İçten Çıkan Sivilce Deri Altı Sivilce Niçin Olur Iyi mi Geçer

0

Deri altı sivilceleri bir öteki adıyla kör sivilceler, erişkinlik sivilcesi benzer biçimde uçlu çıkmazlar. Deri altı sivilceleri, cilt yüzeyinin derhal altında çıkarlar. Deri altı sivilcesi, cilt yüzeyinde hafifçe tümsek görünümlü olur, kızarıklıkla ve ağrıyla kendini belli eder. Deri altında çıkan sivilcenin içinde cerahat bulunmaz ve genel anlamda burun kenarında, burnun üstünde, kulağın arkasında ve alın çevresinde çıkar. Kör sivilceyi doğrusu deri altında çıkan sivilceyi patlatmak oldukça zor olsa gerek. Deri altında çıkan sivilceyi sıkıp patlatmak, deri altında enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Bu yüzden doktorlar deri altında çıkan sivilcenin asla sıkılmaması icap ettiğini söylerler. Deri altında çıkan sivilcelerden, evde uygulayabileceğiniz organik maskelerle kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında belirttiğimiz organik maskeleri tertipli olarak uyguladığınızda, cildinizin kör sivilcelerden arındığına tanık olabilirsiniz.

Deri Altında Sivilce (Kör Sivilce) Niçin Olur ?

  • Aşırı oranda B12, kortikosteroid, lityum benzer biçimde içeriklere haiz bazı ilaçlar,
  • Cilde uygun olmayan kozmetik ürünler,
  • Erişkinlik ve hamilelik döneminde vücuta hormonların değişmesi,
  • Aşırı stres,
  • Tane (regl) dönemleri,
  • Sağlıksız, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek,
  • İçerisinde trans yağ barındıran paketli gıdalar tüketmek (abur cubur benzer biçimde),
  • Temiz olmayan cilde ağda yapmak veya ağda sonrasında cildi temizlememek deri altında sivilceye (kör sivilceye) yol açabilir.

Deri Altında Sivilceleri (Kör Sivilce) Geçiren En Etkili 5 Maske Tarifi

Ilık Kompres Yapmak

Derinin altında çıkan sivilceye, ılık kompres uygulamak ciltteki kan akışını hızlanmasını sağlar. Kan akışının hızlanmasıyla, sivilcenin iyileşme süresi de hızlanır. Kör sivilcenin üstüne kompres uygulamak için; minik bir kabın içine sıcak su doldurun. Pamuklu bir bez veya tülbendi sıcak suyun içine batırın ve fazla suyunu sıkın. Bezi ya da tülbendi birkaç dakika kör sivilcenin üstünde tutun. Bu işlemi kör sivilcenin üstüne gün içinde 3-4 kez uygulayın.

Diş Macunu

Diş macunun içinde nane yağı veya karanfil yağı bulunur. Bu özelliği yardımıyla diş macununun deri altında sivilceyi kurutma özelliği vardır. Diş macunu kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı duyarlı cilde haiz olanların diş macunu kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Deri altındaki sivilceyi söndürmek için yalnızca beyaz renkli diş macunu kullanılmalıdır. Gece yatmadan otuz dakika öncesinde, pirinç tanesi boyutunda diş macunu, kör sivilcenin sürülür. Diş macunu gece süresince sivilcenin üstünde kalır. Sabah uyandığınızda ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi gündüz uygulamak isteyenler, diş macununu kör sivilce üstünde minimum 1-2 saat bekletmelidirler. Deri altındaki sivilceniz kayboluncaya kadar her gün bir kere macun işlemi uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu organik antiseptik özelliği ile beraber içinde sitrik asit ihtiva eder. Bu özellikleri yardımıyla limon suyu, sivilcelere karşı en etkili organik çözümler içinde yer alır. İçerisinde ihtiva etmiş olduğu sitrik asit yardımıyla, sivilceleri kurutur ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Deri altındaki sivilceyi tedavi etmek için, gazlı beze gerekseme vardır. Gazlı bezi eczaneden satın alabilirsiniz. 1 tane limonun suyu sıkılır. Gazlı bez limon suyuna batırılır ve kör sivilcenin üstüne uygulanır. Gazlı bez, kör sivilcenin üstünde ortalama 15-20 dakika durmalıdır. Bunun için mümkünse, bu işlemi uzanır pozisyonda yapmanız tavsiye edilir. 20 dakikanın sonunda cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi yedi gün süresince günde 2 kez tertipli olarak uygulayın.

Evde gaz gazlı bez yok diyenlere alternatif olarak; minik bir kase içinde 1 yiyecek kaşığı gül suyu ile 1 yiyecek kaşığı gül suyu karıştırılır. Pamuk yardımıyla kör sivilcenin üstüne uygulanır, 30 dakika bekledikten sonrasında ılık su ile durulanır. Bu işlem de gene günde iki kez tekrarlanır.

Elma Sirkesi Maden Suyu Karışımı

Elma sirkesi, ihtiva ettiği asedik asit yardımıyla sivilce önleyici özelliğe haizdir. Maden suyunun da hem sivilce önleyici hem de cilt temizleyici özelliği vardır. Bu özellikleri yardımıyla deri altındaki sivilceyi kısa sürede tedavi ederler. Deri altındaki sivilceyi önlemek için; bir kap içinde bir kahve fincanı maden suyu ile bir fincan elma sirkesi kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir parça pamuk, karışıma batırılır ve kör sivilcenin üstüne uygulanır. Elma sirkesi ve maden suyu karışımının 15-20 dakika cilde nüfuz etmesi sağlanır. Arkasından cilt ılık su ile durulanır. Deri altındaki sivilceden kurtuluncaya dek günde bir kez bu işlem yeniden edilir. Bu yöntem yardımıyla kısa bir sürede kör sivilceden kurtulmak mümkündür.

Yaş Maya Maskesi

Yaş maya yalnız mutfakta değil, cilt bakımında da kullanılır. Yaş maya ihtiva ettiği yararlı mikroorganizmalar yardımıyla sivilce problemlerine çaresiz olmaktadır. Kase içinde 1 yiyecek kaşığı yaş maya ve 1 yiyecek kaşığı süt kaşık yardımıyla karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Elde edilmiş maskeye parmaklarınızı batırıp cildinizin tamamına sürebilirsiniz. Yaş maya maskesi cildinizde 20-25 dakika kalmış olarak, cilde nüfuz etmesi sağlanır. Arkasından yaş maya maskesi, ılık su ile durulanarak ciltten arındırılır. Cildinizi yıkadıktan sonrasında bir parça pamuğa gül suyu döküp cildinize uygulayabilirsiniz. Gül suyu cilde rutubet, ferahlık verir bununla birlikte cildi temizler. Yaş maya maskesini kör sivilceden kurtuluncaya dek haftada 1-2 kez yapabilirsiniz. Yaş maya maskesi kör sivilce problemini ortadan kaldırmakla beraber sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.