İncir Kurusu Kuru İncir Kalori Kıymeti Ne Yararları Neler

0

Kuru incir kalori kıymeti ve gıda kıymeti taze incirden daha çok olan mükemmel bir meyvedir. Doğurganlığı artırır, sperm üretimini destek sunar, kanserle savaşır ve tok tutucu özelliği ile zayıflamaya destek sunar.

Kuru İncirin Kalorisi Kaçtır?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane kuru incirin 50 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Uzman Diyetisyen Emel Unutmaz Duman 100 gram taze incirin 74 kalori, 100 gram kuru incirin ise 257 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Kuru İncir Kilo Aldırır mı?

Kuru incirin kalorisi oldukça yüksektir. Sadece günlük kalori ihtiyacını aşmadan tüketildiği müddetçe kilo aldırmaz, aksine uzun süre tokluk sağlayıp zayıflamaya destek olabilir. Burda püf noktası günlük kalori ihtiyacını aşmamak önemlidir.

Fakat kuru incir yüksek oranda naturel şeker ihtiva eder. Bu yüzden aşırı oranda yenirse kilo aldırma riski vardır. Kuru incirin sağlığa yararları oldukça diyerek kontrolsüzce tüketmemelidir. Bundan dolayı ihtiva etmiş olduğu şeker formumuzu bozacak bir çekince hâline gelebilir. Ara öğünlerde birkaç tane kuru incir yiyecek bizi tok meblağ, sadece abartmamamız gerekir.

Kuru İncirin Zayıflamaya Yararları Nedir?

Kuru incirde pek oldukça vitamin ve mineral bulunur. O yüzden vücuda enerji verir, yorgunluğu engeller, zinde hissettirir. Böylece rejim yapmayı kolaylaştırır.

Sindirim sisteminin tertipli çalışmasında rol oynayan kuru incir kabızlığın da önüne geçer. Gıda lifi bakımından zengindir. Yoğun lif içeriğiyle bağırsakların dostudur. Bir günde gereksinim duyduğumuz gıda lifinin %20’sini kuru incirden almamız mümkündür. Üstelik kuru incirin barındırdığı bu lifler acele acıkmamızı da önler.

Kuru İncirin Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Vitamin, mineral ve protein deposu incir, yeni hücre oluşumunda büyük rol oynar. 100 gram kuru incir ile günlük kalsiyum ihtiyacı %17 oranında giderilebilir. Hem de 100 gram kuru incir yiyecek; %30 oranında magnezyum ve fosfor, %20 oranında fosfor, %5 oranında B1 vitamini ve %4 oranında B2 vitamini almak anlamına gelir.
 2. Kabızlığa naturel çözüm lifli besinlerdir. İşte kuru incir de bunların önderlik yapar. Yapısındaki liflerle kabızlığı ortadan kaldırır.
 3. Kanserle savaşım eder. İncir meyvesinde yer edinen antioksidanlar özgür radikallere harp açar. (Bunlar, hücreleri hasara uğratan zararı dokunan moleküllerdir.) Özgür radikallerin negatif etkilerini azaltan kuru incir kansere yakalanma riskini düşürür. Kanser hücrelerinin meydana gelmesini engellemiş olan bu meyve, ek olarak mevcut kanserin ilerleme hızını da yavaşlatır.
 4. Kuru incirin yararları kemikler üstünde de kendini gösterir. Kemiklerin dayanıklılığını artıran kuru incir bu hususi durumunu, taşımış olduğu kalsiyum mineraline borçludur. Süt ve süt ürünleri iyi mi kalsiyum içeriyor ve kemikleri güçlendiriyorsa aynı şey kuru incir için de geçerlidir. Daha sağlam kemikler için bilhassa evlatların kuru incir tüketmeye devam etmesi lâzımdır.
 5. Kuru incir neye iyi gelir? sorusunun bir öteki cevabı ise demir eksikliğidir. Kuru incirin gıda içeriğini oluşturan öğelerden biri de kan yapımında lüzumlu olan demir mineralidir. Bu yönüyle kansızlık tedavisine destek olan kuru incir, halsizlik ve bitkinlik şikâyetlerine de birebirdir. Vücudun enerji seviyesini artırır.
 6. Kuru incir erkeklerde cinsel gücü artıran besinler arasındadır. Bundan dolayı bu meyvede manganez, magnezyum ve çinko mevcuttur. Söz mevzusu mineraller üreme sağlığını destek sunar. Erkeklerdeki cinsel performansı pozitif etkilemesinin yanında, hamile kalma ihtimalinin artmasına da katkıda bulunur.
 7. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bilhassa kış mevsiminde vücudun müdafa sistemine takviyede bulunarak hastalıklara yakalanma olasılığını minimize eder.
 8. Suda kaynatılarak tüketilen kuru incir boğazda irin ve şişkinlik için faydalıdır.
 9. Kuru incirde tiamin (B1) vitamini vardır. Bundan dolayı unutkanlığa mânî olur ve sinir sisteminde rahatlama sağlar.

100 Gram Kuru İncirin Gıda Kıymeti

 1. Kalori                               249
 2. Yağdan Kalori                      8
 3. Toplam yağ                     0,93 g
 4. Doymuş                          0,14 g
 5. Çoklu doymamış            0,34 g
 6. Tekli doymamış              0,16 g
 7. Kolesterol                          0mg
 8. Toplam karbonhidrat     63,87 g
 9. Rejim lifi                             9,8 g
 10. Şeker                            47,92 g
 11. Protein                              3,3 g

Vitaminler ve mineraller

A 0µg    C 1.2 mg

B-6 0,11 mg        B-12 0µg

D 0µg    E 0,35 mg

Kalsiyum 162µg                Demir 2.03 mg

Magnezyum 68mg          Çinko 0.55mg

Potasyum 680mg            Sodyum 10mg

Kalori Dağılımı:

Karbonhidrat (% 92)Yağ (% 3)Protein (% 5

Diyetisyen Ahmet Akbulut’dan İncir Dolması Tarifi

 1. 20 tane kuru incir
 2. Ceviz (iri dövülmüş)
 3. 1 su bardağı ılık su
 4. 1 yiyecek kaşığı bal
 5. 1 yiyecek kaşığı köy tereyağısı

Yapılışı

İncirler ılık suya koyulur ve ortalama 1 saatboyunca suda bekletilir. Arkasından üst kısımları açılır ve dövülmüş ceviz eklenmiş olur. Hazırlanan incirler tencereye yerleştirilip 1 su bardağı ballı su ilâve edilir. Tereyağı gezdirilir ve suyunu çekinceye kadar kısık ateşte pişirilir. İşte ergonomik bir lezzet!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.