Haşlanmış Tavuk Göğsü, Tavuk But Kaç Kalori Sağlığa Yararları

0

Tavuk eti, haşlama, ızgara, fırında, rosto, çorba yapma benzer biçimde çeşitli şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. Tavuğu haşlayarak tüketmek hem gıda kıymetini artırır hem de kalorisini yükseltmez, kilo almayı önler.

Haşlanmış Tavuk Kaç Kaloridir?

 1. Uzman Diyetisyen Fatma Yiğitoğlu’nun açıklamasına bakılırsa ızgara tavuğun 100 gramında 132 kalori yer alır. 100 gram haşlanmış tavuk ise 150 kalori ihtiva eder.
 2. 30 gram şu demek oluyor ki 1 köfte büyüklüğünde haşlama tavuk göğsünde 33 kalori bulunur. 150 gram (1 orta porsiyon) haşlama tavuk göğsünün 165 kalorisi vardır.

Diyetisyen Tuğçe Sert haşlanmış tavuk göğsünün gıda değerisi ve kalorisi hakkında şunları anlatmaktadır:

“Zayıflamak isteyen her insanın uygulayacağı beslenme programı aynı değildir. Sadece bazı yiyecekler genel anlamda hepimiz için önerilmektedir. Örneğin haşlanmış tavuk göğsü bunlardan biridir. Diyetisyenlerin de çoğunlukla tavsiye etmiş olduğu bu gıda öteki et ürünlerine bakılırsa daha azca kalori ve yağ barındırır. Ek olarak protein bakımından zengindir. Haşlanmış tavuğun 1 porsiyonunda 165 kalori mevcuttur. Haşlanmış tavuk göğsü düşük kalorili bir gıda olup zayıflamayı destek sunar. Tavuk, dünya genelinde en popüler gıda kaynaklarından biridir. Lezzeti ve sağlığa faydalarıyla birlikte haşlanmış tavuk göğsü, kilo vermeyi kolaylaştıran bir rejim ürünüdür.”

Tavuk But Haşlama Yemeği Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon şu demek oluyor ki 180 gram derili tavuk but haşlama yemeği 263 kaloridir.
 2. 1 but tavuk haşlama 80 gramdır ve 117 kaloridir.
 3. 1 köfte kadar şu demek oluyor ki 30 gram tavuk but haşlama 44 kaloridir.
 4. 1 büyük boy tavuk but haşlama 234 kaloridir.

Rejimde Haşlanmış Tavuk Yenir mi?

Haşlanmış tavuk rejim listelerinde kendine çoğunlukla yer kabul eden beyaz et ürünlerinden biridir. Diyetisyenler rejim programında hangi besinden ne kadar olması gerektiğine karar verirken haşlanmış tavuğu da dikkatsizlik etmezler. Çoğu zaman bolca yeşillik salatasının içine eklendikten sonra tüketilen haşlanmış tavuğun gıda kıymeti tıpkı lezzeti benzer biçimde yüksektir. Doyurucu bir besin olan haşlanmış tavuk göğsü rejim yapanlar için oldukça idealdir.

Haşlanmış Tavuk Etinin Sağlığa Yararları Nedir?

Tavuk eti bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda enerji verir. Tavuğun bu özelliklerinden yararlanmak isteyenlerin haşlanmış tavuk tüketmesi önerilir. Tavuk eti haşlandığı süre içinde yer edinen B5 ve B6 vitaminleri tavuk suyuna geçer. Vitamin açısından kuvvetli bir kaynak olan haşlanmış tavuk eti ve tavuk suyu rejim listelerinin gözdesidir.

 1. Haşlanmış tavuk etinde bol miktarda hayvansal protein mevcuttur. Tertipli tüketilmesi durumunda haşlanmış tavuk hem fizyolojik hem de zihinsel yönden pozitif yönde etkisinde bırakır gösterir.
 2. Haşlanmış tavuğun protein oranı yüksektir. Bundan dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Haşlanmış tavuk etindeki yağ miktarı da oldukca azdır. Hipertansiyon rahatsızlığı bulunan ve hususi bir rejim programı dahilinde beslenen kişiler bile haşlanmış tavuk etini güvenle tercih edebilirler. Öte taraftan haşlanmış tavuk göğsü kolesterolün düzenlenmesinde de rol oynar.
 3. Haşlanmış tavuk göğsünün yararları arasındaki bir öteki mühim tesir, kalp-damar hastalıkları dahil çeşitli sıhhat problemlerine karşı korumasıdır.
 4. Vücuda zindelik kazandıran haşlanmış tavuk eti formda kalmak yada forma girmek isteyenler için büyük bir nimettir.

Rejim Sebzeli Haşlanmış Tavuk Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gram tavuk göğsü
 2. 2 tane orta boy patates
 3. 1 tane havuç
 4. 1 soğan
 5. 1-2 diş sarımsak
 6. Tuz
 7. Karabiber
 8. 1 tatlı kaşığı sıvıyağ

Tarifi

Havucu, tavuk göğsünü ve patatesleri istediğiniz büyüklükte doğrayın. Peşinden tüm malzemeleri bir tencereye alıp 30-40 dakika süresince kısık ateşte pişirin. Fakat tavuğu evvel kavurmayın.

Tavuk Dürüm Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuk Göğsü, Tavuk, Izgara, But Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori? Tıklayınız

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.