Haşlanmış Yumurta, 1 (Bir) Yumurta  Sucuklu Yumurta Kaç Kalori?

0

Yumurta kişiyi uzun süre tok tutan ve kilo vermeye yardımcı  gıdalar arasında yer alır. Peki 1 yumurta kaç kalori, kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı? İşte Uzman diyetisyenlerin bu konu hakkında verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş yumurtanın tok tutan va zayıflatan besinlerden olduğunu bildirip sözlerine şöyle devam ediyor: (Yumurta, diyet yapan kişilerde “ghrelin” (iştah hormonu) seviyesini  düşürüyor  ve daha uzun süre tok tutuyor. Son araştırmalara göre, sabah kahvaltısını yumurtayla yapanların, daha uzun sure tok kaldığı ve öğle yemeğinde çok daha az yemek yediği tespit edilmiştir. Yumurta en önemli protein kaynağıdır. Hafta da 2-3 kere kahvaltıda haşlanmış veya teflon sahanda yağsız pişirilmiş veya içine beyaz peynir, maydanoz ilave edilerek yapılmış bir omlet tok tutucu ve kaliteli bir sabah kahvaltısıdır.)

Yumurta Kaç Kalori?

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz Yumurta ve Yumurta İle Yapılan Kahvaltılıkların Kalori Miktarını Şöyle Bildiriyor

  1. 1 adet haşlanmış yumurta  69 kalori
  2. 100 gram omlet: 200 kalori
  3. 100 gram sucuklu yumurta: 242 kalori
  4. 1 porsiyon menemen: 177 kalori

Diyetisyen Zeynep Subaşı zayıflamak için yumurta nasıl tüketilir? Sorusunu şöyle cevaplıyor: (Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta bu özelliği sayesinde tok tutan besinlerin başında geliyor. Diyetinizde fazla kalori almak istemiyorsanız yumurtayı haşlanmış olarak veya bol sebzeli menemen olarak tüketebilirsiniz.)

Diyetisyen Serkan Tutar yumurtanın zayıflamaya olan etkileri hakkında şu bilgileri veriyor: (Dr. Tutar yumurtanın en uzun süre tok tutan besinlerden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle kilo vermek istiyorsanız yumurta listenizin başında olmalıdır. Sabah kahvaltısı toplum olarak çok sık yapmadığımız ve daha fazla uyuma adına ikinci plana attığımız bir öğündür. Dolaysıyla kahvaltı yapılmadığında yumurta da oldukça nadir tüketilmektedir.

Sabah kahvaltı yapılmaması güne aç başlamanıza ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Fakat kahvaltı da en önemli iki besin peynir ve yumurtadır. Siz kahvaltınızı her sabah uyandıktan sonra bir saat içerisinde yapar ve yumurtanızı ihmal etmezseniz gün içerisinde daha uzun süre tok olduğunuzu daha az besin tükettiğinizi göreceksiniz. Bu durum sizin hem daha sağlıklı beslenmenizi hem de kilo vermenizi sağlayacaktır

Yumurta ise bu durumda sizin birinci kurtarıcınız olmaya hazırdır. Hem tok tutması hem hızlı ve pratik olarak hazırlanması nedeni ile zamanınız olmadığında yumurta tüketebilirsiniz. Yumurtanın diğer bir avantajı da birçok sebze ile karıştırılıp hazırlanmasıdır. Bu durumda sizin zaman kazanmanızı sağlar.

Ayrıca Menemen, omlet veya haşlanmış olarak hazırlayıp baharatlar ile zenginleştirebilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanızı daha da hızlandırıp daha hızlı kilo kayıpları yaşarsınız.)

Diyetisyen Fatma Gönen yumurtanın kilo vermeye etkileri hakkında şu bilgileri veriyor: (Yumurta akşam atıştırma problemlerinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

2013’te yapılan bir araştırmada yüksek proteinli kahvaltı gün boyu açlık hissini yatıştırmadae tkili olmuştur.Yüksek kaliteli bir protein olan yumurta yetişkinlerde uzun süreli tokluk sağlamıştır. Şayet kilo vermeye çalışıyorsanız ve akşam 7 den sonra cips ve şekerlemeler için kendinizi tutamıyorsanız gün içinde yumurta tüketmeyi deneyin.)

Diyetisyen Gamze Şanlı Ak özellikle Yumurta ve avokado ikilisinin karın yağlarını yaktığını ve kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.