Hazır Noodle Kilo Yapar mı Rejimde Yenilebilir mi?

0

Uzakdoğudan dünyaya ün salan Noodle, köken itibariyle Çin’de çoğunlukla tüketilen bir erişte yemeğidir. Noodle spagetti makarnasına oldukca benzer uzun ve kalınca yapıdadır. Birçok çeşidiyle değişik tatlara haiz noodle’ın pişirme şekilleri de oldukca çeşitlidir; ister suda haşlanabilir, ister yağda pişirilebilir ve isterse değişik soslar katılabilir ya da et ile karıştırılabilir.

Noodle Kilo Almaya Sebep Olur mu?

Noodle yüksek kalorili besinlerdendir. Bundan dolayı sık sık noodle yemeniz kısa sürede kilo almanıza yol açabilir. Hatta çeşitli soslar eklenmiş noodleları  ve hazır noodleları tüketmek hızla şişmanlamanıza bile sebep olabilir. Sadece günlük kalori ihtiyacını aşmadan ara ara tüketebilirsiniz. Rejimde noodle tüketilmesi önerilmez.

Noodle vatanımızda de son yıllarda hazır olarak paketlerde satılmaya başlanmış ve öğrencilerin tercih etmiş olduğu ergonomik ve süratli yiyeceklerden biri haline gelmiştir. Durum her ne kadar bu şekilde olsa da noodle hem oldukca kalorili hem de gıda değerleri açısından oldukca yoksul bir yemektir.

Noodle birçok değişik markada satıldıği için hepsindeki kalori miktarı değişik olsa da 100 gramında ortalama 400 kalori bulunmaktadır.

Bir tür erişte olan noodle’ın içine ek olarak eklenen değişik baharat ve soslar da kalorisini arttırmaktadır. Dolayısıyla sık sık ve fazla tüketilecek noodle göbek ve karın bölgesinde yağlanmaya yol açacaktır.

Noodle Kaç Kaloridir?

 1. 1 yiyecek kaşığı noodle 58 kaloridir.
 2. 1 tabak noodle doğrusu 8 kaşık noodle 464 kaloridir.
 3. 1 porsiyon noodle 320 kaloridir
 4. Sebzeli noodle 320 kaloridir.
 5. Tavuklu noodle 360 kaloridir
 6. Körilinoodle 308 kaloridir
 7. 1 su bardağı noodle 768 kaloridir.
 8. 1 paket tavuklu yada köri soslu noodle ortalama  297-350 kaloridir.
 9. Indomienoodle 100 gramında 440 kalori ve 75 gramında ise 330 kalori bulunur.

Diyetisyen Bahar Sezer’den Sebzeli Noodle Tarifi

Malzemeler

 1. 1 paket noodle
 2. 1 tane kabak
 3. 1 tane havuç
 4. 1 tane pırasa
 5. 1 tane kurusoğan
 6. 1 tane dolmalık kırmızı biber
 7. 1 tane dolmalık yeşil biber
 8. 1-2 diş sarımsak
 9. 1-2 tane kereviz sapı
 10. 4-5 kaşık zeytinyağı
 11. Damak tadınıza nazaran soya sosu

Hazırlanışı

Noodle hazırlamak için ilk olarak noodle eriştesini bir tencereye alın ve içine üstünü geçecek sıcak su koyup 7-9 dakika kadar haşlayın. Öteki taraftan, wook tavası denilen genişce çukur bir tavaya zeytinyağı koyup içine tüm sebzeleri jülyen şeklinde ince ince doğrayıp karıştırın. Sonrasında ocağın altını en yükseğe alıp 5-6 dakika malzemelerin tamamını kavurun. Kavrulan sebzelerin üstüne haşlayıp süzdüğünüz noodle’ı ilave edin. İçine arzu ettiğiniz kadar soya sosu ilave ettikten sonra karıştırın. İşte noodle hazır, afiyetle yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.