Haşlanmış Nohut Kalori Nohut Yemeği Kalori Etli Nohut Kalori Kıymeti

0

Nohut Kalori Miktarı Nedir Nohut Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Nohut, gıda değerleri açısından fazlaca varlıklı bir baklagildir. Bununla birlikte tokluk hissi vermesi, kişiyi uzun süre tok tutması dolayısıyla zayıflamak için ideal bir besindir. Bu yüzden bilhassa fazla kilolarından kurtulmaya kabul eden kişilerin beslenme programlarında çoğunlukla yer verilmektedir.

Feridun Kunak Nohut ile Zayıflama

Tabip Feridun Kunak, doğru şekilde nohut tüketmenin formülünü açıklayarak birçok insanoğlunun fazla kilolarından kurtulmasına destek olmuştur. Bu formülü uygulamak için ilk olarak 3 su bardağı sirke ile 1 su bardağı nohut karıştırılır. Arkasından buzdolabına konur ve bir gece bekletilir. Sabah uyandığınızda nohutların birazcık şiştiğini görmüş olacaksınız. Hazırlanan nohutlar, her öğünden ilkin 10 ila 15 tane kadar yenir. Derhal üstüne bir şişe maden suyu içilmesi gerekir. Bu sayede nohutlar midede iyice şişer ve kapladığı yer yardımıyla uzun soluklu tokluk hissi verir. Tüketilen yiyecek miktarı ile beraber vücuda alınan kalori miktarı da azalacağı için kısa sürede ve aç kalmadan kilo vermek mümkün olmaktadır.

Nohut Kilo Aldırır mı?

Vücuda alınan kalori miktarı, yakılan kalori miktarından fazlaysa kilo artışı adım atar. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişilerin rejim listelerine sadık kalmaları ve porsiyonları arttırmamaları gerekir. Günlük kalori sayımınız izin veriyorsa 1 porsiyon nohut tüketebilirsiniz. Sadece almanız gerekenden fazla kalori aldıysanız nohutta kilo almanıza sebep olacaktır.

Nohut Kilo Verdirir mi?

Nohut, varlıklı gıda değerleri ve uzun soluklu tokluk hissi sağlaması sebebiyle kilo vermeyi hedefleyen kişilerin sık sık başvurduğu bir bakliyat türüdür. Nohutu tertipli olarak tüketmek kilo verilmesini sağlamaz. Sadece haftada 1 kez muhakkak tüketilmesi tavsiye edilir.

Yalnız nohut tüketerek kilo vermek mümkün olmadığı için, haşlanmış nohut kilo verdirir mi benzer biçimde soruların yanıtlarıyla zaman kaybetmemek gerekir. Nohut, açlık hissini bastırdığı ve vücut direncini sağlamlaştırdığı için zayıflama sürecinde mühim bir destekçi olur. Sadece vücudunuzun gerekseme duyduğu öteki gıda ögelerini de tüketmeniz ve doğru porsiyonda nohut yemeniz gerekmektedir.

Nohudun Kalorisi ve Gıda Değerleri

100 gram nohutun içinde 78 gram karbonhidrat ve 10.1 gram protein vardır. Ek olarak demir, kalsiyum C, B1, B2 ve A vitamini de ihtiva eder.

Nohut Kalori Miktarıları

  1. 1 porsiyon nohut ta 350 kalori vardır.
  2. 1 kase nohut yemeği: 193 kalori
  3.  1 kilo haşlanmış nohut: 346 kcal.
  4. 1 porsiyon etli nohut: 428 kcal
  5. 1 kâse kuru nohut: 193 kcal
  6. 1 porsiyon nohut salatası 272 kcal.

Nohutu haşlayarak tüketmeyi tercih edersiniz daha sıhhatli, besleyici ve düşük kalorili bir seçim yapmış olmuş olursunuz. Bu yüzden zayıflama sürecinde sık sık haşlanmış nohut tüketilmesi tavsiye edilir. Haftanın bir öğününde haşlanmış nohut tüketerek rejim programınızın dışına çıkmamış ve vücudunuzun gerekseme duyduğu gıda ögelerini karşılamış olmuş olursunuz.

Kalori sayımı meydana getiren kişiler, evde nohut yemeği var ise yalnızca bir porsiyon (3- 4 yiyecek kaşığı dolusu) tüketmeye dikkat eder. Fakat genel olarak bir öğünde bir yiyecek tabağını doldurup yiyenlerin sayısı daha fazladır. Yiyecek tabağını tamamen dolduracak kadar nohut yemeği, averaj 450 kcal değere haizdir ve bu kıymet kilo vermek isteyen kişiler için fazlaca yüksektir. Bir porsiyon nohut yemeği tüketerek vücudunuzun günlük gerekseme duyduğu protein miktarını rahatça karşılamış olmuş olursunuz. Bu yüzden porsiyonların arttırılmaması ve kalori sayımı halletmeye dikkat edilmesi gerekir.

Rejim Nohut Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

  1. 1 su bardağı nohut
  2. 2 tane kuru soğan(lezzeti soğan sağlıyor)
  3. 1 çorba kaşığı zeytinyağ
  4. 1 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber, isteğe bağlı pul biber, tuz

Üzerini 2 parmak geçecek kadar soğuk su (nohutunuzun cinsine bakılırsa su oranını ayarlayabilirsiniz)

Rejim yaparken kafi oranda baklagil tüketmek oldukça mühim. Oldukça leziz ve kalori miktarı düşük olan bu yemeği, baklagil salatalarına alternatif olarak hazırlayabilirsiniz.

Ilk olarak yemeği yapmadan bir gece ilkin nohutları ıslatın. Ertesi gün bir düdüklü tencerenin içine ıslattığınız nohutları, pul biber ve toz kırmızı biber benzer biçimde damak tadınıza uygun olan baharatları, ince ince doğranıp hazırlanmış kuru soğanları ve soğuk suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonrasında 45 dakika kadar pişirin. Nohutların iyice yumuşamasını istiyorsanız birazcık daha çok pişirebilirsiniz. Ben, soğanların lezzetini kaybetmemesi için çoğu zaman 45 dakika pişmesini yeğliyorum. Yemeğin suyunu mümkün olduğunca azca koymalısınız. Oldukça ergonomik ve leziz bir tanım. Deneyecek her insana afiyetle yiyin diyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.