İsmid Taşının, İsmid Sürmesinin Yararları Nedir?

0

İsmid Sürmesi Nedir Ne İşe Yarar Iyi mi Kullanılır?

Din kitaplarında peygamber efendimizin her gece sürme çekmiş olduğu bildirilmiştir. Hadisi şerifte “En iyi sürme, ismid sürme taşıdır. Bundan dolayı o, gözü parlatır, kirpikleri uzatır.” Buyrulmuştur. İsmid sürmesini hac malzemesi satan yerlerden, aktardan, web üstünden satın alabilirsiniz. En doğrusu ismid sürme taşını almak onu havanda ezip ismid sürmesini bu şekilde kullanmaktır. Bundan dolayı piyasada ismid sürmesi adı altında satılan oldukca düzmece sürme vardır. İsmid taşının iyi mi olduğu, resmini bu makalemizin sonunda görebilirsiniz.

İsmid taşının çıkarıldığı yer İran’ın İsfahan şehridir. Suudi Arabistan, en fazla ismid taşı ihrac eden ülkedir. Bu taş, simli, gümüş benzer biçimde bir taştır. Kendine hususi bir kokuya haizdir. Sülfür, kükürt (antimuan) ve çinko ihtiva eder. İsmid taşını katkısız kullanabilmek istiyorsanız orjinalini bularak öğütmelisiniz. Fakat güvenilir bir yerden taş olarak satın almanız da mümkündür.

İsmid Sürmesinin Yararları Nedir?

 1. Sürme gözlerin görüş enerjisini artırır ve parlaklık verir.
 2. Tertipli olarak sürme kullananların göz sinirleri daha güçlü olur.
 3. İsmid sürmesi gözlerde meydana gelen cerahatı, sulanmayı, çapaklanmayı giderir.
 4. Kirpik oluşumuna yardım eder, yoğun ve gür kirpiklere kavuşturur.
 5. Göz damarlarını besler.
 6. İnce sıvı haldeki bal ile birlikte sürerseniz baş ağrısına iyi gelir.
 7. Bilhassa yaşlıların ve gözleri zayıf olanların, sürme taşına birazcık misk ilave edip kullanmaları önerilir.
 8. Sürmenin içinde antimon diye malum bir madde yer alır. Bu temel madde kirpiklerin siyahlaşmasında etkilidir.
 9. İnternet üstünden, hac malzemesi satan yerlerden ve aktardan satın alabileceğiniz ismid taşı, içeriğindeki bileşimleri ile göz sağlığı için mükemmel bir üründür.
 10. İsmid sürmesi gözlerin daha iyi görmesini sağlar. Kirpikleri canlandırır ve çoğaltır. İsmid sürmesi antimon denilen bir madde barındırır. Bu madde göz sağlığını destek sunar. Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda kullanımı güvenlidir.
 11. İsmid sürmesi, göz kalemi denilen ve hac malzemesi satılan yerlerdeki suni sürme boyalardan farklıdır. Hacca giden bazı kişiler Hicazdan dönüşte sürme de alırlar.

İsmid Sürmesi Iyi mi Kullanılır?

 1. Sürmelikler sürme taşıyla birlikte satılmaktadır. Sürmeliklerin yapımında bir çok vakit plastik yada metal kullanılmaktadır.
 2. Bu sürmeliği satın alıp ismid sürme tozunu bunun içine ya da eski bir far kutusunun içine boşaltın.
 3. Süreceğiniz vakit makyaj çubuğunu yada kulak çubuğunu ismid sürmesi tozuna batırıp fazlalığını da parmağınızla hafifçe vurarak silkeleyin.
 4. Alt kirpiklerinizin çizgisine, kalem çeker benzer biçimde sürün. Arkasından üst kirpiklerinizin diplerine de far sürer benzer biçimde uygulayın.
 5. Oldukca koyu siyah bir renk oluşmayacak, siyah-gri arası organik bir renk ortaya çıkacaktır. Kalıcılığı tüm gün sürecektir.

İsmid Sürmesi Ve Sürme İle İlgili Hadisi Şerifler Nedir?

Hadisi şerif Peygamberimiz aleyhisselamın sözleri anlamına gelir. Sürme ile ilgili hadisi şerifler şöyledir;

 1. (İsmid ile gözlerinize sürme çekin! Bundan dolayı o, gözü kuvvetlendirir, kirpikleri çoğaltıp uzatır.) [Tirmizi]
 2. (En iyi sürme, ismid sürme taşıdır. Bundan dolayı o, gözü parlatır, kirpikleri uzatır.) [Nesai]
 3. (İsmidle sürmelenmeye devam edin, bu sebeple o, kirpikleri uzatır, göz çapaklarını giderir ve gözü kuvvetlendirir.) [Taberani]
 4. (Sürme çekmek, yeşilliğe ve güzel yüze bakmak gözü kuvvetlendirir.) [İ.Süyuti]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.