İştah Açıcı Şurup İsimleri, İştah Açan İlaçlar Nedir?

0

İştahsızlık hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, hatta bebeklerde dahi görülebilen bir yiyecek yeme sorunudur. Bu makalemizde iştah açıcı şuruplar ile ilgili doktorlara sorulan sorular ve cevaplarına yer verdik. Ek olarak yazımızın sonunda iştah açıcı şurupların, ilaçların listesini bulabilirsiniz.

İştah Açıcı Şuruplar İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Kızım oldukça iştahsız bana önerebileceğiniz iştah açıcı şurup var mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Minadeks şurup kullanabilirsiniz.)

Sual: Tabip hanım önerebileceğiniz bir iştah açıcı şurup yada hap var mı acaba, hakikaten işe yarayacak bir ilaç bildirir misiniz?

CEVAP

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Bahar Demirkıran’ın cevabı: (Gnc brewer yeast önerebilirim. B vitamininin iştah açıcı özelliği vardır. Diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederim.)

Sual: İştahım asla yok. Önerebileceğiniz iştah açıcı gıda ya da ilaç var mı?

CEVAP

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Müge Güzey’in cevabı: (İştah açıcı gıda değil de şöyleki bir tavsiye de bulunabilirim öğünlerden ilkin ve öğün esnasında sıvı tüketimini kati, çorba yerine pilav/makarna tercih edin, kahvaltıyı tahin-pekmez, yer fıstığı ezmesi ve taze sıkılmış meyve suyu ekleyebilirsiniz. Ufak hacimde yüksek kalorili besinler tercih etmelisiniz bunun için yediğiniz tatlıya fındık-ceviz vb. ilavesi yapmak ile kaloriyi artırmaya başlayabilirsiniz. azca ve sık beslenmeye çalışın. Gıda günlüğü tutun yediklerinizi kaşık kaşık yazın ve ne kadar artırabildiğinizi takip edin. En önemlisi sabırlı olun ayda 1-2 kilo ağırlık kazanmak bile büyük başarıdır.)

Sual: 3 yasında kızım var hiçbir şey yemiyor. Unadıx iştah açıcı şurup önerir misiniz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Itimat’in cevabı: (Vermenizde bir sakınca yok)

Sual: Merhaba İştah açan b vitamini içeren bir vitamin adı alabilir miyiz? Pediakid uygun mu ?

CEVAP

Çocuk Doktoru Gülay Kara’nın cevabı: (Pediakid hem b grybu hem de öteki yağda eriğyen vitaminleri günlük gereksinim dozunda içeren bir vitamin. Kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yalnız b grubu vitamin vermek isterseniz becozym c şurup da iyi bir alternatif olabilir.)

Sual: İştah açıcı olarak sıpraktın şurup kullansam faydası olur mu? Ihtimaller içinde yan etkıleri nedir?

CEVAP

Tabip Zeliha Yazıcı’nın cevabı: (Sipraktin şurup (siproheptadin): antialerjik olarak kullanılır. iştah açıcı tesiri de vardır. uyku hali, başağrısı, sinirlilik, karın ağrısı, bulantı, faranjit ve artralji ihtimaller içinde yan etkileridir. düşük olasılıkla depresyon, hemolitik anemi, hepatit, lökopeni, sedasyon, trombositopeni vs yapabilir. sipraktin yerine b grubu vitaminleri ve enerjisi bolca gıdaları tercih etmenizi tavsiye ederim.)

Sual: 32 aylık bir oğlum var yiyecek yememek için elinden geleni yapıyor kimi zaman 2 yada 3 gün bir tek su içerek durabiliyor acıktım asla demiyor iştah açıçı şurup yada vitamin yada bu problemi gidermemiz için bizlere ne önerirsiniz prakten isminde bir şurup önerdi doktorumuz ne düşünüyorsunuz bu ilaç bitkisel mi yan tesiri varmı bizlere en fazla faydası dokunacak ve yan tesiri olmayan bir ilaç önerir misiniz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Erdal Erginer’in cevabı: (Doktorunuz önerdiyse kullanabilirsiniz anlamına gelir.)

İştah Açıcı Şuruplar Ve İlaçlar Nedir?

  1. Sipraktin Şurup
  2. Supravit Şurup
  3. Minadeks şurup
  4. Pediakid şurup
  5. Unadix şurup
  6. Nutrigen şurup
  7. Polivit şurup

Not: Yukarıda geçen, sorulara verilen cevaplar sual soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.