Gül Yağının Cilde Yüze Yararları Neler Cilt İçin Iyi mi Kullanılır

0

Gül Yağının Cilde Yüze Yararları Nedir Cilt İçin Iyi mi Kullanılır?

Gül yağı gül yapraklarından elde edilmiş cilt için oldukça yararlı bir yağdır. 1 litrelik gül yağı için bile minimum 4-5 ton gül yaprağı kullanılır.

Gül Yağı Cilde Iyi mi Uygulanır?

1 parça pamuğu suyla ıslatın, üstüne birkaç damla gül yağı damlatıp bunu cilde uygulayın. Piyasada pek oldukça düzmece gül yağı satıştadır. Gerçek gül yağı pahalıdır, hatta gül yağının gramının fiyatı altınla yarışır. Bundan dolayı düzmece gül yağlarına karşı dikkatli olmalıdır.

Gül yağını cildinize tampon yaparak sürerseniz, uygulanmış olduğu bölgelerde kan dolaşımını harekete geçirecek, onarıcı etkisiyle cilde oldukça iyi gelecektir.

Gül Yağı Yüze Iyi mi Sürülür?

Saf gül yağı vücuda ve yüz bölgesine direkt uygulanmamalı, öncesinde muhakkak suyla inceltilmelidir. Öte taraftan vazelin, gül suyu ilavesiyle birlikte kullanılırsa cildi nemlendirecektir. Gül yağını suyla karıştırdıktan sonrasında isterseniz yüzünüze uygulayabilir isterseniz de makyajınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Gül Yağının Cilde Yararları Nedir?

 1. Gözenekleri sıkılaştırıcıdır. Geniş gözenekli ciltler için birebirdir.
 2. Vitamin, mineral ve antioksidan açısından kuvvetli bir kaynaktır. Cilde yumuşaklık verir, rutubet tutucudur.
 3. Gül yağı antiseptiktir. Şu demek oluyor ki bakterilerin üremesini önler ve bu sayede cilt problemleriyle savaşım eder.
 4. Kuvvetli ve sıkı bir cilde kavuşturur.
 5. Naturel bir makyaj temizleyicidir.
 6. Mikropları öldürür ve cildi temizler.
 7. Doğum lekelerinin geçmesinde etkilidir.
 8. Daha dinç görünmeyi sağlar.
 9. Cildi yabancı maddelerden arındırır.
 10. Cilt kuruluğuna iyi gelir.
 11. Alerji ve tahrişi hafifleterek cilde bakım yapar.
 12. Doğum lekelerinin, yara ve sivilce izlerinin, hamilelik çatlaklarının ve güneş lekelerinin giderilmesinde rol oynar.
 13. Gül yağı sabah yada gün içinde kullanılmamalıdır. Bundan dolayı cildinize gül yağı sürdükten sonrasında güneşe maruz kalırsanız cilt lekeleri meydana gelebilir. Bundan dolayı yatmadan evvel uygulamanız daha doğrudur.
 14. Vitamin ve mineral zengini olan gül yağı, bu özelliğiyle cildi derinlemesine temizler ve ipeksi bir görünüm sunar.
 15. Cildin yağ oranını dengeleyen gül yağı, sivilceleri de hafifletir.
 16. Gül yağı cildi onarır ve tekrardan yapılandırır. Cilt üstünde meydana gelen çatlakları ve kırışıklıkları yok eder. Bunaltıcı ve büzücü etkisiyle gül yağı, bebek şeklinde bir cilde haiz olmanıza yardım eder.
 17. Gebelik döneminde ortaya çıkan cilt lekeleri için gül yağı kullanmak son aşama faydalıdır.
 18. Gül yağı kramp ağrılarını keser, ödem atmaya destek sunar ve burkulma tedavisinde yarar sağlar. Gül yağının bu özelliklerinden yararlanmak için cilde gül yağıyla sıcak yada soğuk kompres yapılmalıdır. Suyun içine 4-6 damla gül yağı eklenmesi kafidir. Gül yağı, taşımış olduğu vitamin ve mineraller ile ağrıları dindirir.
 19. Tüm bunlardan anlaşıldığı suretiyle gül yağının cilde yararları saymakla bitmez. Hem de gül yağının saça yararları da pek çoktur. Mesela saçların düşmanı olan kepek ile savaşır. Saç derisinin kurumasını engelleyerek saçların gelişimini destek sunar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.