan en etkili besinlerdendir. Zencefilin iştah açmış olduğu pek oldukça bilimsel araştırmaya da mevzu olmuştur. Yarım tatlı kaşığı ince doğranmış taze zencefile bir tutam kaya tuzu serpin. 8-10 gün süresince yiyecek yemeden otuz dakika ilkin bunu tüketin.

Zencefili yukarıda bildirdiğimiz şekilde tüketmek istemiyorsanız, uygulayabileceğiniz bir öteki yöntem de bir parça taze zencefili ufak parçalara ayırın. 2 bardak suya atıp kaynatın. İçine birazcık şeker katın. Günde bir kaç kez zencefil suyu içmek de iştahınızı artıracaktır.

Kişniş Bitkisi Suyu

Kişniş suyu, mide suyunun salgılanmasına destek olup iştahı artırır. Ek olarak hazımsızlık, gaz, mide bulantısı, kolit ve öteki mide bağırsak rahatsızlıklarını giderir. Katı meyve sıkıcağında kişniş suyunu çıkarıp günde 1-2 yiyecek kaşığı bu sudan için. Isterseniz içine birazcık limon suyu da katabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu İştah Açan Yiyecekleri Şu şekilde Bildiriyor

Ahududu, ayva kompostosu, badem, ceviz, greyfurt, kayısı, limon, portakal, domates, enginar, havuç, sarımsak, turp, ada çayı, ardıç tohumu, kekik, kimyon, kişniş, nane benzer biçimde bitkiler iştah açıcı özelliğe haiz olmaları ile bilinirler.

Mümkün olduğunca bu gıdaları ve bitkileri tüketmeye çalışmanız halinde iştahsızlık sorununa tedbir alabilirsiniz.

 1. 1 çay bardağı kadar kaynamış suyun içine, 1 çay kaşığı havuç tohumu atılır. Arkasından kısık ateşte 10 dakika süreyle demlenir. Hazırlanan çay sabah, öğle ve akşam tok karnına tüketilir.
 2. Kakule toz haline getirilir ve sonrasında her gün 3-4 kere 0,5 gram olacak şekilde hap benzer biçimde su kullanılarak yutulur.
 3. Su teresi sıkılarak elde edilmiş organik su her gün 1 su bardağı kadar içilir.
 4. 1 bardak kaynamış suyun içine 10 gram kadar kantaron bitkisi atılır.10 dakika süreyle bekletildikten sonrasında öğle ve akşam yemeklerinden ilkin olmak suretiyle günde iki kere aç karnına 1 bardak içilir.

İştah Açan Öteki Yiyecekler Ve İçecekler Şunlardır;

 1. Domates
 2. Üzüm
 3. Yeşil çay
 4. Limon suyu
 5. Karabiber
 6. Kakule
 7. İncir
 8. Portakal
 9. Papatya çayı
 10. Nane çayı
 11. Elma
 12. Tarçın
 13. Çemen tohumu
 14. Nar suyu

İştah Açan Besinler  Nedir? Diyetisyen Esra Aran Konu alıyor

Tuz: İştahınızın açılmasına destek sağlar. Tuzlu bir besinin derhal arkasından tatlı bir gıda tüketme ihtiyacı hissedersiniz. Bunun sebebi kan şekerinizdeki iniş çıkışlardır. Aşırı tuz tüketiminden uzak durun.

Kırmızıbiber (acı biber): Öteki bir iştah açıcı gıda maddesi de acı biberdir. Acı biber tükettiğinizde doygunluk hissinizi anlamanız zor olur.

Patates: Glisemik indeksi en yüksek besinler arasındadır.

Nohut: Midenin temizlenmesine destek sağlar. Bununla birlikte iştahı da açar. Tüketimi hafta da 3 porsiyonu (doğrusu 12 çorba kaşığı) geçmemelidir.

Havuç: Glisemik dizin kıymeti en yüksek sebzelerdendir.

Mısır: Glisemik dizin kıymeti yüksek olan besinlerdendir. Yendikten sonrasında açlık hissi uyandırır. Rejim esnasında oldukça fazla tercih edilmemelidir.

Tarçın, greyfurt, karalahana: İştahınızın açılmasına destek olan öteki besinlerdir.

Nebat Uzmanı Pervin Bulgak’dan İştah Açan Organik İçecek Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı kakule havanda eziyorsunuz
 2. 1 çay kaşığı tarçın ilave edin
 3. Kaynamış  1 bardak süt
 4. 1 tatlı kaşığı da bal

Sütün içine balı ekledikten sonra kakule ve tarçını da ilave ediyoruz. Bu kaynar suyun içinde 10 dk bunların demlenmesini bekliyoruz. Güzelce karıştırıyoruz. Sonrasında süzüp her sabah aç karna bunu içmeniz öneriliyor. (Mideniz de bir sorun yoksa için) Görmüş olacaksınız ki iştahınız açılacak bağırsak hareketleriniz düzenlenecek ve gaz sıkıntısı yok olacak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.