Havuç İle Yüz Maskesi Tarifleri, Havuç Suyu Yüze Sürülür mü?

0

A vitamini ve öteki antioksidanlar açısından varlıklı olan havuç cildimiz için faydalıdır. Havuç cildin güneşin zararı olan ultraviyole ışınlarından korunmasına destek sunar ve ek olarak hasarlı cilt dokusunun onarılmasında etkili rol oynar. Havuçta, cilt için fazlaca yararlı olan pantotenik asit, folat, potasyum, demir, bakır ve manganez A, C, K ve B8 vitaminleri şeklinde pek fazlaca vitamin ve mineral bulunur. Havucun cilde olan bu yararlarından yararlanmak için evde havuç ile maske yapabilirsiniz. Havuç maskesi kullananlar bu maskeden fazlaca memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.

Havucun ve Havuç Suyunun Cilde Yararları

 1. Havuç A vitamini, K vitamini ve antioksidan açısından varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla cildi özgür radikallerden temizler, ölü hücreleri giderir, cildin sıhhatli ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.
 2. Havuçta bulunan potasyum cilt hücrelerini nemlendirip cildin kurumasını engeller.
 3. Havuç bolca oranda E vitamini içinde ne olduğu ile cildi içeriden besleyip, onarır, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.
 4. Havuç C vitamini içinde ne olduğu yardımıyla cildin kolajen üretimini destek sunar. Cilt dokusunu yeniler.
 5. Havuç beta karoten adlı madde içerdiğinden cildi güneşin zararı olan ışınlarından muhafaza eder.
 6. Havuç ciltteki lekelerin yok edilmesinde de fazlaca etkili bir maddedir. Sivilce lekesi, güneş lekesi şeklinde ciltte çeşitli nedenlerden oluşan izlerin geçmesini sağlar.

Havuç İle Yüzü, Cildi Nemlendiren Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş veya blenderdan geçirilmiş havuç püresi
 2. Yarım tatlı kaşığı bal
 3. Yarım tatlı kaşığı yoğurt yada süt kreması
 4. 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: 1 yiyecek kaşığı havuç püresi elde edecek kadar havucu rendeleyin veya blenderdan geçirin. En güzel yöntem havucu 10 dk kaynatıp yumuşamasını sağlayıp ezmektir. Arkasından yukarıdaki tüm malzemeyi karıştırın. Yüzünüze sürüp 10-15 dk bekletip suyla durulayın. Haftada 1 kez bu maskeyi halletmeye devam edin.

Havuç İle Cilt Bakım Maskesi Tarifi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş yada blenderdan geçirilip püre yapılmış havuç
 2. 1 yiyecek kaşığı yoğurt
 3. Yarım limonun suyu

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırın. Cildinize sürüp 20-30 dk beklemeye alın. Suyla durulayın. Haftada 2-3 kez bu maskeye devam edin.

Havuç İle Ciltteki Siyah Noktaları Yok Eden Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş yada blenderdan geçirilip püre yapılmış havuç
 2. 1 yiyecek kaşığı sandal ağacı tozu
 3. Yarım limonun suyu

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırın. Yüzünüze sürüp 20-30 dk beklemeye alın.Arkasından suyla sudan geçirin. Haftada 2-3 kez bu yöntemi tekrarlayın. Sandalağacı tozu ve limon organik cilt ağartma gücüne haizdir havuç ise cildi ölü hücrelerden arındırır.

Havuç İle Sivilceleri Geçiren Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş yada blenderdan geçirilip püre yapılmış havuç
 2. Yarım tane limonun suyu
 3. 1 yiyecek kaşığı bal

Yapılışı: Havucu blenderdan geçirip püre yapın. Ya da 10 dk süresince suda kaynatıp, çatalla ezip püre haline getirin. Limon suyunu balı ve havuç püresini karıştırıp yüzünüze sürün. 20-30 dk bekletip suyla sudan geçirin. Haftada 2-3 kez bu yönteme devam edin.

Bal ve limon antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğe haizdir bu da sivilceye yol açan mikropları öldürür ve iltihabı iyileştirir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yağlı Ciltler İçin Havuç Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı havuç suyu
 2. 1 yiyecek kaşığı limon suyu
 3. 1 yiyecek kaşığı yeşil kil
 4. 1 tatlı kaşığı yoğurt

Yapılışı: 1’er çorba kaşığı limon suyu ve yeşil kili, 1 yiyecek kaşığı havuç suyu ve 1 tatlı kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 25 dakika beklemeye alın. Arkasından da yıkayarak çıkarın. Bu etkili formülden her gün yararlanmanızı tavsiye ederim.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Havuç İle Saç Bakım Maskesi

Malzemeler

 1. 2 tane havuç
 2. 500 gram zeytinyağı

Yapılışı: İki havucu rendeleyin ve 500 gram saf zeytin yağıyla beraber 30 dakika benmari usulü kaynatın. Bu karışımı bir cam kâsenin içine koyun. Haftada bir kez bu karışımdan bir avuç alıp saç diplerinize masaj uygulayın. Arkasından da başınızı bir streçle sarın ve yastığınızın üstüne havlu koyup gece bu şekilde uyuyun. Sabah bu karışımla bir kez daha masaj uygulayın. Sonrasında da saçlarınızı sudan geçirin. Yıpranmaya karşı etkili olan bu karışımı kullanmadığınızda buzdolabın da saklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.