Gül Suyunun Cilde, Yüze, Saç Yararları Ve Zararları Nedir?

0

“Bu makalemizde gül suyunun cilde, yüze ve saça yararları ile zararları hakkında bilgiler vereceğiz.”

Gül binlerce senedir insanların sevmiş olarak büyüttüğü bir çiçektir. Kimi vakit aşkın sembolü olurken kimi vakit ise bahçelerde en hoş kokuları bizlere armağan eder. Güzel görüntüsünün yanında, sıhhat ve güzellik alanında da sık tercih edilen bu bitkiden elde edilmiş gül suyunun da sayısız yararları vardır. Gül suyu; antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özelliklerin yanı sıra A, B3, C, D ve E vitaminleri ihtiva eder. Bizde bu makalemizde gül suyunun kullanım alanlarından ve yararlarından bahsedeceğiz. Gül suyunu hazır olarak satın alabileceğiniz benzer biçimde kendinizde evinizde yapabilirsiniz. Not: Mevzunun sonunda evinizde gül suyu yapımını özetleyen linki bulabilirsiniz.

Gül suyunun yüze, cilde ve saça belli başlı yararları şunlardır;

 1. Gül suyu antioksidan özellikleri yardımıyla cilt hücrelerinin kuvvetlenmesine ve cilt dokularının yenilenmesine destek verir
 2. Gül suyu cildinizin pH dengesini korumaya destek verir böylece siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler
 3. Gül suyu, cildi canlandırır, nemlendirir ve pürüzsüz hale getirir
 4. Ciltteki yara izlerini, kesikleri ve yaraları iyileştirmeye destek verir
 5. Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri ile saç standardını arttırır
 6. Gül suyu saçtaki kepeği tedavi etmekte mühim rol oynar
 7. Gül suyu cilde ferahlık verir
 8. Antibakteriyel özelliği yardımıyla akne, dermatit ve egzama ile savaşmaya destek verir

Gül Suyunun Cilde, Yüze Ve Saça Yararları

Cilt Kuruluğunu Giderir

Cildimiz güneş, pH dengesinin bozulması, sigara ve egzoz benzer biçimde zararı olan dumanlar benzer biçimde birçok nedene bağlı olarak kuruyabilir. Piyasada satılan pek oldukça nemlendirici hem oldukça pahalıdır hem de cilde zararı olan kimyasallar ihtiva eder. Gül suyu ise cilt kuruluğunu gideren en etkili organik nemlendiricilerindendir.  Gül suyundan organik nemlendirici yapmak için; 2 yiyecek kaşığı gül suyunu boş bir sprey kabına aktarın. İçine 1 çay kaşığı gliserin ilave edin ve çalkalayın. Karışım kullanımınıza hazırdır. Bu karışımı direk cildinize püskürtün. Kalan solisyonu 10 gün süresince buzdolabında saklayabilirsiniz.

Saçlarınıza Naturel Bakım Yapar

Saçlarımız birçok nedene bağlı olarak yıpranabilir, mat bir görüntü ortaya çıkabilir yada kepek, cilt hastalıkları benzer biçimde problemler ile bizi üzebilir. Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri yardımıyla bu sorunlara elveda kabul edebilirsiniz. Gül suyu bununla birlikte organik bir nemlendirici vazifesi görür ve saçların daha dolgun, bakımlı, parlak görünmesini sağlar. Saçlarınızı düzgüsel şampuan ile yıkadıktan sonrasında son durulama suyuna 1 bardak gül suyu ilave ederek saçlarınızı sudan geçirin. Saç derisi enfeksiyonları ve kepeğin geçmesi için ise;  minik bir kaba eşit oranda gliserin ve gül suyu katın. Bu karışımı saç derinize pamuk yada parmaklarınızın yardımı ile masaj yaparak sürün. Otuz dakika sonrasında saçınızı her zamanki şampuanınız ile sudan geçirin. Problem giderilene kadar haftada 1-2 kere uygulayın.

