Gözenekler Iyi mi Kapanır? Gözenek Küçültme Ciltteki Gözeneklere Çözümler

0

 “Bu makalemizde geniş gözenek niçin olur, ciltteki, yüzdeki gözenekler iyi mi kapanır, gözenek sıkılaştırıcı yöntemler nedir? Mevzusu hakkında kati çözüm olabilecek organik yöntemlerden bahsettik.”

Cildimiz nefes alan ve ter bezlerinde üretilen teri dışarı atmaya yarayan ufak deliklere haizdir. Bu gözenekler kimi zaman görünümümüzü rahatsız edecek şekilde büyüyebilir.

Geniş gözenekler niçin olur?

  1. Yağlı cilde haiz olmak.(yağlı cilt gözeneklerin tıkanmasına sebep olur, nefes almak ve teri boşaltmak isteyen hücre genleşme eğilimi gösterir),
  2. Siyah noktaların temizlenmemesi,
  3. Kozmetik ürünlerin yan tesiri yada zamanında temizlenmemesi,
  4. Uzun süre güneşe maruz kalmak,
  5. Genetik faktörler,
  6. Yaşlanmaya bağlı etmenler başlıca nedenleridir.

Kozmetik ürün yelpazesinde gözenek küçültücü bazı kremler bulunmakta fakat kimyasal yapılarından dolayı insanoğlu bu soruna organik çözümler aramaktadır. Ikimiz de bu yazımızda geniş gözeneklerin küçülmesine, cildinizin gerginleşip elastikiyetinin artmasında destek olacak organik tedavi şekillerinden bahsettik. İşte gözeneklerinizi daha ufak forma getirecek uygulamalar;

Buz

Buz uygulaması çoğu zaman süratli çözüm istediğimiz anlarda, gözenek sıkılaştırıcı oldukca faydalandığımız bir uygulamadır. Buz kan damarlarının büzülerek hücrelerin küçülmesini sağlar. Gün içinde tertipli yapılması durumunda uzun soluklu tesirleri de insanları memnun edecek düzeydedir. Genişlemiş gözeneklere her gün buz uygulayarak zaman içinde küçülmelerini sağlayabilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı buz uygulaması için; Birkaç tane buz parçasını temiz bir beze sarın ve genişleyen gözeneklerinize 15-30 saniye kadar sürün. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayın. Buz kullanmaya vaktiniz olmadığı durumlarda soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Buz tedavisinde daha etkili öteki yöntem; taze salatalık yada elma suyu, gül suyu yada yeşil çay suyunu buzdolabında dondurarak kazandığınız buzu kullanmaktır. Bu tanım mütevazı suya bakılırsa daha etkili bir yoldur. Bununla beraber cildinizin daha sıhhatli görünmesini sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi organik sıkılaştırıcı tesirinin yanında cildin pH dengesini de düzenlemeye destek olan organik bir besindir. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri dolayısı ile sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu da önler.  Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. (Örneğin Yarım yiyecek kaşığı su ile yarım yiyecek kaşığı elma sirkesi benzer biçimde) Bir parça pamuk yardımı ile temiz cildinize bu karışımı sürün. 3-5 dakika sonrasında soğuk su ile cildinizi sudan geçirin ve temiz bir havlu ile kurulayın. Uygulamayı gece yatmadan ilkin temiz cilde uygulamanız ve sonrasında cilt nemlendiricisi sürmeniz tesirini arttıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.