Halı Ne İle Silinir Kirli Halıları Temizlemek İçin 4 Tavsiye

0

Halılar devamlı üstünde olduğumuz için en fazlaca kirlenen yerlerden biridir. Bu yüzden halı temizliği en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim unsurlardan biridir.Halı temizliği hem hijyen ve sıhhat açısından hem de halıların daha uzun ömürlü olması açısından fazlaca önemlidir. Yazımızın devamında halı temizleme ve yıkama hakkında ergonomik detayları ve halı temizlemenin püf noktalarını sizlere aktaracağız.

Kirli Halıları Temizlemek İçin 4 Değişik Tavsiye

Mayi sabun;

Halıların temizlenmesi için mayi sabun kullanmak fazlaca eskiden beri uygulanan ve en kolay yöntemlerden biridir. Mayi sabunu içinde hiçbir kimyasal madde bulunmamaktadır. Bir kova ılık suyun içine birazcık mayi sabun katılır ve karıştırılır. Arkasından temiz bir tül parçası yada temiz bir bez kovanın içine batırılır, sıkılır ve halılar silinir. Bu yöntem ile halı tertemiz olacak ve mikroplardan arınmış hale gelecektir.

Beyaz sirke-soda karışımı;

Halıdaki lekelerin gitmesi ve halının pırıl pırıl olması için soda ve beyaz sirke kullanılmalıdır. Bu yöntem yardımıyla halıdaki lekeler kolay bir halde çıkacak ve sirkenin etkisiyle halıdaki mikroplar ölecektir.

Haşlanmış patates suyu;

Halıları temizlemenin bir öteki yöntemi haşlanmış patatesin suyunu kullanmak olacaktır. Ilk olarak bir kovanın içine haşlanmış 5-6 tane patatesin suyu eklenmiş olur ve bir fincan kadar beyaz sirke eklenmiş olur. Arkasından temiz bir havlu, tül yada mikrofiber bez yardımıyla halılar silinir. Netice olarak halılar organik yöntemle temizlenmiş ve tertemiz olacaktır.

Karbonat-sirke karışımı;

Kirli halıları temizlemenin bir öteki yöntemi ise karbonat ve sirke karışımıdır. Bu yöntem yardımıyla halılarınız daha beyaz ve parlak olacaktır. Bununla birlikte sirke halının üstünde mikropların ölmesini elde edecektir.

Halı Iyi mi Temizlenir?

Halı temizliğinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan biri de halının özelliklerine uygun temizleme yapılmasıdır. Her halının arkasında halının iyi mi temizlenmesi gerektiği hakkında hususi bilgiler yer almıştır. Bu öneriye uyarak, halının dokumasına ve ipliğine zarar vermemiş ve halınızı daha uzun ömürlü kullanmış olmuş olursunuz.

Ek olarak halılar için hususi üretilmiş şampuanlar vardır. Eğer evinizde halı yıkama makineniz var ise, bu şampuanla beraber kolay halıyı kolayca temizleyebilirsiniz.

Halı Temizliği Püf Noktaları Nedir?

Halı temizlerken yapılmaması gerekenlerden biri de ser fırça kullanmaktır. Bu yüzden halına zarar verecek sert fırça kullanımından kaçınmalıdır. Bununla birlikte evi süpürürken süpürgenin fazlaca fazla bastırılmaması, halıların ömrünü uzatacaktır.  

Halıdaki lekeyi çıkarma esnasında bezi fazlaca fazla sürtmek lekenin halıya daha çok yayılmasına niçin olur. Bunun için fazlaca sürtmeden oval hareketlerle ve bastırarak temizlemelidir.

Halıyı su ile silerken çokça ıslatmamaya itina göstererek silmek gerekmektedir. Silme işlemi sonrasında halıda küf oluşmaması için halı tamamen kurutulmalıdır.

Halı temizliğinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan biri de halının birkaç gün aralıklarla süpürülmesi gerekmektedir. Bilhassa yiyecek yenilen mutfak yada yiyecek odalarının sık sık süpürülmesi gerekir. Evde emekleyen bebekleri olan annelerin de hijyen açısından her gün eve süpürge açmaları fazlaca daha iyi olacaktır.

Halı da ki fena kokunun gitmesi için halının üstüne karbonat serpilir ve ortalama 1 saat kadar beklenir. Arkasından elektrik süpürgesiyle halı süpürülür.

Halı temizliği ile en etkili püf noktalarından biri de halıyı silmeden ilkin güzelce süpürmeniz olacaktır. Bu sayede halının üstündeki toz, saç ve kırıntılardan kurtulmuş olacak ve kirleri daha kolay temizlemiş olacaksınız. Bazı hanımlar halıyı süpürmeden halıyı yıkamaya geçerler bu da halı yıkamanın tesirini azaltır ve iyi temizlenmemesine niçin olur.

Halı temizliği esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri de lekenin türüne gore temizleme işlemi yapılmasıdır. Çay, kahve şeklinde sıvı maddelerin halıya dökülmesi sonucu, halı derhal silinmemeli ilk olarak havlu kâğıt ile dökülen sıvının emilimini sağlamalıdır. Arkasından havlu yada tül ile dairesel hareketler yaparak kir silinir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.