Göz Çevresi Maskesi Göz Altı İçin Maske Nasıl Yapılır?

0

Göz çevresindeki hücreleri yenileyen, gözleri dinlendiren, rahatlatan, gözaltı morluklarını, torbalarını geçiren, gözaltındaki ve çevresindeki lekeleri yok eden maskelere göz maskesi denir. Göz maskelerini evde mutfağımızda bulunan malzemelerle yapılabilir yahut kozmetikçilerden hazır olarak satın alınabilir. Tabi ki en sağlıklısı evde yapılan göz maskelerini kullanmaktır. Bu makalemizde evde uygulayabileceğiniz doğal, bitkisel göz maskesi tariflerini bildireceğiz

Evde Göz Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeşil Çay Veya Siyah Çay Sallama Çay Poşedi

Yeşil çay veya siyah çay sallama çay sallama çay poşedi kullanmak, en etkili doğal göz maskelerindendir, ayrıca şişmiş ve tahriş olmuş gözleri rahatlatmaya da yardımcı olur. Gözlerinizin çevresindeki şişmeyi azaltmaya yarayan, tahriş olmayı önleyici maddeler içerirler. Kızarıklığı ve iltihaplanmayı da rahatlatmaya yardımcı olabilirler.

 1. 2 yeşil çay, siyah çay ya da papatya çayı torbasını bir bardak sıcak suda 5 dakika boyunca demleyin.
 2. Çay torbalarını çıkarın ve 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 3. Uzanın ve çay torbalarını gözkapaklarınızın üzerine koyun.
 4. 10-15 dakika boyunca bekleyin.
 5. Günde birkaç defa tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık, göz problemleri için iyi bir çözüm yoludur. Salatalıktaki enzimler ve salatalığın kanamayı durdurucu özelliği, iltihaplanmayı azaltmaya ve göz çevrenizdeki deriyi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bu tedavi aynı zamanda göz çevrenizdeki morluklardan ve göz altı torbalarından kurtulmanıza da yardımcı olur.

 1. Salatalığı kalın dilimler halinde doğrayın.
 2. Dilimleri buzdolabında 10 dakika boyunca soğumaya bırakın.
 3. Soğuk dilimleri 10 dakika boyunca, ılıklaşıncaya kadar göz kapaklarınızın üstünde tutun.
 4. Bu adımları günde birkaç kere tekrar edin.

Yumurta Akı

Yumurta akının, göz altı torbalarını ve gözaltındaki mor halkaları gidermeye yarayan cilt sıkılaştırıcı etkisi vardır.

 1. İki yumurtanın beyazını sarısından ayırın ve bir kaba koyun.
 2. Yumurta aklarını iyice çırpın.
 3. Kanamayı durdurucu, doğal bir cilt sıkılaştırıcısı olan, birkaç damla cadı fındığı yağı ekleyin. Bu yağı aktardan alabilirsiniz.
 4. Bir fırça ya da yumuşak bir bez kullanarak bu karışımı gözaltlarınıza uygulayın ve kurumaya bırakın.
 5. 15 dakika boyunca bekleyin.
 6. Birkaç gün boyunca günlük olarak uygulayın.

Patates

Salatalık gibi, patates de her türlü göz rahatsızlığını gidermekte oldukça etkilidir. Patatesin içerisinde bulunan nişastanın, gözaltı torbalarını gidermeye yarayan iltihap önleyici özellikleri bulunur. Bu tedavi aynı zamanda gözaltlarındaki mor halkaları gidermeye de yardımcı olur.

 1. Orta boy bir patatesi soyun, yıkayın ve kurulayın.
 2. Patatesi rendeleyin ve rendeleri temiz bir beze koyup ağzını bağlayın.
 3. Birkaç dakika boyunca bu torbayı göz kapaklarınızın üstünde tutun.
 4. Şişkinlik inene kadar, bu adımları tekrar edin.

Tuz

Gözaltlarınızdaki şişkinliği gidermek için sıcak su ve tuz da basit bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Tuzlu su,cildi nemlendirip göz çevresi sorunlarını giderir.

 1. Yarım tatlı kaşığı tuzu, dört su bardağı su ile karıştırın. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun.
 2. Pamuk parçalarını ya da yün göz pedlerini ılık tuzlu suya batırın ve birkaç dakika boyunca göz kapaklarınızın üstünde tutun.
 3. 15-20 dakika boyunca devam edin.

Süt

Tam yağlı süt de göz maskesi olarak kullanabileceğiniz gözdeki sorunlarını tedavi etmek için kullanılan popüler bir yöntemdir. Tam yağlı süt içindeki yağ, yorgun gözler için oldukça rahatlatıcı ve yumuşatıcıdır. Süt aynı zamanda göz iritasyonunu ve şişkinliğini azaltmakta çok etkili olabilir.

Süt, gözaltındaki deriyi yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olan laktik asit içerir. Süt aynı zamanda, cildi güçlendirmek ve zarar görmüş cildi iyileştirmek için gerekli olan proteini, enzimleri, amino asitleri ve antioksidanları içerir. Gözaltı mor halkaları ve göz şişkinliğini azaltmak için süt soğuk kompres olarak kullanılabilir.

 1. Soğuk suyun içine pamuk parçasını batırın.
 2. Bu pamuğu birkaç dakika boyunca gözkapaklarınıza ve göz çevrenizde tutun.
 3. Rahatlamaya çalışın, sütün rahatlatıcı etkisi kısa zamanda etkisini gösterecektir.
 4. Günlük olarak ya da ihtiyaç duyuldukça yapın.

Çilek

Çileğin içindeki alfa hidroksik asit, cildin yumuşak ve sağlıklı görünmesi yardımcı olur. Gözaltındaki şişliği ve genel olarak şişliği gidermeye yardımcı olur.

 1. 30 dakika boyunca biraz çileği buzdolabında soğumaya bırakın.
 2. Baş kısımlarını kesin ve kalın dilimler halinde doğrayın.
 3. Uzanın ve birkaç dakika boyunca bu dilimleri gözaltınızda tutun.

Aloe Vera

Aloe veranın içindeki antioksidanlar ve E vitamini, göz çevresindeki şişkinliği almak ve mor halkalardan kurtulmak için oldukça etkilidir.

Gözaltlarınıza aloe vera jeli uygulamak, kan dolaşımını hızlandırıp kanın gözlerinize çıkmasını sağlayarak şişkinliği azaltır. Jeli uygularken, jelin gözlerinize kaçmaması için çok dikkatli olmanız gerekir.

 1. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Aloe vera yaprağından çıkardığınız jeli, gözünüze temas ettirmeden sadece sorunlu bölgeye sürün. 5 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.