Hangi Ayda Hangi Balık Yenir Mevsim Balıkları

0

Her balığın tüketilme zamanı mevsimine ve ayına gore farklılık gösterir. Balıklar kuvvetli bir protein deposu olmakla birlikte vücut sağlığı için lüzumlu olan Omega-3 yağı ihtiva ederler. Sıhhat açısından kesinlikle tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir gıda olan balık, doğru mevsimde ve taze olarak tüketilmelidir. Mevsiminde tüketilen balıklar hem sıhhatli hem de daha leziz olurlar. Balıklar bazı aylarda daha çok yağlanırlar, yağlandıkça da lezzetine lezzet katarlar. Her balığın yağlanma zamanı ve avlanma zamanı değişik olmasına karşın dört mevsim süresince balık tüketilebilir. Yazımızın devamında hangi balığın hangi aylarda tüketilmesi gereğinden bahsettik, gelin beraber okuyalım;

Hangi Ayda Hangi Balık Taze Yenir?

Her balığın lezzeti birbirinden farklıdır ve mevsimine gore lezzetlerinde çoğalma ve azalma olur. Balıkların lezzeti mevsimine gore değişkenlik gösterir. Her balık değişik mevsim ve aylarda yağlanır. Balıklar yağlandıkça lezzeti ve tazeliği de artar. Hangi balık hangi ayda tüketilirse taze ve leziz olur sorusunun yanıtını yazımızın devamında belirttik.

Ocak

Ocak ayının en leziz balıkları palamut, istavrit, lüfer ve uskumrudur. Kefal balığı ve hamsinin de en yağlı olduğu aydır. Tekir ve kırlangıç Ocak ayında avMezgit balığı bu ayda etli ve leziz olmasıyla beraber bol miktarda tüketilen balıklar arasındadır.

Şubat

Şubat ayının gelmesiyle kalkan balığı tezgahlarda yerini almaya adım atar. Tekir balığının hem oldukça leziz de hem de bol miktarda bulunmuş olduğu bir aydır. Ek olarak hamsi, izmarit, torik, kefal balığı da Şubat ayının en leziz ve taze balıklarındandır. Uskumru, lüfer ve palamut ise Şubat ayında yağını kaybetmeye adım atmıştır.

Mart

Levrek, kalkan ve kefal balığının en leziz olduğu aydır. Ek olarak levrek bu ayda bol miktarda çıkmaya adım atar ve Mart ayında en oldukça tercih edilen balıktır. Uskumru balığı ve palamut ise yağını kaybeder ve soğuk hava deposu balıklarına dahil olurlar. Hamsi hala daha tezgahlarda yerini alırken çinekop Mart ayında daha azca bulunur.

Nisan

Nisan ayının taze balıkları içinde kalkan gene başroldedir. Bununla beraber barbun balığının en leziz olduğu ay olup, sık tercih edilmektedir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar ise; levrek, kalkan ve mercan balığıdır.

Mayıs

Mayıs ayında mezgit, tekir, izmarit, barbun, iskorpit ve kaya balığı en leziz dönemlerini yaşarken, levrek de hala lezzetini korumaya devam eder. Bununla beraber barbun balığı ve kırlangıç balığı da bu aylarda tüketilen balıklar arasındadır.

Haziran

Avlanma sezonunun bitmesiyle beraber balıkçılar için Haziran ayı en verimsiz dönemdir. Balık tezgahlarında, mercan, tekir, levrek ve barbun balığını bulmak mümkün olsa da oldukça pahalı olurlar.

Temmuz

Avlanma sezonu hemen hemen açılmadığından Temmuz ayında da balıklar birazcık pahalı olurlar. Temmuz ayının en leziz balıkları; sardalya, çinekop, orkinos ve istavrittir. Bu ay da somon balığı da gene sık tercih edilen balıklar arasındadır.

Ağustos

Ağustos ayının gelmesiyle beraber tezgahlarda çingene palamudu yer almaya adım atar. Ek olarak çinekop,sinarit, sarıağız, orkinos, sardalya ve istavrit balığının lezzetine doyum olmadığı bir aydır. Kılıç balığı da tazeliği korumaya devam ederken kefal balığı artık sezonu kapatmıştır.

Eylül

Eylül ayının gelmesiyle beraber av yasağı biter ve balıkçılar balık avlamak için denize açılırlar. Lüfer, barbun, kolyoz, çipura, çinekop, uskumru, kırlangıç ve kılıç balığı Eylül ayında en oldukça avlanan balıklardır. Sardalya balığı ve kılıç balığı sık tercih edilir. Lüfer balığı ise Eylül ayında pahalıdır.

Ekim

Güz mevsiminin gelmesiyle beraber balıkçıların en yoğun olduğu dönemlerden biri Ekim ayıdır. Barbun, tekir, lüfer, kılıç, çipura, levrek, palamut, sardalya ve orfoz balığının en leziz zamanıdır. Ekim ayında palamut bol miktarda ve leziz olur. Bununla beraber lüfer balığı ve palamut bu ay da ekonomik olarak daha uygun olur.

Kasım

Kasım ayında taze tüketilen balıklar içinde uskumru başrolde gelir. Lüfer, orfoz, sarıağız, kefal, sazan,  torik ve uskumru balığı Kasım ayının hem oldukça leziz hem de tazecik olduğu aydır. Palamut balığı eski lezzetini kaybetmeye başlarken hamsi de yavaşça tezgahlarda yerini almaya adım atar.

Aralık

Aralık ayında lüfer, uskumru, hamsi ve torik balığı oldukça leziz olur. Tekir balığı da Aralık ayında en oldukça avlanan balıklar içinde gelmiş olarak tezgahlarda bol miktarda bulunur. Bununla beraber hamsi artık başköşedeki yerini alır ve bu aylarda tadına doyum olmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.