İlk kez mangal yapacakların bilmesi ihtiyaç duyulan 8 püf nokta

0

Yazları Pazar günü yapılabilecek en güzel şeylerden biri de piknik yapmaktır. Piknik denilince de ilk akla gelen mangal olsa gerek. Piknikte ailece mangal hazzı yapmak kimsenin hayır diyemeyeceği bir şeydir. Sadece mangal yakmak öyleki kolay bir iş değildir, etlerin iyi pişmesi için ilkin ateşin doğru bir halde yakılması gerekir. Ateşin doğru bir halde yakılması için de doğru malzemelere gerekseme vardır. Velhasıl mangal yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı püf noktaları vardır. Mangal yakarken uzun bir süre ateşle uğraşmamak ve etleri yakmak istemiyorsanız size birkaç tavsiyemiz var, buyurun beraber okuyalım;

Mangal Iyi mi Yakılır?

İlk kere mangal yakacağım, iyi mi yakmayalım diyorsanız doğru yerdesiniz. Şu sebeple mangal yakmak zannedildiği kadar zor olmasa gerek. Doğal ki oldukça kolay diyemeyiz, sadece mangal yakarken birkaç noktaya dikkat edersek, mangal yakma işini kolaylaştırabiliriz. Yorucu olmadan keyiflice mangal yakmanın püf noktaları;

 • İlk olarak mangal kömürünün doğru bir halde yakılması gerekir. Doğru bir halde mangal yakmanın yolu da doğru mangal malzemesi kullanmaktan geçer. Bu malzemeleri sayacak olursak; gazete kağıdı, kozalak, ince ağaç dalları ve çıra.
 • Mangal yakmak için lüzumlu olan malzemelerden (gazete kağıdı, ince ağaç dalı, kozalak, çıra) istediğiniz bir malzemeyi seçin ve ateşe atarak tutuşmasını sağlayın. Yanan ateşin üstüne kömürleri yavaşça eklemeye başlayın.

 • Ateşe atılan kömürler yanmaya başladıkça, alevden fazla dumanlar çıkar. Bu dumanın etrafa dağılmadan direk yükselebilmesi için de soba bacası kullanılmasını tavsiye ederiz.
 • Kömürlerin iyice yanabilmesini sağlamak için de gazete veya mangal faraşı kullanarak, mangalın yellenmesi gerekir.

 • Kömürlerin rengi artık iyice sarıya dönmeye başladıktan sonrasında etleri ızgara teline koyabilirsiniz. Kömürler iyice kor olmadan etler pişirmeye koyulursa, durum besin zehirlenmesine doğru gidebilir. Bu yüzden kömürlerin iyice kor olup renginin sarıya dönmesini beklemelisiniz.
 • Ayrıca kömürler iyice kor olup sararmaya başladıktan sonrasında bacayı kaldırabilirsiniz.

Mangal Yakmanın Püf Noktaları

Epey bir maharet isteyen mangal yakma işi görünmüş olduğu kadar kolay değildir. Fakat zannedildiği kadar da zor değildir. Yalnız mangal yakarken bilinmesi ihtiyaç duyulan bazı püf noktalara gerekseme vardır. Bu püf noktalar yardımıyla keyifli bir halde mangal yakabilirsiniz.

 • Izgaraya başlamadan evvel bir baş kuru soğanı ortadan ikiye bölün. Ve soğanı ızgara teline sürerek ovalayın. Bu yöntem yardımıyla etleriniz ızgara teline yapışmayacaktır.
 • Mangal yakarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta da pişen etlere duman kokusunun ve tadının sinmemesini sağlamaktır. Bunun için de iyice yıkanmış bir tane elma veya limonu yanan ateşe atın. Bu sayede pişirdiğiniz etlere duman kokusu ve tadı sinmeyecektir.
 • Mangalda balık pişirecekseniz tereyağını ızgara telinin üstüne değil, balıkların üstüne sürmelisiniz.

 • Mangal yaparken şiş kullanacaksanız şuna dikkat etmelisiniz. Direkt olarak çöp şişlerini ateşe koymak çöplerin yanmasına niçin olur. Sadece kullanacağınız tahta çöpleri 2-3 saat kadar suda bekletip öyleki kullanırsanız, şişler asla yanmayacaktır.
 • Mangal ateşinin kor haline gelmesini beklediğiniz süre zarfının içinde, biber ve soğanları mangalda pişirerek bu süreyi değerlendirebilirsiniz.
 • Kor halinde olan ateşte soğan pişirmek istiyorsanız soğanı şu şekilde pişirin; Soğanın kabuğunu soymayın ve sopanı alüminyum folyoya sarıp közün içine koyun. Soğanı bir süre beklettikten sonrasında alevden alın ve soğanın leziz tadıyla tanışın.

 • Etlerin pişme esnasında, etten yağlar akar. Kor halindeki kömürün üstüne düşen yağlar da ateşin aniden alevlenmesine yol açarak etlerin yanmasına niçin olur. Bu durumu engellemek için ateşi söndürmeyecek kadar suyu elinize alıp ateşin üstüne serpin, alevin dindiğini görmüş olacaksınız.
 • Mangalı yaktınız, etleri pişirdiniz… Iyi mi olsa etler pişti diye işinizi bırakmayın. Şu sebeple son bir işiniz kaldı, o da ızgara telini temizlemek. Izgara teli hemen hemen sıcakken, temizlemek telde kalan atıkların daha kolay temizlenmesine destek sağlar. Izgara teli soğuduktan sonrasında temizlerseniz, temizleme işiniz oldukça uzun sürecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.