İnositolun (B8 Vitamini) Yararları ve Zararları Nedir

0

“Vücudun sıhhatli kalması için lüzumlu olan bazı vitaminler vardır. Bunlardan bir tanesi de B8 vitamini olarak malum inositoldür. İnositol vitamini insan vücudunda naturel olarak oluşan bir maddedir.” Her insanın vücudunda naturel olarak inositol maddesi bulunur. Vücutta inositol eksikliğinin olması kişide çeşitli sorunlara niçin olabilir. Beyinde inositol eksikliği, kişinin depresyon, anksiyete ve ürkü hücumu olmasına yol açabilir. Vücuttaki inositol eksikliğini gidermek için inositol bir öteki adıyla B8 vitamini vücuda takviye edilir. Bununla birlikte bazı besinler inositol bakımından zengindir. İnositol eksikliği olan kişiler inositol içeren gıdaları de tüketmelidirler.

İnositol Nedir?

Vücudun sıhhatli kalması için lüzumlu olan bazı vitaminler vardır. Bunlardan bir tanesi de B8 vitamini olarak malum inositoldür. İnositol vitamini insan vücudunda naturel olarak oluşan bir maddedir. İnositol vücutta genel anlamda beyin, kalp ve gözün lens tabakasında bulunur. Beyinde inositol eksikliği sinir ve beyin fonksiyonlarında sorunlara niçin olabilir. Bununla birlikte inositol eksikliği olan kişiler kendilerini daha bitkin, kuvvetsiz ve bitkin hissederler. Bu durumda kişinin inorsitol doğrusu B8 vitamini takviyesi alması gerekir.

İnositol Ne İşe Yarar?

Beyninde inositol eksikliği olan kişilerde depresyon, anksiyete benzer biçimde problemler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte inositol eksikliği hanımlarda, polikistik over sendromuna da niçin olabilir. Bununla beraber inositol eksikliği hanımlarda tane düzensizliği, aşırı kilo alma ve aşırı tüylenme benzer biçimde durumlara da yol açabilir. Polikistik over sendromu yaşayan kişilere inositol vitamini takviyesi verilerek, hastalığı tedavi etmek mümkündür.

İnositol bununla beraber meyve, kuruyemiş, fasulye benzer biçimde gıdalarda naturel olarak bulunur ve şahıs bu gıdaları tüketerek vücuduna gerekseme duyduğu inositolü alabilir. İnositol,vitamini, birçok hastalığa yarar sağlar. Meydana getirilen araştırma sonucuna bakılırsa inositol vitamini; depresyon, anksiyete benzer biçimde sinir hastalıklarını tedavi edici özelliğe haizdir. Bununla beraber inositol vitamini polikistik over hastalığının tedavisinde de başroldedir.

İnositol Yararları Nedir?

Poliksitik Over Sendromunu Tedavi Eder

İnositol eksikliği hanımlarda polikistik over sendromuna niçin olabilir. İnositol vitamini takviyesi alarak, bu hastalık tedavi edilebilir.

Üreme Sorunları Üstünde Etkilidir

İnositol vitamini, erken gebelik, erken doğum ve kısırlık benzer biçimde problemlerin tedavisinde kullanılır.

Saçlara Yarar Sağlar

İnositol doğrusu B8 vitamini, bununla beraber saçları besleyerek sıhhatli bir halde uzamasını sağlar.

Cilde Yarar Sağlar

İnositol vitamini cilt hücrelerinin onarılmasını ve böylelikle cildin daha sıhhatli, parlak görünmesine destek sağlar.

Sinir ve Beyin Fonksiyonlarını Destek sunar

İnositol vitaminini sinir sitemi ve beyin fonksiyonları üstünde pozitif tesirleri vardır. İnositol vitamini hafızayı ve beyin sağlığını kuvvetlendirici etkiye haizdir. İnositol vitamini Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte inositol tertipli kullanıldığında Alzheimer hastalığının oluşumunu önler.

Mide Bulantısını Önler

İnositol vitamini eksikliği bulunan kişilerde mide bulantısı görülür. İnositol vitamini mide bulantısı sorununa da iyi gelmektedir.

Ürkü Atak ve Anksiyete Hastalığına İyi Gelir

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa inositol vitaminin depresyon, anksiyete, ürkü atak benzer biçimde sorunlarını azalttığı görülmüştür.

Kolesterolü Dengeler

İnositol vitaminin kolesterol üstünde de pozitif tesirleri vardır. İnositol vitamini fena kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de yükseltmektedir.

Sindirim Sistemine Yarar Sağlar

İnositol vitamini sindirim sistemi üstünde de pozitif etkisinde bırakır bırakır. Sindirim sisteminin tertipli ve sıhhatli çalışmasına destek sağlar. Kabızlık şikayeti çekenlere inositol vitamini destek olmaktadır.

Enerji Verir

İnositol vitamini eksikliği yaşayan kişilerde; güçsüzlük, bitkinlik görülür. Devamlı bitkin, bitkin ve kendini eskisi benzer biçimde kuvvetli hissetmeyen kişilere hekim inositol vitamini reçete edebilir. İnositol vitamini, kişiye enerji vererek bu problemlerin önüne geçer.

İnositol Yan Tesirleri Nedir?

İnositol vitamini birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İnositol doğrusu B8 vitaminini hekim reçete eder ve hastalığa bakılırsa günlük alınması ihtiyaç duyulan dozu bildirir. İnositol vitamini dozu fazla alındığı taktirde kişide; baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik, uyku problemi benzer biçimde yan etkilere niçin olabilir.

İnositol İçeren Besinler Nedir?

İnositol vitamini bakımından varlıklı olan bazı besinler vardır. İnositol birçok taze meyve ve sebzede bulunmuş olduğu benzer biçimde organik yumurta da bulunur. İnositol vitamini içeren gıdaları tüketerek, vücudun gereksinim duyan inositol vitaminin karşılamak mümkündür.

 • Tam tahıllar (filizlenmiş)
 • Fasulye (filizlenmiş)
 • Dolmalık biber
 • Yulaf ve kepek
 • Fındık
 • Kuşkonmaz
 • Patates
 • Domates
 • Kara lahana
 • Ispanak
 • Şeftali
 • Muz
 • Armut
 • Portakal
 • Kavun
 • Misket limon
 • Organik yumurta
 • Otla beslenen sığır eti ve öteki organik etler

Yukarıdaki gıdaları tüketerek inositol ihtiyacı karşılanabilir. Sadece yukarıdaki gıdaları de karrında tüketmek gerekir. Aksi taktirde yarar yerine zarar verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.