Göz Altında, Kapağında Çevresinde Üstünde Yüzdeki Yağ Bezeleri Iyi mi Geçer?

0

Yağ bezeleri göz altı ve göz kapağı da dahil vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezesinin tıp dilindeki adı lipomdur.  Bu makalemizde yağ bezesi niçin olur, ağrı yapar mı, kansere dönüşür mü, iyi mi yok edilir? Mevzuları hakkında bilgiler vereceğiz. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu, Prof Dr. Ahmet Maranki ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca tarifi verilen yağ bezesini yok eden organik, bitkisel şekilleri paylaşacağız.

Yağ Bezesi Sebepleri

  1. Vücutta yağ bezesi oluşmasına hangi faktölerin yol açmış olduğu tam olarak bilinememektedir. Sadece uzmanlar yağ bezesinin aşağıdaki nedenlerden kaynaklandığını düşünmekte;
  2. Yüksek kolestrol
  3. Kıl kökü iltihabı
  4. Genetik (Şu demek oluyor ki aile bireylerinde yağ bezeleri mevcutsa gelecek kuşakta da büyük olasılıkla yağ bezesi oluşacaktır. Hatta çeşitli uzmanlara bakılırsa hatalı bir genin yağ bezelerinin meydana gelmesine yol açmış olduğu ifade edilmektedir.)
  5. Metabolik hastalıklar
  6. Fena beslenme
  7. Yağlı yiyecekler, et yiyecekleri ve tatlılar bilhassa göz çevresindeki lipomlara sebep olabilir.
  8. Lipoprotein, kolesterol ve trigliserid şeklinde değerleri yüksek olan insanlarda yağ bezesi oluşma riskinin dah fazla olduğu tespit edilmiştir.
  9. Gün içinde oldukca fazla hareketsiz durmak da yağ bezesi oluşmunda etkili olabilmektedir. Bundan dolayı meydana getirilen araştırmalar ile hareketsiz kişilerde yağ bezesi oluşma riskinin daha çok olduğu belirlenmiştir.
  10. Kalıtsal faktörleri bir kenara bıraktığımızda Dercum hastalığı, Cowden sendromu ya da Gardner sendromu problemlerinin görüldüğü kişilerde öteki insanlara bakılırsa daha çok yağ bezesi oluşma riski tespit edilmiştir. Bu yüzden bu problemlerin yağ bezesini tetiklediği ifade edilmektedir.

Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı?

Sual: Yağ bezeleri ağrı yapar mı?

CEVAP

Cildiye Doktoru Pınar Arat’ın cevabı: (Yağ bezeleri nadiren ağrı yapar. Ağrı yaptıklarında ise bunun sebebi yağ bezesinin bulunmuş olduğu yer itibariyle sinirlere baskı yapıyor olması olabilir.)

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?

Yağ bezesi iyi huylu bir tümördür ve kanser ya da öteki bir sıhhat tehdidi oluşturmaz. Yağ bezeleri kansere çevirmez, kaslara yada çevre dokulara yayılmaz. Sadece vücudunuzda yağ bezesi benzeri bir kist fark etmişseniz, bunun zararsız bir yağ bezesi olduğu tabip tarafınca teşhis edilmelidir.

Yüzdeki Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri Iyi mi Yok Edilir? Evde Kati Çözümler

Sual: Benim sorunum alnımda ve yanaklarımın kenarında oluşan yağ bezeleri. Ne yapsam bir türlü geçmedi. Sizce bu yağ bezelerinden kurtulmak için ne yapmalıyım?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Ilk olarak doktora gidip bir kolestrol testi yaptırmanızda yarar var. Ek olarak iyi bir cilt uzmanına gidip cildinizi temizletmeniz yararlı olacak. Ayrıca yediklerinize dikkat etmeli; baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Kucak kucak da su tüketmelisiniz. Size önerim; 1 kahve fincanı organik suyun içine 1/2 fincan elma sirkesi koyun. Yüzünüzü bununla silin. Sirkenin antiseptik özelliği olduğundan iyi gelecektir. Gün içinde yüzünüzü temiz tutmaya dikkat edin. 1 tutam papatyayı çay şeklinde demleyin soğuyunca yüzünüze kompres yapın. )

Sual: Gözlerimin altında yağ bezeleri var bunlar iyi mi geçer, evde yapabileceğim bir tanım verir misiniz?

CEVAP

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan’ın cevabı;

(Gözaltı yağ bezlerini küçültmek ya da oluşumunu engelleyebilmek için bitkisel yağlarda kullanılabilir. Aloe vera, jojoba yağı, lavanta yağı, limon kabuğu yağlarını evimizde cildimize masajla uygulayarak cildin yağ dengesini düzenleyebiliriz. )

Sual: Göz altlarımda, göz kapağımda, yüzümde yağ bezeleri var iyi mi geçer, evde uygulayabileceğim bir yöntem var mı?

