Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer Güneş Yanığı Su Toplaması Acısı Iyi mi Geçer?

0

Bu makalemizde güneş yanığı iyi mi geçer? naturel yöntemler neler, güneş yanığı kaç günde geçer ve güneş yanığı kaşıntısına ne iyi gelir? Mevzuları hakkında bilgiler verdik.

Yazın gelmesi ile tabiat tüm ihtişamı ile sanki yine canlanır. Nerede ise tüm insanların sevilmiş olduğu yaz mevsimi bazı sorunları da bununla beraber getirir. Güneş yanıkları da bunlardan biridir. Ailece gittiğimiz dinlence, piknik yada sahil gezmelerinden sonrasında güneşin ultraviyole ışınlarının tesiri ile cildimizde yanıklar oluşabilir. Bunlar kızarıklık benzer biçimde hafifçe semptomlar şeklinde olabileceği benzer biçimde daha ağır vakalar ilde de karşılaşabiliriz. Bu yanıklar derhal ortaya çıkmazlar, aslolan problem 5-6 saat sonrasında belirirler. Tedavi uygulanmaz ise; deri soyulmaları yada kabarcıklar oluşur. Güneş yanığı eğer oldukça derin değilse 3-5 gün içinde geçecektir. Ikimiz de bu yazımızda güneş yanıklarında uygulayabileceğiniz naturel tedavi yöntemlerini ele alacağız. Güzellik ve Nebat Uzmanı Suna Dumankaya’nın güneş yanığını geçiren kati çözümü de bu makalemizde bulabilirsiniz.

İşte Güneş Yanıklarından Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Organik Yöntemler

Karbonat

Karbonat güneş yanığını geçirmek için kullanabileceğiniz en etkili naturel maddelerdendir. Karbonat alkali özelliğinden dolayı güneş yanıklarında yatıştırıcı tesir sağlar. Bunun yanında yanığın sebep olduğu da kaşıntıları geçirir. Tahriş olmuş cildin iltihaplanmasını önler. Eğer vücudunuzda geniş bir alanda güneş yanıkları oluştuysa; küvetinizi soğuk –ılık arası ısıda su ile doldurun. 1 su bardağı karbonatı su dolu küvetinize dökün. 20 dakika kadar küvetinizde oturun. Yanık yerlerin suyun altında kalmasına dikkat edin. Bununla birlikte karbonatın su içinde tam karışmasını sağlayın. Bölgesel güneş yanıkları için; 1 bardak kadar suya 4 yiyecek kaşığı karbonat katın ve karıştırın. Pamuk yardımı ile etkilenen cildinize sürün. 10 dakika sonrasında ılık su ile sudan geçirin.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Güneş Yanığını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Cildimde güneş yanıkları oluştu. Yanık tedavisinde kullanabileceğim bitkisel bir reçeteniz var mı?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: Güneş yanıklarını geçiren güneş yanıklarına kati çözüm olan tarifim şudur;

1. Tarifim; Aldığınız tüm önlemlere karşın güneş sizi fazla yakarsa, 4 tane salatalıkla 1 tane taze patatesi blender’dan geçirin. Bunların sularını süzüp; 1 kahve fincanı maden suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı elma sirkesiyle karıştırın. Bu karışımı yanıklarınıza sürün. Spreyli bir şişeye koyup buzdolabında saklayın. İçine asla alkollü kolonya katmayın.

2. Tarifim: Bir şişe madensuyunun içine iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı lavanta yağı ve dört dal taze aloevera yaprağı katın. Bu karışımı blender’dan geçirin. Arkasından da spreyli bir şişenin içine koyun. Bu karışım güneş yanıklarına karşı birebirdir. Aloe vera yapraklarını web üstünden yada nebat satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Siyah Çay

Siyah çay, güneş yanığından dolayı tahriş olmuş cildi tedavi etmek için oldukça yararlı antioksidanlar ihtiva eder. Çay ek olarak cildi güneşin UV hasarından korumaya, kaşıntıyı ve iltihaplanmanın geçmesine destek olan tanenlere haizdir. Cildin pH dengesini düzenler. Bir demliğe 2-3 kaşık kuru çay koyun. Çay demler benzer biçimde sıcak su ile demleyin. Demlendikten sonrasında ocaktan alıp çöpünü süzgeçten geçirin ve demi soğumasını bekleyin. Ondan sonra demliği buzdolabında 1-2 saat daha soğutun. Soğumuş olan bu çayı pamuk yardımı ile cildinize emdirerek sürün. Günde 5-6 kere uygulayın. Durulamayın, üzerinizde kalmasının bir sakıncası olmaz.

Soğutma

Tüm yanıklarda olduğu benzer biçimde güneş yanıklarında da en kolay yöntem soğutmadır. Bu yöntemde kılcal damarlar büzüşerek yanığın tesiri azalır, kaşıntı ve acısı giderilir. Islatıp buzdolabında beklettiğiniz temiz bir bezi cildinizin üstüne koyun ve ısındıkça tekrarlayın.Öteki bir yöntem ise kafi oranda buzu temiz bir beze sarın. Bunu tampon olarak cildinize değdirin. Buzu direk cildinize sürmeyin.

