Gül Çayı Iyi mi Yapılır Demlenir Gül Çayı İle Zayıflayanlar Var mı?

0

Gül, mis benzer biçimde kokusuyla hepimiz tarafınca oldukça sevilir. Gül, hoş kokusuyla beraber ihtiva ettiği faydalar yardımıyla birçok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerin içinden tutun da mutfaklarda gül reçeli ve gül şerbeti yapımına kadar birçok ürün ve tatlıların içinde kullanılır. Gül bir öteki taraftan şifalı çay olarak tüketilmektedir. Taze gül yaprakları ya da kurutulmuş gül yapraklarından elde edilmiş gül çayı, hoş bir koku ve hafifçe bir tada haiz olup tam bir şifa deposudur. Gül çayının şifalarını sayacak olursak, hanımlarda görülen tane (regl) sancılarını ve ağrılarını azaltmasıyla başlayabiliriz. Öte taraftan sakinleştirici özelliği yardımıyla kişiyi rahatlatarak stres ve yorgunluğun giderilmesine destek sunar.

Gül Çayı Zayıflatır Mı?

Gül çayı; taze gül yapraklarından ya da kurutulmuş gül yapraklarından meydana getirilen hoş kokulu bir çaydır. Gül çayı, organik olarak şeker ve kalori içermez. Antioksidan özelliğe haiz olan gül yaprakları, vücuttaki özgür radikallerin temizlenmesine destek sunar. Gül yaprağı ve bolca su ile meydana getirilen gül çayı, ihtiva ettiği bolca su yardımıyla metabolizmayı hızlandırarak.

Gül Çayının Yararları Nedir?

Regl Sancılarını Dindirir

Gül çayının en malum özelliği bayanların tane dönemlerinde yaşamış olduğu ağrı ve sancıyı azaltmaya destek olmasıdır. Gül çayı, anti enflamatuar özelliği yardımıyla regl sancılarını azaltır, tane şişkinliği indirir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Gül çayı tertipli tüketim sonucunda metabolizmayı hızlandırarak kişinin süratli zayıflamasına destek sunar. Rejim icra eden ve kilo vermek isteyen birçok şahıs, zayıflatan nebat çayları içinde gül çayını tercih etmektedir.

İltihap Önleyicidir

Gül çayı, irin önleyici özelliğe haizdir. Bu özelliği yardımıyla vücutta biriken toksitlerin atılmasına destek sunar. Gül çayı tertipli olarak tüketildiği vakit idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.

Cilt Sağlığını Korur

Gül çayı A ve E vitaminleri açısından varlıklı bir yapıya haizdir. İçerdiği vitaminler ve kuvvetli antioksidanlar yardımıyla, cilt sağlığını korur. Kuru ciltleri nemlendirerek cildin daha sıhhatli görünmesini sağlar. Cilt rutubet kazandıkça yumuşar ve ciltteki ince kırışık çizgilerin görünümü azalır. Anti enflamatuar özelliği yardımıyla iltihaplı sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer.

Boğaz Ağrılarını Hafifletir

Gül çayı ile boğaz enfeksiyonları gidermek hem de boğaz ağrılarını dindirmek mümkündür. Bademcik iltihaplanmasına karşı bir fincan ılık gül çayı tüketerek, bademcik üstündeki iltihabın akmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber gül çayı boğazı yumuşatarak boğaz ağrısının dinmesini sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenler

Gül çayı sindirim sitemi üstünde de yararlı etkilerle karşımıza çıkar. Kabızlık şikayeti çekenler, tertipli olarak gül çayı tüketerek kabızlık problemini ortadan kaldırabilirler. Gül çayı adeta detoks tesiri verir ve vücuttaki zararı dokunan atıkların vücuttan dışarıya atılmasına destek sunar.

Antidepresan Etkiye Sahipti

Gül çayı antidepresan özelliğe haizdir. Gece uyumadan bir saat ilkin gül çayı tüketerek, günün stres ve yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlar. Bununla beraber beyni rahatlatarak gece boyu verimli bir uyku çekmenizi sağlar.

Gül Çayının Zararları Nedir?

Gül çayı da öteki nebat çayları benzer biçimde fazla tüketilmemesi gerekir. Gül çayı tüketirken aşırıya kaılması sonucunda bazı yan etkilere maruz kalınabilir. Gün içinde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Aksi taktirde şahıs; mide bulantısı, istifra, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı benzer biçimde yan etkisinde bırakır ile karş karşıya kalır.

Ek olarak hamile ve yavrunuz emziren annelerin, gebelik ve emzirme sürecinde gül çayı tüketmemeleri tavsiye edilir.

Evde Gül Çayı Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

  • 2 su bardağı taze gül yaprağı ya da 1 yiyecek kaşığı kurutulmuş gül yaprağı
  • 3 su bardağı su
  • 3 çay kaşığı bal (tercihe nazaran)

Hazırlanışı

Gül çayını taze gül yapraklarından yapacaksanız, 2 su bardağı taze gül yaprağını musluk altında güzelce sudan geçirin. Ufak bir tencere içine gül yapraklarını ilave edin ve üstüne 3 su bardağı su ilave edin. Ocağın altını açarak gül yaprağının 5-6 dakika süresince fokurdamasını sağlayın. Gül çayı kaynadıktan sonrasında üç tane fincana eşit bir halde paylaştırın. Isterseniz fincanların içine birer çay kaşığı bal ilave ederek çayı tatlandırabilirsiniz.

Gül çayını kurutulmuş gül yaprakları ya da kurutulmuş gül tomurcuğundan yapacaksanız 1 yiyecek kaşığı kullanmanız gerekir. 3 su bardağı suyu minik bir tencerede kaynatın. 3 su bardağı kaynamış suyun içine 1 yiyecek kaşığı dolusu kurutulmuş gül yaprağı ya da kurutulmuş gül tomurcuğu koyun ve tencerenin kapağını kapatın. Gül çayının 15-20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Arkasından 3 tane fincanın içine eşit bir halde paylaştırın. Gül çayı mütevazi bir halde içilebildiği benzer biçimde, tatlandırıcı ilave edildikten sonra de tüketilebilir. Bunun için fincanın içine 1 çay kaşığı kadar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.