CEVAP

Prof Dr. Ahmet Maranki’den yağ bezesi için bitkisel çözüm: Yağ bezeleri vücutta çirkin görüntüler oluşturur.Bilhassa vücudun en belirgin yerlerinde bulunuyorsa (göz altı yağ bezesi tedavisi).. Bunun için oldukca kolay ve ergonomik bir çözümü var. İşte yağ bezelerini gidermek için formül; Hazırlanışı: Kabukları soyulmuş iki elma dilimi, kekik suyunda pişirildikten sonrasında, ezilerek lapa haline getirilir. Lapaya bir fincan karpuz suyu, bir tatlı kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı yoğurtla kaymak ilave edilir. Krem kıvamına gelinceye kadar, yulaf unu serpilir. Ateşte ısıtılarak yüze sürülür.

Sual: Cildimde ve gözümün altında yağ bezeleri var bunlar iyi mi geçer?

CEVAP

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bu dertten muzdarip olanlara yağ bezesi için lavanta ve soğan kürünü önermiştir.

1. Kür tarifi; Yağ bezesi için soğan ile bitkisel tedavi kürü; İhtiyacınız olacak malzemeler; Soğan ve sudur. 1,5 su bardağı klorsuz, marketten alacağınız suyu kaynatın. Orta boy kuru soğanın kabuğunu soyup dörde bölüp içine atın. 5 dk kaynatıp, ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonrasında süzüp, 15 günde süresince günde 2 kez aç karına için. Eğer çalışıyorsanız, gündüz uğraşacak vaktiniz yoksa bu kürü akşam yemeğinden ilkin ve yatmadan ilkin uygulayabilirsiniz. Soğan kahverengi olacak, mor yada beyaz olmayacak. Her seferinde taze taze yapmış olup içmelidir.

Yağ bezesini yok eden öteki kür tarifim şudur;

2. Kür Tarifi: Yağ bezesine lavanta kürü tarifi İhtiyacınız olacak malzemeler; (Lavanta ve su. Kaynayan 1,5 su bardağı marketten alacağınız pet şişe suya, 1 tatlı kaşığı lavanta atıp 10 dk kaynatın. Sıcakken süzüp 15 gün süresince, her gün akşam yemeklerinden minimum 2 saat ilkin, aç karına 1 çay bardağı ılık olarak için. 15 günlük ilk kür tamamlandıktan sonrasında aynı uygulama 3 kez daha yeniden edilip, kür sonlandırılır. Şu demek oluyor ki kür toplam 3 kere uygulanır. Her iki kürü de asla şeker yada bal şeklinde şeylerle tatlandırmayıp, bildirildiği şeklinde tüketin.)

Sual: Benim sorunum göz altında yeni oluşmaya başlamış olan küçük sarı renkteki noktacıklarla ilgili. Halk içinde yağ bezesi denilen bu sarı noktaları önlemenin bir yolu var mıdır?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Göz altındaki yağ kesecikleri genel anlamda kolesterol yüksekliğinden ileri geliyor. Bir doktora görünmelisiniz. Göz kapakları ve çevresi oldukca duyarlı olduğundan kullandığınız göz çevresi ürünlerine dikkat etmelisiniz. Su bazlı ürünleri tercih edin. Cildine bir tatlı kaşığı yulaf unu, ıslatılmış kil ve kremi ilave edip, su ile karıştır. Cildine sür, beş dakika sonrasında ovarak çıkar. Sütü de buz kabına boşalt, donsun. Her gün bir kapsülü cildinde dolaştır. Cildin dinç olur merak etme.)

Sual: Suna Hanım, benim sorunum koltukaltımda oluşan sivilce büyüklüğündeki yağ bezeleri. Uzun senelerdir epilasyon cihazıyla koltukaltı tüylerimi kendim alıyorum. Bu sorunum için bana ne önerebilirsiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Koltukaltı oldukca önemlidir. Ilk olarak dermatoloğa gidin ve gösterin aman yanlış yapmayalım. Bir süre koltukaltı spreyi kullanmayın zira gözenekleri tıkıyor ve yağ, sivilce, hatta kiste bile niçin olabiliyor. Bir çorba kaşığı talk pudrası ve bir çorba kaşığı adaçayını (öğütülmüş halde), bir çay kaşığı kabartma tozu ilave ederek karıştırın ve kavanoza koyun. Ilkin limon suyu ile paklayın cildi, sonrasında da bu karışımı sürüp, kurutun. Her gün yaptığınız bu bakımın yararını görürsünüz. )

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.