Hibiskus Nar Çiçeği Zayıflatırmı? Mekke Gülü İle Zayıflama

0

Halk içinde Hatmi çiçeği, Mekke gülü ve Nar çiçeği olarak da malum hibiskusun yararları saymakla bitkmez. Bu faydalardan biri de hibiskus çayının zayıflamaya destek olmasıdır. Hibiskus çayı ile zayıflayanların yorumları daima pozitif yönde yönde olmuştur ve bu çaydan iyi sonuçlar aldıklarını bildirmişlerdir. Hibiskus çayı ayda 4-5 zayıflamaya destek olabilir. Hibiskus çayı ek olarak rejime başlıyorum diyenler için de zayıflamaya destek bir çaydır. İşte Hibiskus çayının zayıflamaya yararları hakkında Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Erdem Yılmaz Hibiskusun zayıflamaya tesiri hakkında şu detayları veriyor; Hibiskus zayıflama döneminde de tercih edilebilecek çaylardan biridr. Metabolizma hızını artırır, diüretik etkisiyle ödem atıcıdır. Laksatif etkisiyle bağırsakların çalışmasını artırıp kabızlığa iyi gelir. Mide ve bağırsakları rahatlatır. Zayıflamaya destek sunar. Günde 2 fincan tüketilmesi uygundur.. Bir bardak su kaynatılır. 1-2 çay kaşığı hibiskus yaprağı içine atılır. 2-3 dakika daha kaynatılır, sonrasında süzülür. Damak keyfinize gore bal, tarçın, zencefil, limon suyu ile lezzetlendirebilirsiniz. Yaz günleri için tüketmek isterseniz cam sürahide buzdolabında 1-2 gün saklayabilirsiniz.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel Hibiskus çayı hakkında bizlere şu detayları veriyor; Hibiskus çayı ödem atımınına yardımcıdır ve karın şişkinliğine iyi gelir. Sindirim sistemini çalıştırır ve kabızlığa iyi gelir. Yağ yakımını hızlandırır.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Merve Tığlı Nar Çiçeğinin şu demek oluyor ki Hibiskusun zayıflamaya yararları hakkında şu detayları veriyor; (Hibiskus kan şekerini dengeleme özelliği yardımıyla ani tatlı ataklarını engeller, zayıflamaya de destek sunar. Günde 1-2 fincanı aşmadan keyifle tüketeceğiniz bu çayı rejim programınıza destek olarak tüketebilirsiniz. Hibiskusun bu özelliğinden yararlanmak için; Aktardan temin edeceğiniz bir tutam kuru nar çiçeğini 1-2 fincan kaynamış suya atarak 4-5 dakika demleyebilir ve içine tarçın, limon, karanfil ilave ederek tüketebilirsiniz.  Bilhassa yazları bulunduğumuz bugünlerde sıcak çay tüketmekten hoşlanmayanlar, nar çiçeği çayı demlendikten  sonrasında soğuk olarak da tüketebilirsiniz. Bilhassa zayıflamak isteyen okurlarımıza önerimiz, günde 1-2 fincanı aşmadan sıcak olarak nar çiçeği çayını tüketmeleri olacaktır. Yiyeceklerden 30 dakika ilkin içilmesi daha uygundur. Uygun rejim program ile desteklenmelidir.)

Diyetisyen Emre Uzun hibiskus çayının ödem atıcı ve metabolizma hızlandırıcı bir çay bulunduğunu bildiriyor ve şu detayları veriyor; Hibiskus bağırsak hareketlerini artırarak, metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar. Bu durum, kabızlık problemlerinde kullanılabilir bulunduğunu gösterir. Ek olarak hibiskus ekstratı, nişasta ve karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kilo yitirilmesine destek olabilmektedir. Diüretik özelliği de bulunmaktadır. Böylece ödem atımını destek sunar

Hibiskus çayının zayıflattığına dahir bilimsel araştırmalar da mevcuttur. Hibiskus çayının en mühim özelliği ihtiva ettiği mineraller yardımıyla kişiyi uzun süre tok tutması ve zayıflamaya destek olmasıdır. Hibiskus, vücudun yağ emilimini azaltır, fazla yağın ve toksinlerin atılmasını hızlandırır. Bu sayede zayıflamak isteyen insanların rejimlerinde kendine yer bulur. Ek olarak içinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla metabolizmayı hızlandırarak kilo alımını engeller. 2014 senesinde Food & Function Journal da piyasaya sürülen bir makalede 12 hafta süresince tertipli olarak içilen hibiskus çayının hastaların bel ve genel vücut yağ indeksinde düşüş sağlamış olduğu açıklanmıştır.

Zayıflamak için Hibiskus çayı şu şekilde hazırlanmış olur;

Diyetisyen Andaç Yeşilyurttan Hibiskus İle Zayıflama Çayı Tarifi

  1. 1 yiyecek kaşığı Hibiskus
  2. 1 dal rulo tarçın
  3. 1 yiyecek kaşığı hibisküs (nar çiçeği)
  4. 3-4 parça kuru elma ya da 1/4 taze elma (kabuklu)
  5. 2-3 santimetre çubuk vanilya ( içini yarıp atın)

Tüm bu malzemeleri 2 su bardağı suya koyup 2 dakika orta ateşte kaynatın. Bu çayın içindeki maddeler sindirim sisteminizin rahatlamasına ve kan şekeri ile insülin seviyelerinizin daha dengeli olmasına destek olacaktır. Bu çayı günde iki kez ara öğünlerde içerek zayıflamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bununla birlikte çayın yüksek antioksidan içinde ne olduğu vücudunuzun toksinlerden arınmasına da destek olacaktır.

Diyetisyen Berrin Yiğit’den Hibiskus İle Ödem Atıcı Çay Tarifi

1’er tatlı kaşığı Hibiskus, karahindiba, mayıs papatyası, ısırgan otu, civan perçemi 1’er tatlı kaşığı yarım litre sıcak suda demlenir. Yarım litre soğuk su ilave edilerek içine limon, elma ve taze nane eklendikten sonra tüketilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.