Gül suyunun öteki yararları ve zararları şunlardır, ek olarak evde gül suyunun iyi mi yapılacağı tarifini makalemizin sonunda bulabilirsiniz;

Baş Ağrılarını Dindirir

Gül suyu yatıştırıcı tesiri ve soğutucu özelliği ile hafifçe baş ağrılarından da kurtulmanıza destek olabilir. Aslına bakarsak gül suyunun baş ağrılarında kullanımı yüzyıllardır devam eden bir anane idi. İlaç sanayiinin bizlere sunmuş olduğu ilaçlar erişince bu ananevi şekilleri unutmuş olduk. Kim bilir bu tarz şeyleri tekrardan keşfetmenin zamanı artık gelmiştir. Dolapta saklamış olduğunuz gül suyundan bir miktarını temiz bir parça beze dökün. Bunu başınıza sarın. Yada eliniz ile şakak, saç derisi ve ense bölgenize sürün. Ek olarak gül suyuna ekleyeceğiniz birkaç damla lavanta yağı ile bu etkiyi fazlalaştırabilirsiniz.

Naturel Makyaj Temizleyicidir

Gül suyu en ekonomik ve etkili makyaj temizleyicidir. Makyajınızı kolaylıkla çıkarmanıza destek verir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan gül suyunu pamuğa döküp makyajınızı çıkarmaktır. Makyaj malzemelerinde bulunan kimyasalları çıkarmak için satın aldığımız makyaj çıkarıcılarda da cildimiz için zararı olan maddeler bulunabilir. Gül suyu burada da imdadımıza yetişir. Naturel olmasının yanında cildi besleyici tesiri yardımıyla oluşacak cilt sorunlarını da önler. Ek olarak kendi gül suyunuzu yapmış olursanız makyaj çıkarıcıların harcamasından da kurtulmuş olmuş olursunuz.

Cilt Hastalıklarına Şifadır

Gül suyu; egzama, dermatit ve rosacea benzer biçimde cilt hastalıkların sonucu oluşan cilt tahrişlerinin giderilmesinde destek verir. Gül suyu anti-inflamatuar kısaca irin giderici olmasından dolayı ciltteki tahrişi, kızarıklık ve kaşıntıyı da giderir. Ek olarak tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin hava almasını sağlar. Bu sayede de cildin kendini yenileme sürecini hızlandırır. Pamuğu gül suyu ile ıslatarak sorunlu bölgeye yavaşça sürün. Sabah akşam 1er kere uygulayın.

Sivilcelerden Kurtarmış olur

Gül suyu akne, çıban ve sivilce benzer biçimde mikrobik cilt problemlerinde de etkili bir temizleyici vazifesi görür, bu benzer biçimde cilt problemlerinden kurtulmaya destek verir. Bunun yanında sivilce izlerinin giderilmesinde de mühim rol oynar. Ek olarak cildin pH dengesini düzenleyerek te cildin kendi kendini tedavi etmesine destek verir. Uygulanışı; 1 yiyecek kaşığı gül suyu ve aynı oranda limon suyunu karıştırın. Sorunlu bölgeye sürün ve otuz dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurutun. Bu tarifi günde 1 kere uygulayabilirsiniz. Öteki bir tanım ise yeşil kil ile yapacağınız maske tarifidir. 1 yiyecek kaşığı yeşil kile kafi oranda gül suyu ilave edin. Bunu cildinize yapıştırın. Kurumasının peşinden soğuk su ile durulayın. Bunu haftada 1 kere yapmanız yeterlidir.

Çatlamış Topuklara İyi Gelir

Gene gül suyu ve gliserin karışımı ile yaptığınız karışım yardımıyla çatlamış topuklardan da kurtulabilirsiniz. Gliserinin yumuşatıcı tesiri, gül suyunun yararları ile birleşerek çatlamış topukların iyileşmesini sağlar. Eşit oranda gül suyu ile toniği karıştırın bu karışımı gece yatmadan ilkin topuklarınıza sürün. Topuk bölgenize streç film sarın ve üstüne çorap giyinin. Kalktığınızda ayağınızı su ile sudan geçirin. Çatlaklar giderilene kadar uygulayın.

