Gün Kurusu Kaç Kalori Yapar Gıda Kıymeti Ve Yararları

0

Kuru kayısı; taze kayısıların bazı yöntemlerle kurutulmasıyla elde edilir. Kuru kayısı bununla beraber gün kurusu olarak da bilinir. Taze kayısı, güneş altında kurutulduğunda, gün kurusu adını alır. Kuru kayısı ihtiva ettiği vitamin ve mineraller yardımıyla fazlaca faydalıdır. Bununla beraber kalori bakımından düşük olup, kişiye tokluk hissi verir. Birçok şahıs rejim listelerinde tatlı alternatifi olarak kuru kayısıyı tercih etmektedir. Zayıflamayı destekleyen, kuru kayısı birçok hastalığa karşı da vücudu korumaktadır.

Kuru Kayısı (Gün Kurusu) Kaç Kaloridir?

  • Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane kuru kayısıda (10 gram) 25 kalori bulunduğunu bildiriyor.
  • Bir avuç içi dolusu (100 gram) kuru kayısı 250 kaloridir.
  • Bir kase kuru kayısı (200 gram) 500 kaloridir.

Kuru Kayısı (Gün Kurusu) Sağlığa Yararları Nedir?

Kemik Sağlığını Korur

Kuru kayısı içinde ihtiva etmiş olduğu magnezyum ve kalsiyum yardımıyla kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir. Kuru kayısı kemik gelişimine destek sağlamış olduğu için gelişim çağındaki evlatların kucak kucak gün kurusu tüketmesi önerilir.

Kansızlığı Giderir

Kuru kayısıda yüksek oranda demir bulunur. Yüksek demir seviyesi yardımıyla, kuru kayısı vücuttaki kan hücrelerinin üretiminin artmasını sağlar. Böylece kansızlık (anemi) probleminin de önüne geçmektedir.

Tatlı Krizinin Önüne Geçer

Günde birkaç tane kuru kayısı tüketerek tatlı krizlerinin önüne geçmek mümkündür. Kuru kayısı bilhassa diyetteyken aniden bastıran çikolata ve tatlı krizini bastırır.

Kalp Hastalığını Korur

Kuru kayısı beta karoten içeriğine haizdir. Beta karoten kalp sağlığı için mühim bir vitamindir. Bu sebeple kuru kayısı kalp sağlığını korumaya destek olarak kalp hastalıklarının önüne geçmektedir.

Cilt Sağlığını Korur

Gün kurusu, cilt sağlığı için de muhteşem bir kuru meyvedir. Tertipli olarak tüketilen kuru kayısı, cilt lekelerinin gitmesini sağlar. Bununla beraber cilde ışıltı katarak cildin daha sıhhatli görünmesine destek verir.

Böbrek Sağlığını Korur

Kuru kayısının sağlığa olan yararlarından biri de böbrek hastalıklarına iyi gelmesidir. Böbrekte oluşan iltihaplanmaları giderir. Bununla beraber böbrekte taş oluşumunun da önüne geçmektedir.

Zihni Kuvvetlendirir

Gün kurusu, zihni kuvvetlendirir. Beyin gelişimine destek sağlamış olduğu için uzmanlar okul dönemindeki evlatların kucak kucak gün kurusu yemelerini tavsiye etmektedir. Gün kurusu, beyni kuvvetlendirerek, hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır.

Kabızlığı Giderir

Kuru kayısının içinde selüloz vardır. Selüloz maddessi, kişide müshil tesiri yaparak kabızlık problemine karşı çaresiz olmaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık şikayetinin önüne geçmektedir. Sadece aşırı tüketilen kuru kayısı ise kişide ishale niçin olabilir.

Kuru Kayısı (Gün Kurusu) Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram kuru kayısının gıda kıymeti;

Kalori (kcal) 241

Doymuş Yağ 0 g

Toplam yağ 0,5 g

Kolesterol 0 mg

Potasyum 1.162 mg

Sodyum 10 mg

Karbonhidrat 63 g

Magnezyum 32 mg

Rejim Lifi 7 g

Protein 3,4 g

Şeker 53 g

C Vitamini 1 mg             

D Vitamini 0 IU

Kalsiyum 55 mg

Demir 2,7 mg

B6 Vitamini 0,1 mg

Kobalamin 0 µg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.