Ispanak Yemeği Kaç Kalori Yoğurtlu Ispanak Kalori Kıymeti

0

Ispanak Yemeği Kalori Kıymeti Yumurtalı Ispanak Kaç Kalori?

Ispanak, soğuk kış günlerinin en sık tüketilen sebzelerinden biridir. Ekonomik olması ve her yerde kolayca bulunabilmesi,çoğunlukla  tercih edilmesinin başlıca sebepleri içinde yer alır. Rejim meydana getiren kişiler için ıspanağın kaç kalori olduğu mühim bir mevzudur. Bu probleminin yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Ispanak Yemeği Kaç Kalori?

 1. Ispanak, haşlanarak tüketildiği süre yalnızca 29 kaloridir. Fakat yemeği yapıldığında kalori kıymeti 133’e yükselir. Bu değerler, bir porsiyon için geçerlidir.
 2. Ispanak yemeğinin 1 yiyecek kaşığı 19 kalori ihtiva eder. 100 gramı ise 76 kaloridir.
 3. Nerede ise her evde pişen ıspanak yemeğine 28 gram kadar pirinç eklendiği süre 104 kalori daha eklenmiş olur. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı kullanılırsa 119 kalori, domates salçasının 30 gramı ile de 25 kalori ilave edilir.

Yumurtalı Ispanak Kaç Kalori?

Averaj bir porsiyon yumurtalı ıspanak, ortalama 176 kalori ihtiva eder. 100 gram tüketildiğinde ise alınan kalori miktarı 60’tır.

1 yiyecek kaşığı ıspanak, averaj 18 kaloridir. Yumurtalı ıspanak, bu kıymet göz önünde bulundurularak rejim listesine eklenebilir.

Yoğurtlu Ispanak Kaç Kalori?

327 gram (averaj bir porsiyon) yoğurtlu ıspanağın kalori kıymeti 138’dir.

Kıymalı Ispanak Kaç Kalori?

220 gram (düzgüsel ölçülerde bir porsiyon) kıymalı ıspanak, 162 kaloridir. 100 gram tükettiğinizde ise 73 kalori almış olmuş olursunuz.

Ispanak Çorbası Kaç Kalori?

Bir kaseyi dolduracak kadar ıspanak çorbası 104 kalori değerindedir. 100 gram ıspanak çorbası tüketirseniz 38 kalori almış olmuş olursunuz.

Kaseniz orta boysa, ıspanak çorbası içerek aldığınız kalori miktarı 58 olacaktır.

Ispanağın Yararları

Ispanak, vitamin deposu olarak adlandırılan kış sebzelerinden biridir. K vitamini açısından fazlaca varlıklı olan ıspanağın 1 porsiyonu ile, bu vitamine duyulan günlük ihtiyacınız tamamen karşılanmış olur. K vitamini bilhassa kireçlenmenin engellenmesi ve kemiklerin sıhhatli şekilde gelişebilmesi için gereklidir.

Ispanak, kuvvetli bir kalsiyum deposu olduğundan süte alternatif olarak gösterilir. Bağışıklık sisteminin ve vücut direncinin güçlenmesi için lüzumlu olan kuersetin maddesini ihtiva eder. Ek olarak A vitamini, magnezyum, folik asit, C vitamini ve demir açısından da varlıklı bir sebzedir. Bundan dolayı gebelerin de sık sık tüketmesi tavsiye edilir.

Rejim Ispanak Yemeği Tarifi 

Malzemeler

 1. Yarım kilogram ıspanak
 2. 2 tane kuru soğan
 3. 1 yiyecek kaşığı salça
 4. 2 yiyecek kaşığı sıvı yağ
 5. tuz, pulbiber, karabiber
 6. 4 su bardağı su

Rejim Ispanak Yemeği Tarifi Yapılışı

Ilk olarak ıspanakları güzelce sudan geçirin ve paklayın. Arkasından iri parçalar halinde doğrayın. Kuru soğanı küp küp doğradıktan sonrasında sıvı yağla kavurun. Üstüne baharatları ve salçayı ilave edin. Ispanakları ve suyu da ilave ettikten sonra orta ateşte pişirmeye başlayın. 15 dakika sonrasında altını kapatarak dinlenmeye bırakın.

Kıymalı Ispanak (Rejim) Tarifi 

Malzemeler

 1. 2 bağ ıspanak
 2. 300 gr dana kıyma
 3. 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 4. 1 orta boy soğan
 5. Karabiber

Kıymalı Ispanak (Rejim) Tarifi Yapılışı

Ispanakları güzelce sudan geçirin ve fazlaca ufak olmayacak şekilde doğrayın. Kuru soğanı ufak küpler halinde kati ve kavurun. Pembeleştikten sonrasında baharatları ve kıymayı ilave ederek güzelce pişirin. Hazır olduğunda ıspanak ve suyu ilave edin. Kısık ateşte 10 dakika pişmesi kafi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.