Dudaklara Bakım Yapar

Dudaklarınızın sıhhatli ve pembe görüntüsüne ulaşması için gül suyundan faydalanabilirsiniz. Gül suyu bununla birlikte dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz görünmesine de destek verir. Bunun için dudaklarınıza her gün yatmadan ilkin gül suyu sürmelisiniz. Daha etli bir renk verici yöntem ise; pancar kullanmaktır. Uygulaması; 1 tane pancar minik minik kesilir ve güneşte kurutulur. El ile toz haline getirilecek kıvama gelen pancardan bir miktarı gül suyu ile karıştırılır. Bu macun dudaklara sürülür. 10 dakika sonrasında ılık su ile durulanır. Bu uygulamayı günde 1 kere yapabilirsiniz.

Gözlere Şifadır

Gözlerimiz gerek fena hava gerek sigara gerekse bilgisayar kullanımı benzer biçimde teknolojik aletler sebebiyle bitkin bir görünüme bürünebilir. Burada da gül suyunun yararlı etkilerini görebiliriz. Gül suyunun içersindeki vitaminler gözü beslerken, gözde biriken tozu ve kiri de dışarı atar. Bunun için hastalık hissettiğiniz anda gözünüze 1-2 damla gülsuyu damlatabilir yada bir miktar gül suyunu minik bir pamuğa dökerek göz kapaklarınızın üstüne (gözünüz kapalı iken) koyup 7-8 dakika bekleyebilirsiniz. Bu bununla birlikte göz altı torbalarınızda da kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Sakinleştirir

Gül suyu can sıkıntısı, stres ve hafifçe depresif durumlarda da yatıştırıcı tesir sağlar. Hoş kokusu merkezi sinir sistemini sakinleştirir. Endişeli hali üzerinizden kaldırırken sizi daha mutlu kılar. Bunun için avucunuza aldığınız gül suyunu derin derin nefes alarak içinize çekebilir, parfüm niyetine kullanabilir yada var ise sulu sistem elektrik süpürgenizin su haznesine bir miktar gül suyu dökerek evinizi bu şekilde süpürebilirsiniz. Böylece temizliği daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Gül Suyunun Öteki Yararları

 1. Yastığınıza döktüğünüz bir miktar gül suyu daha rahat uyumanızı sağlar
 2. Badem yağı ile karışmasını sağlayarak organik ve etkili bir nemlendirici elde edebilirsiniz
 3. Yara izi ve kesiklerin daha süratli iyileşmesini sağlar. (taze yaraya uygulamayın)
 4. Baklava, lokum benzer biçimde tatlılarınızda esans olarak kullanabilirsiniz
 5. Su ve gül suyunu karışmasını sağlayarak kazanmış olduğunuz yarım bardak karışım ile ağzınızı çalkalarsanız ağzınızda oluşacak bakteriyel birçok problemi engelleyebilirsiniz
 6. İçildiğinde kabızlık giderici tesir sağlar
 7. Buzdolabında beklettiğiniz gül suyunu, güneş sonrası yanıklara sprey olarak sıkmanız durumunda cildinizdeki acıyı dindirmiş olmuş olursunuz

Gül suyunun zararları

 1. Alerjik reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar gül suyunun zararları içinde en yaygın gözlemlenenlerden birisidir. Güle karşı vücudu değişik tepki veren kişilerin güle karşı alerjisi olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerde güle karşı olduğu benzer biçimde gül suyuna karşı da alerjik reaksiyonlar gözlemlenmektedir. Ciltte kızarma, kaşıntı ve kuruma gül suyunun niçin olabileceği alerjik reaksiyonlardır.
 2. Tahriş: Gül suyu içinde alkol içermemesine karşın kırılgan ciltleri tahriş edebilir.
 3. Kızarık: Gül suyu bazı ciltlere iyi gelmeyip kızarıklığa yol açabilir.
 4. Zehirlenmeler: Gül suyu devletimizde bazı tatlılara katılmasına karşın yüksek oranda kullanımı kişilerde zehirlenmelere sebep olabilir. Gül suyunun üretiminde kullanılan kimyasal ürünler yüksek oranda tüketildiğinde kişilerin zehirlenmesine ve minik hastalıklar geçirmesine sebep olabilir. Bu sebeple yüksek oranda tüketilmemesi gerekmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.