Greyfurt Yağ Yakar mı Greyfurt İle Zayıflama Kürü Hazırlama

0

Greyfurt, yüksek C vitamini, antioksidan, lif içeren zayıflatan ve yağ yakan meyvelerdendir. Greyfurtun kalorisi de oldukça düşüktür. Greyfurtun kalorisi boyutuna göre farklılık gösterir. Daha büyük bir greyfurt daha yüksek kalorili iken, minik bir greyfurt ise düşük kalori ihtiva eder.

Greyfurt Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Öykü Yılmaz bir orta boy greyfurtun kalorisi ortalama 120-150 kalori,

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1 minik boy greyfurtun 52 kalori bulunduğunu bildirmektedir.  1 tane büyük boy greyfurt ise 180 kaloridir.

Greyfurt Zayıflatır mı?

Diyetisyen Tuba Yaprak bu mevzuda şu detayları vermektedir;

Greyfurt zayıflamaya destek olur. Kalorisi azdır ve şeker içermez. Bu sebeple rejim listelerinde kendine çoğunlukla yer bulur. Greyfurt kandaki yağ (lipit) seviyesini ve kan basıncını düzenler. Böylece daha süratli zayıflamaya yardım eder.

Greyfurt kalorisi düşük bir meyvedir fakat gıda içinde ne olduğu ve su oranı yüksektir. Bundan dolayı uzun soluklu tokluk hissi verir, açlığı bastırır. Acı bir tada haizdir ve yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Rejim yapanlar için ideal bir meyvedir.

Greyfurtun sağlığa yararları pek çoktur. İştahın denetim altına alınmasında ve günlük kalori alımının azaltılmasında etkili olan greyfurt, öğün aralarında tüketilmelidir. Açlığı önler ve enerji düzeyini artırır.”

Greyfurt İle Yağ Yaktıran İçecek Yapımı

Malzemeler

 1. 1 litre su
 2. 2 greyfurt
 3. 2 portakal
 4. 1 limon
 5. 2 yiyecek kaşığı sirke

Limon, greyfurt ve portakalın suları 1 litre suya sıkılarak içine 2 yiyecek kaşığı sirke ilave edilir. Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonrasında bir bardak olmak suretiyle günde 2 kere tüketilir. Bu uygulama haftada 2 gün yapılmalıdır. Rejimle birlikte uygulama edilirse faydası görülecektir.

Greyfurtun Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Greyfurtta C, B6 ve A vitaminleri, potasyum, folat, tiamin, kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve magnezyum, pek oldukca besleyici madde ve flavonoid bulunur.
 2. Araştırmacılar greyfurtun bitkisel enzimler içerdiğini ve bu özelliğiyle insülinin dengelenmesinde etkili bulunduğunu tespit etmiştir. Kan şekerini düzenleyen greyfurt, açlığı bastırarak gereğinden oldukca yemeyi engellemektedir.
 3. Greyfurt yüksek oranda antioksidan ve C vitamini içermektedir. Varlıklı muhtevasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hücrelerin oksidatif strestten korunmasını sağlamaktadır. Bu ise grip şeklinde hafifçe rahatsızlıklardan kanser şeklinde ciddi hastalıklara kadar pek oldukca sıhhat probleminin önlenmesinde büyük öneme haizdir.
 4. Greyfurt azca kalorilidir. C vitamininin yanı sıra A vitamini açısından da iyi bir kaynaktır.
 5. Greyfurt yoğun oranda potasyum ve oldukca azca sodyum ihtiva eder. Bu yönüyle ödem söktürücü bir gıdadır.
 6. Kolesterolü dengede tutmaktadır. Tertipli olarak tüketilirse kolesterol seviyesinde %15’e varan düşüş meydana gelecektir. Her gün bir tane minik boy greyfurt tüketilerek bu sonuca ulaşılabilir. Bu sayede kan yağları ideal seviyeye gelecektir.
 7. Flavanoid ve C vitamini deposudur. Antioksidan tesiri son aşama güçlüdür.
 8. Vücudu toksinlerden temizler.
 9. Greyfurt, liminoids ve likopen içermektedir. Bu bileşenler kanserden korunmada etkin rol oynamaktadır. Bilhassa prostat kanserinin önlenmesinde oldukca faydası vardır.
 10. Greyfurt, en fazla C vitamini barındıran meyvelerden biridir. Bundan dolayı greyfurt, yaraların daha acele iyileşmesini sağlamaktadır.

Greyfurtun Sağlığa Zararları Nedir?

 1. Greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girmektedir ve bu tür ilaçları kullananların greyfurt tüketirken dikkatli olması gerekir. Mesela gerilim ilacı kullananlar, ilaçla beraber greyfurt tüketmekten kaçınmalıdır. Eeğer tüketilecekse ilaç kullanılmadan 3 saat ilkin yada ilaç alındıktan 3 saat sonrasında yenebilir.
 2. Greyfurt, kan sulandırıcı ilaçlarla da etkileşime girebilmekte, ilacın tesirini azaltabilmektedir. Herhangi bir ilaç kullananların greyfurt tüketmeden ilkin doktoruna sorması önerilir.
 3. Uyku ilaçları, epilepsi ilaçları ve psikiyatrik ilaçlar da greyfurt ile birlikte tüketilmemelidir. Zira greyfurt bu ilaçların daha süratli emilmesini sağlayarak idrarla atılmalarına sebep olmakta ve tesir etmesini önlemektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.