Yulaf Ezmesi

Güneş yanığını  ve kaşıntısını geçiren bir öteki naturel madde yulaftır. Yulaf ezmesi kullanarak güneş yanığı tedavisini hızlandırabilirsiniz. Yulaf ezmesi hem de cildin rutubet dengesini korumaya destek sağlar ve güneş yanığı tahrişlerinin geçmesine destek sağlar. Bu yöntemde de küvetinize doldurduğunuz soğuk suyun içine 1 su bardağı yulaf ezmesi dökün. 20 dakika bu suda oturun. Çıktıktan sonrasında havlu ile kurulanmayın. Vücudun kendi kendine kurumasını bekleyin. Bölgesel güneş yanıkları için; kafi oranda yulaf ezmesi ile suyu karıştırıp lapa olana kadar kaynatın. Oda sıcaklığına düştükten sonrasında 2-3 saat buzdolabında beklemeye alın. Bu lapayı yanık cildinize yapıştırarak sürün. (ovarak uygulamayın) . Otuz dakika sonrasında su ile durulayın. Bunu gün içinde 3-4 kere uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera güneş yanıklarında ve güneş yanığı kaşıntısında etkili bir tedavi yöntemidir. Aloe vera hem de güneş yanığının niçin olduğu acılarınızın dindirilmesini de sağlar. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Aloe vera bitkisinden çıkaracağınız kafi miktardaki jeli buzdolabında soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonrasında krem sürer benzer biçimde yanık cildinize sürün ve kurumaya bırakın. Bunu günde 5-6 kere uygulayın. Aloe vera bitkisini bulamaz iseniz hazır jel formlarından satın alabilirsiniz. Alo vera bitkisini web üstünden yada nebat satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de güneş yanıklarda  ve kaşıntısında etkili bir üründür. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini hızlandırır böylece güneş yanığının niçin olduğu tahrişe şifa olur. Ek olarak ağrı, acı ve kaşınmaları engeller. Ihtimaller içinde iltihaplanmanın önüne geçer. Gene geniş alanı etkilemiş yanığınız var ise; küvetinizi ılık-soğuk arası ısıda su ile doldurun. Bu suya 1 su bardağı sirke katın ve içinde otuz dakika kadar oturun. Ufak bölgeler için eşit oranda su ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Peçeteyi bu kaba bastırarak ıslanmasını sağlayın. Islanmış peçeteleri yanıkların üstüne koyun. Peçeteler naturel olarak kuruduğunda cildinizden alın. Bunu günde birkaç kere uygulayın. Not: Derin yanıklarda bu yöntemi uygulamayın.

Süt

Sütte bulunan yağ ve mineraller güneş yanıklarının tedavisini hızlandırır. Cildin pH dengesini mühim oranda düzenler ve cildi nemli meblağ. 4 bardak soğuk su ile 1 bardak soğuk sütü karıştırın. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile güneş yanıklarının üstüne nazikçe uygulayın. Bu yöntemi gün içinde 3-4 kere tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri yardımıyla güneş yanıkları süratli bir halde iyileşir. Bununla birlikte cildi nemlendirirken oluşacak bakteriyel enfeksiyonları engeller. Cilt tarafınca hızlıca emilen Hindistan cevizi yağı; içinde bulunan E vitamini yardımıyla yanığa bağlı oluşacak iltihabın önüne geçer.  Bir cezve yada mikrodalga fırında likit hale gelecek kadar ısıttığınız katı haldeki Hindistan cevizi yağını, elinizi kullanarak cildinize sürün. Not: Hindistan cevizi yağını oldukça ısıtmayın ve cildinize sürmeden ilkin ellerinizi iyice sudan geçirin. Katı Hindistan cevizi yağını büyük kozmetikçilerde bulabilirsiniz.

Bal

Bal naturel bir antibiyotik görevi görür ve hem de cildi nemli meblağ. Balda bulunan enzimler yardımıyla de güneş yanığının hızlıca tedavisi sağlanır. Bal hem de yanığa bağlı acı ve şişmeleri engeller. Balı direk yanıkların üstüne sürün ve kurumasını bekleyin. Ortalama 1 saat sonrasında su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 kere tekrarlayın. Bunun yanında bir bardak suya katacağınız 1 kaşık balı içerek cildinizin genel sağlığını içerden düzenlemeye destek olmuş olmuş olursunuz.

Patates

Pişmeden patates kullanmakta güneş kaynaklı cilt yanıklarında etkili bir yöntemdir. Cildin üstündeki ısıyı (yanma hissi) emerek acıyı da giderir. 1-2 tane patatesin kabuğunu soyun ve içini rendeleyin. Kazanmış olduğunuz lapayı cildinize yapıştırın. Kurumasının arkasından yanığı serin su ile durulayın yada duş alın.

Güneş yanığı ile ilgili mühim bilgiler

  1. Üst derisi soyulmuş, kabarcık tutmuş ise doğrusu derin yanıklarda bu şekilleri uygulamayın.
  2. Güneşin en etkin olduğu 10-16 saatleri içinde direk güneş ışığına çıkmayın.
  3. Bolca giysiler, güneş gözlüğü ve güneş kremleri kullanın.
  4. Güneşin cilt kanserleri ile etkili bir bağlantısı vardır. Bu yüzden önleminizi almadan güneşe maruz kalmayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.