Haşlanmış Tavuk Göğsü, Tavuk But Kaç Kalori Sağlığa Faydaları

0

Tavuk eti, haşlama, ızgara, fırında, rosto, çorba yapma gibi çeşitli şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. Tavuğu haşlayarak tüketmek hem besin değerini artırır hem de kalorisini yükseltmez, kilo almayı önler.

Haşlanmış Tavuk Kaç Kaloridir?

 1. Uzman Diyetisyen Fatma Yiğitoğlu’nun açıklamasına göre ızgara tavuğun 100 gramında 132 kalori yer alır. 100 gram haşlanmış tavuk ise 150 kalori içerir.
 2. 30 gram yani 1 köfte büyüklüğünde haşlama tavuk göğsünde 33 kalori bulunur. 150 gram (1 orta porsiyon) haşlama tavuk göğsünün 165 kalorisi vardır.

Diyetisyen Tuğçe Sert haşlanmış tavuk göğsünün besin değerisi ve kalorisi hakkında şunları söylemektedir:

“Zayıflamak isteyen herkesin uygulayacağı beslenme programı aynı değildir. Ancak bazı yiyecekler genelde herkes için önerilmektedir. Mesela haşlanmış tavuk göğsü bunlardan biridir. Diyetisyenlerin de sıklıkla tavsiye ettiği bu besin diğer et ürünlerine göre daha az kalori ve yağ barındırır. Ayrıca protein bakımından zengindir. Haşlanmış tavuğun 1 porsiyonunda 165 kalori mevcuttur. Haşlanmış tavuk göğsü düşük kalorili bir besin olup zayıflamayı destekler. Tavuk, dünya çapında en popüler besin kaynaklarından biridir. Lezzeti ve sağlığa faydalarıyla beraber haşlanmış tavuk göğsü, kilo vermeyi kolaylaştıran bir diyet ürünüdür.”

Tavuk But Haşlama Yemeği Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon yani 180 gram derili tavuk but haşlama yemeği 263 kaloridir.
 2. 1 but tavuk haşlama 80 gramdır ve 117 kaloridir.
 3. 1 köfte kadar yani 30 gram tavuk but haşlama 44 kaloridir.
 4. 1 büyük boy tavuk but haşlama 234 kaloridir.

Diyette Haşlanmış Tavuk Yenir mi?

Haşlanmış tavuk diyet listelerinde kendine sıklıkla yer bulan beyaz et ürünlerinden biridir. Diyetisyenler diyet programında hangi besinden ne kadar olması gerektiğine karar verirken haşlanmış tavuğu da ihmal etmezler. Genellikle bol yeşillik salatasının içerisine eklenerek tüketilen haşlanmış tavuğun besin değeri tıpkı lezzeti gibi yüksektir. Doyurucu bir gıda olan haşlanmış tavuk göğsü diyet yapanlar için gayet idealdir.

Haşlanmış Tavuk Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tavuk eti bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda enerji verir. Tavuğun bu özelliklerinden faydalanmak isteyenlerin haşlanmış tavuk tüketmesi önerilir. Tavuk eti haşlandığı zaman içerisinde yer alan B5 ve B6 vitaminleri tavuk suyuna geçer. Vitamin açısından güçlü bir kaynak olan haşlanmış tavuk eti ve tavuk suyu diyet listelerinin gözdesidir.

 1. Haşlanmış tavuk etinde bolca hayvansal protein mevcuttur. Düzenli tüketilmesi durumunda haşlanmış tavuk hem fiziksel hem de zihinsel yönden olumlu etkiler gösterir.
 2. Haşlanmış tavuğun protein oranı yüksektir. Bundan dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Haşlanmış tavuk etindeki yağ miktarı da çok azdır. Hipertansiyon rahatsızlığı bulunan ve özel bir diyet programı dahilinde beslenen kişiler bile haşlanmış tavuk etini güvenle tercih edebilirler. Öte yandan haşlanmış tavuk göğsü kolesterolün düzenlenmesinde de rol oynar.
 3. Haşlanmış tavuk göğsünün faydaları arasındaki bir diğer önemli etki, kalp-damar hastalıkları dahil çeşitli sağlık problemlerine karşı korumasıdır.
 4. Vücuda zindelik kazandıran haşlanmış tavuk eti formda kalmak veya forma girmek isteyenler için büyük bir nimettir.

Diyet Sebzeli Haşlanmış Tavuk Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gram tavuk göğsü
 2. 2 tane orta boy patates
 3. 1 tane havuç
 4. 1 soğan
 5. 1-2 diş sarımsak
 6. Tuz
 7. Karabiber
 8. 1 tatlı kaşığı sıvıyağ

Tarifi

Havucu, tavuk göğsünü ve patatesleri istediğiniz büyüklükte doğrayın. Ardından tüm malzemeleri bir tencereye alıp 30-40 dakika boyunca kısık ateşte pişirin. Fakat tavuğu önceden kavurmayın.

Tavuk Dürüm Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuk Göğsü, Tavuk, Izgara, But Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori? Tıklayınız

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.