Güzelliğinize güzellik katacak nar çekirdeği yağının 10 faydası

0

Nar çekirdeği yağı; sağlıktan güzelliğe birçok değişik alanda sayısız faydalarıyla malum naturel bir yağdır. Nar çekirdeği yağı, içinde vitamin, mineral ve kuvvetli antioksidanlar bulunan nar meyvesinden elde edilir. Anti-enflamatuar şu demek oluyor ki irin önleyici özelliği ile beraber içinde pusinik asit özelliğe haiz olan nar çekirdeği yağı, saç ve cilt üstünde görkemli etkilere haizdir. Sıhhatli, canlı görünen saçlara ve sıhhatli, pürüzsüz bir cilde hepimiz kavuşmak ister. O vakit nar çekirdeği yağının saça ve cilde olan faydalarını buyurun beraber okuyalım;

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Yararları

Nar çekirdeği yağı, başta C vitamini olmak suretiyle, içinde kuvvetli antioksidanlar ve pusinik asit barındırır. Pusinik asit; ciltteki kolajen üretiminin artmasını sağlar. Ciltteki kolajen miktarını arttıran nafr çekirdeği yağı bir nevi, yaşlanma karşıtı bir yağdır. Cilde parlaklık ve esneklik kazandıran nar çekirdeği yağı düzgüsel zamanda da cilt için muhteşem bir masaj yağıdır.

Bazı Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Egzama, sedef veya güneş yanığı şeklinde cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Bununla beraber ciltte oluşan kesik ve yaraları da iyileştirici özelliği vardır. C vitamini içinde ne olduğu yardımıyla ise sivilce ve sivilce lekelerini gidermektedir.

Selülitlerle Savaşır

Varlıklı içeriğe haiz olan nar çekirdeği yağı, hücre yenileyici ve onarıcı özelliğe haizdir. Bu muhteşem özelliği yardımıyla hanımefendilerin muzdarip olduğu selületleri giderdiği bilinir. Birçok hanım tertipli nar çekirdeği yağı kullanım sonucunda, selülitlerinin oldukca büyük oranda azaldığını söylemiştir.

Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtıdır

Nar çekirdeği yağı, cildin acele kırışmasının önüne geçer. Cildin kaybetmiş olduğu kolajen miktarını geri kazanmasını sağlayarak cilde genç, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Cilt hücrelerini yenilediği için, ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cildi Pürüzsüzleştirir

Ciltte kolajen üretimine destek olarak, pürüzsüz ve sıhhatli bir cilde kavuşturur. İçerdiği naturel antioksidanlar yardımıyla, ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Cilt dokusunun elastikiyetini arttırmakla beraber cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte ciltte açık olan gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlamaktadır.

Cildi Derinlemesine Nemlendirir

Nar çekirdeği yağı, cilde sürüldükten sonrasında cilt tarafınca derinlemesine emilir. Cildi derinlemesine nemlendirmesiyle beraber cildin yağ oranını da dengeler. Kuru cilt görünümünü gidererek nemli ve canlı görünüm kazandırır.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Yararları

Nar çekirdeği yağı C vitamini açısından varlıklı olup kan dolaşımını arttırmaktadır. Kan dolaşımını arttırarak, saç köklerine güç kazandırır ve saçların gürleşmesini sağlar. Nar çekirdeği yağı tertipli kullanıldığında saçın kuvvetini arttırmakla beraber saçın sıhhatli ve canlı görünmesini sağlar. Nar çekirdeği yağının saçlar üstündeki etkilerine gelin beraber bakalım;

Kepeği Azaltır

Nar çekirdeği yağı, saç derisine nüfuz ederek, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Böylece kepek, kaşıntı şeklinde saç derisi sorunlarını giderir.

Saçları Sağlamlaştırır

Nar çekirdeği yağının içinde pusinik asit bulunur. Pusinik asit, saçların yenilenip, güçlenmesinde rol oynayan mühim bir yağdır. Saçların güç kazanmasıyla da saçlar süratli uzamaya adım atar. Saç bakım rutininde nar çekirdeği yağı bulunduran kişilerin, saçlarının oldukca kısa bir sürede süratli uzadığı görülmüştür.

Saça Rutubet Kazandırır

İçerisinde bulunan linoleik asit şu demek oluyor ki omega-6 içinde ne olduğu yardımıyla saçları derinlemesine nemlendirir. Ek olarak E vitamini içinde ne olduğu yardımıyla de saçların nemini müdafaasını sağlar.

Saçı Derinlemesine Temizler

İçerisinde ihtiva etmiş olduğu stearik asit yardımıyla, saçlardaki yağı, kiri ve fazla sebumun temizlenmesini sağlar.

Her Saç Tipine Uygundur

Nar çekirdeği yağı, ağır bir yağ olmayıp oldukça hafifçe bir yağdır. Saçlara sürüldüğünde saçları ağırlaştırmayan nar çekirdeği yağı her saç tipine uygun bir bakım yağıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.