Hamsi Buğulama Fırında Hamsi Kızarmış Hamsi Kaç Kalori

0

Hamsi Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı?

Hamsi, neredeyse kimsenin hayır diyemeyeceği enfes bir balık türüdür ve en fazla Marmara ile Karadeniz sularında avlanmaktadır. Karadeniz bölgesinde daha oldukça tüketilen hamsi, çeşit çeşit yemeklerin olmazsa olmaz bir malzemesidir.

Hamsi Kaç Kaloridir?

 1. 1 tane kızarmış hamsi; 15 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon kızarmış hamsi ise 380 kalori ihtiva eder.
 3. Kızarmış hamsinin orta boy porsiyonunda 555 kalori bulunmaktadır.
 4. 100 gr. kızarmış hamside 152 kalori vardır.

Fırında Pişmiş Hamsi Kaç Kalori Eder?

Fırında pişmiş 100 gram hamsi 98 kalori bulundurur. Fırında pişmiş orta porsiyon hamsi ise 360 grama karşılık gelir ve 353 kalori ihtiva eder.

Hamsili Pilav Kaç Kalori Eder?

 1. 1 yiyecek kaşığı hamsili pilavda 15 kalori bulunur.
 2. Tepeleme 1 yiyecek kaşığı hamsili pilavın kalorisi  22 kcal’dir.
 3. Orta porsiyon hamsili pilavda 334 kalori mevcuttur.
 4. Büyük boy porsiyon hamsili pilav ise 436 kaloridir.

Hamsilerin una bulanıp yağda kızartılmasıyla elde edilmiş lezzet, hamsi tencere olarak bilinir. Yoğun kalori içeren hamsi tencere seyrek aralıklarla tüketilmelidir. Yarım porsiyon tüketmek kafi gelecek ve fazlasıyla doymanızı elde edecektir.

Hamsi Buğulama Kaç Kalori?

 1. 1 tane hamsi buğulamanın kalorisi 12 kcal’dir.
 2. Orta porsiyon hamsi buğulamanın  kalorisi 191 kcal’dir.
 3. Büyük porsiyon hamsi buğulamanın kalorisi 399 kcal’dir.
 4. 100 gram hamsi buğulamanın kalorisi 80 kcal’dir.

Hamsi Kilo Aldırır mı?

Hamsi düşük kalorilidir fakat vitamin, mineral ve protein içinde ne olduğu yoğundur. Bu sebeple rejim yapanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir üründür. İçeriğinde bulunan protein yardımıyla tok tutucu tesir göstermekte ve yeme isteğini azaltmaktadır. 2006 tarihinde meydana getirilen bir emek harcama, kahvaltıda bolca protein içerikli beslenilmesi icap ettiğini, böylece acıkmaya sebep olan ghrelin hormonunun azalacağını ve midenin daha uzun süre dolu kalacağını ortaya koymuştur.

Bir başka emek harcama 12 ise hafta süresince yoğun protein içeren besinler tüketmenin, zayıflamayı iki kat hızlandıracağını göstermiştir. Azca kalorili olan hamsi, istenmeyen kilolardan şikayetçi olanların yapabileceği en doğru seçimlerdendir.

Balığın hangi çeşidi ne kadar oldukça tüketilse bile kilo aldırmayacağına inanılır. Oysa balık kızartması {hiç de} öyleki değildir. Yağda kızartılarak tüketilen balık devamlı olarak yenirse kilo yapma riski vardır. Bu yüzden hamsiyi fırınlamak daha doğru bir davranıştır.

Hamsinin Sağlığa Yararları Nedir?

Hamsi, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. En mühim protein kaynaklarından olan hamsi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Omega 3 yağ asitleri vücudumuzun temel gereksinimlerinden biridir ve hamsi tüketmek bu ihtiyacın naturel yoldan giderilmesini sağlamaktadır. Fakat hamsi ve başka balık çeşitleri kızartıldığında maalesef gıda kıymetini yitirmektedir. Bundan dolayı imkanınız var ise kızartmayıp buğulamasını yapmanız yada fırına vermeniz daha sıhhatli olacaktır.

Karadeniz mutfağının ayrılmaz bir parçası olan bu balık, A ve D vitaminleri açısından da iyi bir kaynaktır. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran hamsi, sodyum, fosfor, iyot benzer biçimde minerallere de haizdir.

Kolesterolünüz yüksek ise hamsi tüketmeniz bu sorunla savaşım etmenize destek olacaktır. Tansiyonun dengelenmesinde de rol oynayan hamsi, ritim bozukluğu için kuvvetli bir tedbirdir. Kan pıhtılaşmasına engel olan hamsinin migreni de hafiflettiği belirtilmektedir. Öte taraftan hamsi yiyecek, sinirlere iyi gelir ve enerji verir.

Hamsinin cilt sağlığına da pozitif tesirleri vardır. Cillt hücrelerini yenileyen bu gıda, parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur. Hacimli ve ışıldayan saçların hayalini kuruyorsanız sık sık hamsi tüketerek başarıya ulaşabilirsiniz. Hamsi yalnızca saçları değil, tırnak ve deri sağlığını da desteklemektedir.

1 porsiyon hamsi, lezzeti ve yararlı içeriğiyle hem damak zevkimize uygundur hem de bedenimize oldukça yararlıdır. Hamsinin yapısında bulunan bileşenler, kemikleri de güçlendirmektedir. Kalsiyum da bunlardan biridir ve hamsinin içinde bol miktarda kalsiyum mevcuttur. Sıhhatli bir iskelet sistemi için kalsiyum dirimsel öneme haizdir.

Hamsi görme yetisini daha da iyileştirmekte, katarakt ve bulanık görme benzer biçimde problemlerin önüne geçmektedir.

Vücudumuzun gereksinim duyduğu elementlerden birisi de iyottur. İşte hamsi, kafi oranda iyot almayı elde eden eşi olmayan bir gıdadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.