İrmik Helvası Kaç Kalori Dondurmalı İrmik Helvası Kalori Kıymeti

0

İrmik Helvası Kaç Kalori, Kilo  Aldırır mı?

İrmik helvası kalorisi yüksek, kolay kilo aldıran besinlerdendir. Bir porsiyon doğrusu 100 gram irmik helvasında 532 kalori bulunur. Hanımlarda günlük kalori ihtiyacı 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500 kaloridir. Eğer irmik helvasını bu kaloriyi aşmayacak şekilde günlük beslenmemize eklersek kilo almayız, sadece, günlük aldığımız kalori miktarına irmik helvasını da ilave edersek o vakit kilo almaya başlarız.

İrmik Helvası Kalori Miktarları

 1. 1 tatlı kaşığı (10 gr) irmik helvası 53 kalori
 2. 1 yiyecek kaşığı (20 gr) irmik helvası 106 kalori
 3. 1 ufak porsiyon (50 gr) irmik helvası 266 kalori
 4. Bir porsiyon irmik helvası kaç kalori? 1 averaj porsiyon (100 gr) irmik helvası 532 kalori
 5. 1 büyük porsiyon (150 gr) irmik helvası 798 kalori
 6. 1 orta porsiyon (100 gr) irmik helvası 532 kcal
 7. 1 top (50 gr) sütlü dondurma 80 kcal
 8. 1 dilim sütlü irmik tatlısı 262 kalori

İrmik Helvası Kilo Aldırır mı?

İrmik helvası yaparken kullanılan temel malzemeler şeker, irmik ve yağdır. Üçü de yüksek kalori miktarına haiz olan besinler olduğundan kilo artışına sebep olur. Sadece günlük aldığınız kalori miktarı ve tükettiğiniz irmik helvası porsiyonuna bağlı olarak belirli aralıklarla yiyebilirsiniz. Dİkkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise helvayı doğru malzemelerle hazırlamak. Kilo vermek isteyenleri diyabet hastaları ve mevcut formunu korumak isteyenler irmik helvasını oldukca sık yememelidir. Fakat oldukca sevilen bir tatlıysa malzemelerde meydana getirilen ufak değişimlerle kalori miktarı düşürülebilir ve tüketilebilir.

Düşük kalorili irmik helvası yapmak için mümkün olduğunca azca yağ kullanmaya çalışın. Beyaz şeker yerine tatlandırıcı kullanmak da oldukça etkili bir seçim olacaktır. Son olarak helvayı servis etmeden ilkin üstüne çikolata sos, ceviz, fıstık ve dondurma benzer biçimde kalori eklemeleri yapmaktan kaçının.

Diyetisyen Zeynep Şahin’den Şekersiz Rejim İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler

 1. 1 su bardağı dolusu irmik
 2. 2 tam su bardağı süt
 3. 1 tatlı kaşığı tereyağı
 4. 1 – 1.5 yiyecek kaşığı bal ya da 1 çay bardağı pekmez

Üstü için ;

Çekilmiş ceviz içi, toz fıstık ya da fındık parçaları kullanabilirsiniz.

İlk olarak bir tencerede tereyağını eritin ve irmikleri ilave ederek kavurun. Bu sırada başka bir tencerede bal ve sütü karışmasını sağlayarak ısıtın. Isındıktan sonrasında kavrulan irmiklerin üstüne yavaş yavaş ilave edin ve kıvam alması için altını kısın. Şerbetini çekip kıvam aldıktan sonrasında ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın. Peşinden üzerini süsleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

Bal yerine pekmez koyarsanız rengi birazcık daha koyu olacaktır. Fakat lezzeti hakikaten görkemli oluyor. Deneyecek olan her insana şimdiden afiyetle yiyin. Bu helvadan tepeleme 1,5 yiyecek kaşığı yenmesi ortalama 100 kaloridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.